Elektronik Elektor,  numer 3 (42), marzec 1997

  • Okładka
    Układ Motoroli 68HC11 jest obecnie jednym z najbardziej popularnych mikrosterowników 8-bitowych. Proponujemy emulator dla tego świetnego przyrządu. Mamy pewność, że nasz układ spodoba się wszystkim jego użytkownikom.
  • Komputery
    • Emulator sterownika 68HC11 (5)
      Motorola 68HC11 - obecnie jeden z najbardziej popularnych mikrosterowników. Proponujemy emulator dla tego świetnego przyrządu. Mamy pewność, że nasz układ spodoba się wszystkim jego użytkownikom. Myślimy szczególnie o tych zapaleńcach, których cierpliwość została ostatnio wystawiona na okrutną próbę przez zbyt małe dostawy jednego z najbardziej interesujących wyrobów Motoroli.
    • Przełącznik układu Dongle (55)
      Producenci oprogramowania stosują rozliczne systemy zabezpieczające ich wyroby przed nielegalnym kopiowaniem. Dongle (niekiedy nazywany także "dongal") jest przyjaznym dla użytkownika rozwiązaniem, które pełni rolę klucza umieszczonego w porcie drukarki, miedzy komputerem a drukarką. W niektórych przypadkach drukarka dołączona w ten sposób, ale elektrycznie wyłączona, może wywoływać dziwne efekty wewnątrz dongle'a. Jedynym rozwiązaniem może się wówczas okazać odłączenie drukarki od komputera albo włączenie jej zasilania. Nasz przełącznik dongle'a załatwia ten problem szybko, automatycznie i bardziej elegancko.
  • Audio - HiFi - Wideo
    • Przedwzmacniacz z zasilaniem bateryjnym - część 2 (11)
      Po dokładnym opisie właściwego przedwzmacniacza w poprzednim numerze, obecna druga (i ostatnia) część artykułu dotyczy zasilacza oraz budowy kompletnego urządzenia. Zasilacz w tym przypadku jest o wiele ważniejszą częścią całości niż zazwyczaj. Zawiera 12 akumulatorów NiMH typu AA (RG/HP7) o nominalnej pojemności 1,2Ah i dość szybki zasilacz, któy jest w stanie w ciągu trzech godzin naładować całkowicie rozładowaną baterię zasilającą (nie zapominajcie, że rozładowanie do zera baterii tego rodzaju nie jest dobrym pomysłem - utrzymują one napięcie nominalne 1,2V przez 80% cyklu rozładowania).

      Artykuł: [Strona 11] [Strona 12] [Strona 13] [Strona 14] [Strona 15] [Strona 16] [Strona 17] 

  • 101 układów
    • Tester bezpieczników samochodowych (17)

      Artykuł: [Strona 17]

    • Sonda logiczna dla buforowych układów scalonych (26)
    • Adapter zakresu miliwoltów prądu zmiennego (44)

      Artykuł: [Strona 44]

    • Sonda logiczna dla pamięci EPROM i RAM (58)
    • Przetwornik napięcie-częstotliwość (59)

      Artykuł: [Strona 59]

    • Bariera świetlna z wyjściem TTL (59)
  • Ogólne
    • Elektronika dziś i jutro (14)
      W krótkim cyklu artykułów, rozpoczynającym się od poniższego tekstu, próbujemy przedstawić kierunki, w jakich elektronika być może będzie się rozwijać w ostatnich latach wieku. W trakcie lektury prosimy pamiętać, że wielu "obiecującym wynalazkom" nie udało się zostać przebojami rynkowymi. Wystarczy pomyśleć o wideotelefonie (Videophone, Picturephone), systemach zapisu dźwięku: Digital Audio Tape i Digital Compact Cassette, systemach zapisu obrazu: Betamax, Video 2000, także o systemie MiniDisc. Z drugiej strony, lampa elektronowa oraz radio znowu stały się modne, a system Compact Disc odniósł olbrzymi sukces, choć jego popularność zmniejsza się.
    • Mały warsztat (45)
      Każdy, kto interesuje się lub zajmuje konstruowaniem i budową układów elektronicznych, czy to hobbysta, czy profesjonalista w niewielkiej firmie, spotyka się z podstawowym pytaniem: jakie wyposażenie jest naprawdę konieczne do prawidłowego wykonania pracy. Pytanie to ma wielkie znaczenie, ponieważ spora liczba zadających je ludzi ma dość ograniczony budżet. Nasz krótki artykuł został pomyślany jako pomoc do dokonania  prawidłowego wyboru. Dołączamy krótki program komputerowy do rozszyfrowania oznaczeń na rezystorach, kondensatorach i cewkach.
  • Urządzenia zasilające
    • Regulator prędkości do modeli kolejek (21)
      Modelarze "kolejowi" bardzo rzadko spotykają regulatory prędkości z idealną charakterystyką. W większości konstrukcji prędkość modelu jest zależna od obciążenia lokomotywki. Próby polepszenia tej denerwującej sytuacji często powodują utratę ciągu. Silnik lokomotywy w czasie pracy generuje siłę elektromotoryczną (SEM). Przedstawiamy układ, który wykorzystuje tę siłę jako sygnał korekcyjny dla systemu regulacji szerokości impulsu. W praktycznym zastosowaniu metoda ta powoduje bardzo skuteczną kompensację zmian obciążenia, a jej widocznym skutkiem jest utrzymywanie stałej prędkości z dużą dokładnością.

      Artykuł: [Strona 21] [Strona 22] [Strona 23] [Strona 24] [Strona 25] [Strona 26]

  • Biuletyn Informacyjny Układów Scalonych (27)
  • Miernictwo
    • Monitor temperatury lodówki (41)
      Co tydzień każda statystyczna gospodyni domowa wkłada spore ilości pożywienia do lodówki (zwanej też niekiedy chłodiarką). Niska temperatura zapewnia świeżość zakupów przez co najmniej kilka dni. Ale co się stanie, jeżeli nikt z domowników nie zauważy, że wewnątrz lodówki nie jset tak chłodno, jak powinno być? Po krótkim czasie jedzenie bedzie się wtedy nadawać tylko do wyrzucenia. Takiemu niebezpieczeństwu zapobiegnie urządzenie, o którym piszemy w artykule. Trzy diody LED pozwolą jednym rzutem oka zorientować się, czy w lodówce jest zbyt zimno, zbyt ciepło, czy też temperatura jest odpowiednia.

      Artykuł: [Strona 41] [Strona 42] [Strona 43]

    • Krótki kurs symulacji układów elektronicznych (49)
      Układy cyfrowe, które jako "demo" towarzyszą symulatorom, zazwyczaj mają swoją złożonością zrobić wrażenie na użytkownikach. tylko fachowcy nawykli do szybkiego przeglądania takich schematów są w stanie zrozumieć je i ocenić. Kolejny artykuł naszego cyklu pomoże początkującym elektronikom "poczuć bluesa" układów cyfrowych.