Elektronik Elektor, numer 7 (22), lipiec 1995

  • Okładka
    Inwazja mikrokontrolerów w świecie sterowania trwa. Spotyka się je coraz częściej także w konstrukcjach amatorskich. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wzrastający popyt na niedrogie systemy uruchomieniowe i programujące dla aplikacji wykorzystujących mikokontrolery. Prezentujący się dumnie na okładce programator obsługuje nie tylko kontrolery z rodziny MCS-51 Intela, ale także inne układy z zaimplementowaną pamięcią typu Flash (Philips, Atmel).
  • Komputery
    • Programator kontrolerów 87/89C51 serii Flash (5)
      Mikrokontrolery są coraz szerzej stosowane do szeroko pojetego sterowania we wszelkich dziedzinach. Pociąga to za soba stały wzrost zapotrzebowania na urządzenia i systemy programując. Opisany w tym artykule programator Flash obsługuje mikrosterowniki z wbudowaną pamięcią Flash serii MCS-51 firmy Intel i innych wytwórców (Philips, Atmel), jak również mikrosterowniki konwencjonalne z wbudowanym EPROMem kasowalnym przy pomocy ultrafioletu.
    • Wzmacniacz dystrybucyjny VGA (27)
      Artykuł przedstawia wzmacniacz dystrybucyjny do kart VGA, który umożliwia współpracę komputera PC z dwoma monitorami. Dzięki temu jest możliwe przeprowadzenie, na przykład, niewielkiego pokazu, w którym obraz z komputera jest prezentowany na monitorze lokalnym i monitorze umieszczonym z dala od komputera. Umożliwia on także stosowanie dłuższych niż w rozwiązaniach standardowych połączeń kablowych miedzy komputerem a monitorem.
  • Audio - HiFi - Video
    • Przedwzmacniacz do gramofonu z ruchomą cewką (13)
      Jakkolwiek gramofon, czy też, jak się go obecnie nazywa - urządzenie do odtwarzania płyt analogowych, został uznany za relikt już wiele lat temu, znani producenci tacy jak Thorens, Dual i Linn w dalszym ciągu opracowują i produkują jego nowe modele. I nie powinno to budzić zdziwienia  - płyty długogrające są w dalszym ciągu szeroko dostępne, wbrew pochodzącym z połowy lat 80 przepowiedniom ekspertów, według których ten typ płyty miał w latach 90 znaleźć  się wyłącznie w muzeach i prywatnych kolekcjach. Tak długo, jak długo będą dostępne czarne płyty analogowe, będzie istniało zapotrzebowanie na specjalne przedwzmacniacze. Przedwzmacniacz przedstawiony poniżej został zaprojektowany z myślą o współpracy z wysokiej jakości przetwornikami z ruchomą cewką.

      Artykuł: [Strona 13] [Strona 14] [Strona 15] [Strona 16] 

    • Przedwzmacniacz do gramofonu z ruchomym magnesem (23)
      Funkcją przetwornika jest przetwarzanie ruchu igły na sygnał elektryczny. Najbardziej popularne z przetworników wyposażone są w ruchomy magnes (i nieruchomą cewkę) lub w ruchomą cewkę (i stały magnes). W obu przypadkach ruchy igły powodują zmiany pola magnetycznego. W tym numerze Elektora przedstawiliśmy już przedwzmacniacz dla zwolenników rozwiązania z ruchomą cewką. Teraz dla odmiany - ukłon w stronę entuzjastów przetworników z ruchomym magnesem.

