Elektronik Elektor, numer 12 (27), grudzień 1995

  • Okładka
    Oscyloskopy są nadzwyczaj użytecznymi przyrządami pomiarowymi w wielu zastosowaniach warsztatowych i naukowych. Mają one jednak istotną wadę: pomiary procesów wolnozmiennych są trudne, a często niemożliwe. Proponowane urządzenie zmieniające jednostkę podstawy czasu oscyloskopu w granicach od 1 sekundy do 30 godzin, może w znacznym stopniu zniwelować te niedogodności.
  • Miernictwo
    • Preskaler podstawy czasu do oscyloskopu (5)
      Istotną wadą analogowego oscyloskopu przy prezentacji wolnozmiennych przebiegów jest stosunkowo niewielka wartość jednostki osi czasu. Przedstawiony poniżej układ preskalera, współpracujący z oscyloskopem analogowym, umożliwia uzyskanie nastaw podstawy czasu w zakresie od 1 sekundy do 30 godzin, co powinno być wystarczające w przypadku większości pomiarów.
    • Cyfrowy generator funkcyjny - część 2 (54)
      Jedynym połączeniem płytki PLL (pętli synchronizacji fazowej) z oddzielnymi analogowymi sekcjami generatora są złącza K2, K5 i K8. Styk 1 w tych złączach przenosi sygnał zegarowy 32Hz...3,2MHz, który w poszczególnych sekcjach jest przetwarzany na sygnał 1Hz...100kKz fali sinusoidalnej, prostokątnej lub trójkątnej. Pozostałe styki przekazują informacje o wybranej dekadzie zakresu.
    • Miernik LC (60)
      Przy pomiarach indukcyjności i pojemności bardzo ważna jest eliminacja wpływu strat omowych na wynik. zasada pomiaru, zastosowana w opisanym przyrządzie, zapewnia redukcję tego wpływu do zera.

      Artykuł: [Strona 60] [Strona 61] [Strona 62] [Strona 63] [Strona 64] 

  • Audio HiFi - Video
    • Sterownik PIP - część 2 (12)
      Sterownik PIP jest sprytnym układem elektronicznym, pozwalającym w narożniku ekranu telewizyjnego wstawić drugi mały obrazek. W pierwszej części artykułu została omówiona zasada jego działania, w drugiej i ostatniej części przedstawiany montaż i programowanie.
    • Wzmacniacz mocy PA300 (19)
      Przy projektowaniu wzmacniacza mocy wysokiej klasy przyjmuje się zwykle kilka podstawowych założeń: perfekcyjna jakość, prostota i niezawodność, wysoka moc wyjściowa. Proponowana poniżej konstrukcja łączy w sobie harmonijną realizację tych założeń. W wyniku powstał wzmacniacz, który nie zawiera szczególnie wyszukanych elementów, nie jest bardzo złożony i łatwo go powielić. Można wręcz określić go mianem wzmacniacza Hi-Fi adresowanego do szerokiej publiczności.

      Artykuł: [Strona 19] [Strona 20] [Strona 21] [Strona 22] [Strona 23] [Strona 24] [Strona 25] 

    • Przetwornik S-VHS/CVBS na RGB - część 1: Wstęp (44)
      Techniczne zalety systemu Super-VHS są dobrze sprawdzone, jednak wielu posiadaczy magnetowidów S-VHS ze względu na wysoki koszt, powstrzymuje się przed kupnem zgodnego z tym systemem monitora czy odbiornika TV, z oddzielnymi wejściami luminancji i chrominancji. Wprawdzie znaczna część współczesnych odbiorników TV może współpracować z urządzeniami pracującymi w standardzie S-VHS, jednak pracuje jeszcze wiele urządzeń starszych, nieprzystosowanych do tego standardu. Niniejszy artykuł wypełnia lukę istniejącą w dziedzinie zazwyczaj niekompatybilnych połączeń urządzeń video. Omówiono w nim zaawansowany układ, któy przetwarza sygnały video S-VHS lub CVBS (zespolone) w sygnały RGB. W rezultacie użytkownik może uzyć posiadany monitor z wejściami RGB (czyli np. ze złączem  SCART) i korzystać z lepszej rozdzielczości obrazu magnetowidu S-VHS. W pierwszym odcinku zostaną omówione podstawy odpowiednich standardów video.
  • Komputery
    • Komputer "MatchBox" - część 1 (26)
      Ten zadziwiający miniaturowy komputer zwiastuje nową erę systemów uruchomieniowych dla mikrokontrolerów DIY. Komputer "MatchBox" (zwany dalej MBC - od "MatchBox Computer") jest tani, łatwy w programowaniu przy użyciu odmiany języka BASIC, wyposażony w pamięć programu typu EEPROM. Oprogramowanie dla tego komputera może być tworzone, uruchamiane i ładowane przy pomocy komputera PC, poprzez złącze szeregowe RS232. Dołączona dyskietka zawiera dużą liczbę programów przykładowych i użytkowych, ułatwiających wykorzystanie systemu.
  • Katalog Elektronika Elektora
    • 009. L387A - stabilizator 5V o bardzo małym spadku napięcia z wyjściem zerowania.
    • 010. L4902A - podwójny stabilizator 5V z funkcjami zerowania i blokady.
    • 011. TDA8137 - podwójny stabilizator napięcia 5,1V z wejściem blokowania i wyjściem zerowania.
    • 012. TDA8138 - stabilizator napięcia 5,1V i 12V z wejściem blokowania i wyjściem zerowania.
  • Aplikacje
    • Multipleksery CMOS odporne na uszkodzenia (41)
      Wszystkie multipleksery analogowe działają jak półprzewodnikowe odpowiedniki cyfrowo sterowanych przełączników obrotowych. Ale multipleksery jako sprzęgi pomiędzy systemami elektronicznymi a środowiskiem mają dodatkową funkcje - stają się rodzajem polisy ubezpieczeniowej chroniącej przed niewłaściwym ich użyciem i zniszczeniem.
  • Zasilanie
    • Symetryczny zasilacz samochodowy (48)
      Jeśli przypadkiem pojawi się potrzeba zastosowania akumulatora samochodowego do zasilania układu wymagającego symetrycznego napięcia zasilania, wówczas może to okazać się nie lada problemem. Jeśli odrzuci się pomysł zainstalowania drugiego akumulatora, nie pozostanie nic innego, jak zastanowić się poważnie nad przedstawionym poniżej układem, który dokonuje konwersji napięcia akumulatora na dwa symetryczne napięcia ±12V lub nawet ±15V. Ponieważ wydajność prądowa przetwornicy wynosi 0,5A przy obciążeniu ciągłym, a szczytowa wartość natężenia prądu wynosi 1A, urządzenie doskonale nadaje się do zasilania układów sterujących i niewielkich wzmacniaczy mocy.