Elektronik Elektor, numer 7 (10), lipiec 1994

 • Okładka
  Jednopłytkowy komputer oparty na 80C535 może pełnić liczne funkcje kontrolne i sterujące. Proponujemy układ zapewniający szerokie możliwości porozumiewania się mikrokomputera z otoczeniem.
 • Komputery
  • Płytka rozszerzenia do mikrosterownika 535 (5)
   Możliwości opisanego niedawno na naszych łamach popularnego komputera jednoukładowego 80C535 są bardzo duże. Może on zostać użyty w wielu różnych układach sterujących. Opisana poniżej płytka rozszerzenia uzupełnia ten komputer o kilka nowych sprzęgów, przeznaczonych przede wszystkim do komunikacji ze światem zewnętrznym.
  • "Znaczek" - Basic Komputer (25)
   Przyleciał z USA, jest mały i poręczny, łatwy do programowania, oparty na procesorze RISC, znakomity do szybszego niż można sobie wyobrazić opracowywania programów "pod klucz". To cudowny komputer o rozmiarach znaczka pocztowego, działający w BASICu. Prawdziwy spryciarz!
  • Kurs programowania mikrosterownika 80C535 (39)
   Część 3 - omówienie jednostki porównawczo - pomiarowej (CCU) i przerwań.
  • Sprzęg małej mocy TTL - RS232 (49)
   W razie potrzeby łączenia układów logicznych TTL z interfejsem RS232 nie zawsze trzeba używać specjalizowanych układów scalonych. Oto propozycja wykonania prostego adaptera z elementów dyskretnych.
  • Układ sterujący dostępem do wspólnej drukarki (50)
   Drukarka jest podstawowym urządzeniem peryferyjnym dla niemal każdego użytkownika komputera. Rzadko jednak używa się ją w sposób ciągły, nie jest zatem potrzebna do każdego komputera, jeżeli kilka ich działa w zasięgu, powiedzmy, 10m. Opisany układ jest automatycznym przełącznikiem, umożliwiającym użytkowanie jednej drukarki przez kilka (do czterech) komputerów.
 • RTV i łączność
  • Wzmacniacze szerokopasmowe do 1GHz na układach MAR-x (9)
   Zakres częstotliwości pracy wzmacniaczy o bardzo szerokim pasmie przenoszenia wynosi kilkaset MHz lub więcej i rozciąga się zwykle od sub-VLF do początku mikrofal. Może to być, na przykład, pasmo 100kHz do 1000MHz (czyli 1GHz), chociaż częściej spotyka się pasmo jednak trochę węższe. Układy te mają wiele zastosowań praktycznych: przedwzmacniacze w odbiornikach, wzmacniacze wyjściowe generatorów sygnałowych, wzmacniacze buforowe w przyrządach w.cz., wzmacniacze liniowe telewizji kablowej i wiele innych, zwłaszcza w dziedzinie łączności i aparatury pomiarowej. Pomimo swoich zalet wzmacniacze te nie znajdowały do niedawna wielu zastosowań w elektronice amatorskiej. Wzmacniacze o bardzo szerokim pasmie są rzadsze niż te o węższym pasmie przenoszenia, są bowiem trudniejsze do zaprojektowania i wykonania. Jest to rzeczywiście dość zniechęcające zadanie techniczne.
  • Cyfrowa skala częstotliwości do odbiorników KF (28)
   Wiele starych, ale dotychczas używanych i często bardzo dobrych odbiorników krótkofalowych nie ma cyfrowego wskaźnika odbieranej częstotliwości. Proponowane rozwiązanie pozwala wyeliminować ten mankament. Regulowany zakres offsetu umożliwia dopasowanie do różnych częstotliwości pośrednich.
 • Czas wolny i hobby
  • Bezpiecznik campingowy (15)
   Coraz więcej urządzeń elektrycznych wędruje z nami na urlop, niezależnie od tego, czy spędzamy go pod namiotem, czy w przyczepie campingowej, dlatego coraz więcej pól campingowych bierze to pod uwagę. Na wielu z nich istnieje możliwość podłączenia się do sieci 220V. W zasadzie, w zamykanej na klucz skrzynce podłączeniowej powinien znajdować się bezpiecznik (topikowy lub automatyczny) reagujący na przeciążenie; najczęściej jednak reaguje on w najmniej oczekiwanym momencie.

   Artykuł: [Strona 15] [Strona 16] [Strona 17] 

 • Audio - HiFi - Video
 • Aplikacje
 • Podzespoły
  • Radiatory - kiedy i jak je stosować? (43)
   Ci z naszych Czytelników, którym dotychczas zdarzyło się zaprojektować i zrealizować wzmacniacz mocy lub zasilacz, na pewno zetknęli się z tytułowym problemem. W stopniu wyjściowym wzmacniacza mocy znaczna część m,ocy tracona jest w postaci ciepła. Aby ułatwić oddawanie ciepła przez elementy tego stopnia stosuje się jeden, ewentualnie kilka radiatorów. Ten artykuł zawiera podstawowe informacje, które pozwolą w sposób prawidłowy dobrać radiator do konkretnego zastosowania.

   Artykuł: [Strona 43] [Strona 44] [Strona 45] [Strona 46] [Strona 47] [Strona 48]