      Artykuł: [Strona 23] [Strona 24] [Strona 25] [Strona 26] 

  • RTV i łączność
    • Scrambler audio (17)
      W celu utajnienia sygnału mowy od dłuższego czasu stosowane są urządzenia, które dokonują przesunięcia i inwersji widma sygnału mowy. Poniższy artykuł informuje zarówno o teorii, jak i praktycznych rozwiązaniach układowych. Natychmiast daje się zauważyć, że układy kodera i dekodera różnią się jedynie wartościami pewnych elementów.
    • Świat Radio - TV - Amatorów (40)
      Radio jest chyba jedyną dziedziną elektroniki, która dla przeciętnego człowieka nie jest ani obca, ani obojętna. Radio będzie mu stale towarzyszyło w życiu, wiąże się bowiem z podstawową potrzebą człowieka - porozumiewaniem się z innymi. Przykładowo, radioamatorzy porozumiewali się za pośrednictwem satelitów na długo przedtem, zanim zwykły, szary człowiek zaczął oglądać programy telewizji satelitarnej. Również radioamatorskie pakietowe sieci radiowe istniały już na dziesięć lat przed powstaniem Internetu, radioamatorzy byli także pionierami łączności mikrofalowej na dziesiątki lat wcześniej niż człowiek mógł rozmawiać przez telefon idąc ulicą. Celem niniejszego artykułu jest zainteresowanie radioamatorstwem tych Czytelników, którzy interesują się już elektroniką i przedstawienie ostatnich nowinek w tym tak ciągle żywo rozwijającym się hobby.
    • Guglielmo Marconi ojciec radia (48)
      W tym roku mija sto lat od pierwszego pokazu nadającego się do praktycznego użytku systemu radiowego, który Marconi zorganizował niedaleko Bolonii w północnych Włoszech. Były to początki, z których rozwinęła się radiotechnika, a jej animator wyrósł na jedną z największych postaci w historii radia. Nie ma wątpliwości, że bez jego energii i pomysłowości radio nie byłoby dziedziną tak zaawansowaną, jaką jest obecnie.

      Artykuł: [Strona 48] [Strona 49] [Strona 50]

  • Zasilanie
    • Przetwornica DC-DC (31)
      W wielu przypadkach niezbędne jest wyższe napięcie niż to którego dostarcza akumulator samochodowy. W takich sytuacjach na pewno pomoże układ podwajający napięcie stałe. Istnieje kilka specjalizowanych układów wykorzystywanych w przetwornicach napięcia stałego na napięcie stałe. W prezentowanym urządzeniu zastosowano akustyczny wzmacniacz stereofoniczny (!) firmy SGS Thomson, w konfiguracji układowej odbiegającej od jego typowych zastosowań.
    • Ogranicznik strat mocy w zasilaczach stabilizowanych (51)
      Problem strat mocy w układach zasilaczy stabilizowanych, co objawia się zwykle w postaci wydzielania się ciepła, zazwyczaj rozwiązywany jest przez zastosowanie radiatorów. Prezentowany układ ograniczania mocy strat stanowi rozwiązanie znacznie bardziej finezyjne, a przy tym może współpracować ze zdecydowaną większością układów zasilających.
  • Aplikacje
    • MAX 471/472 wzmacniacze sterowane prądowo (37)
      Układy Max 471/472 są to kompletne dwukierunkowe wzmacniacze sterowane prądem od strony nieuziemionej, przeznaczone do przenośnych komputerów, telefonów i innych urządzeń wymagających monitorowania prądu zasilania z akumulatora lub z sieci. Monitorowanie zasilania od strony nieuziemionego bieguna jest specjalnie użyteczne w systemach o zasilaniu akumulatorowym, nie koliduje bowiem z działaniem specyficznych elementów obwodów masy ładowarki lub monitora, znajdujących sie często w "sprytnych" (smart) akumulatorach.
  • 101 układów
    • 042. Prosta karta we/wy (55)
    • 043. Bateryjne podtrzymywanie RAM (57)
    • 044. Większa żywotność baterii 9V (57)
    • 045. Oscylator kwarcowy małej mocy (58)
    • 046. Uruchamianie i testowanie systemów mikrosterownikowych (58)
    • 047. Programowany dzielnik częstotliwości (59)
    • 048. Adapter MIDI do kart dźwiękowych (60)
    • 049. Sygnalizator pracy wentylatora CPU (61)