Elektronika Praktyczna 2012/10


Elektronika Praktyczna, Nr 10 (238), październik 2012

 • Projekty
  • Sterownik uniwersalny zgodny z Arduino, do montażu na szynie TH35 (22)
   "Jak kiedyś usprawnianie popularnego 'malucha' było niekończącym się tematem, tek dzisiaj amatorskie systemy automatyki domowej stały się wdzięcznym polem dla eksperymentatorów. Aby jednak nie kończyły się one niepowodzeniem lub nie przewyższały wartością systemu, warto samodzielnie zbudować moduł sterujący z dostępem do Internetu. Ale dlaczego kolejny moduł, skoro jest ich przecież dostępnych dziesiątki? Pomysł jak zwykle jest wynikiem lenistwa, a raczej wrodzonej niechęci do programowania. Jak wiadomo, oprogramowanie w takim wypadku jest zdecydowanie ważniejsze niż sprzęt, więc nie pozostało nic innego jak zastosowanie 'spychotechniki' i powierzenie nielubianej części pracy komuś innemu - wybór padł na twórców Arduino. Przemyślane IDE, sporo sprawdzonych bibliotek, dostępność rozwiązań i możliwość prawie bezmyślnego 'wyklikania' działającego programu stały się pokusą nie do odparcia. Zaprojektowanie sprzętu pozostało miłym obowiązkiem...".
  • Wzmacniacz lampowy, stereofoniczny o mocy 2x15W z lampami 6C33C (27)
   "Opisany w Elektronice Praktycznej nr 12/2001 wzmacniacz z lampami 6C4C najlepiej sprawdza się z zestawami głośnikowymi o dużej skuteczności. Niestety, nie wszyscy miłośnicy lampowego brzmienia mają lub preferują takie głośniki i dlatego do współpracy ze współczesnymi zestawami jest potrzebny wzmacniacz o większej mocy. Przedstawiona konstrukcja jest oparta o lampy 6S33S, popularnie zwane 'diabłami'. Pozwalają one na osiągnięcie mocy wyjściowej 15W, co umożliwia wysterowanie współczesnych zestawów głośnikowych o średniej efektywności." 
  • Modem radiowy - sterownik (36)
   "Projekt ma na celu pokazanie, w jaki sposób można rozszerzyć możliwości standardowego mikrokontrolera o dodatkowy kanał do łączności bezprzewodowej. Powstałe urządzenie łączy cechy modemu radiowego z mikroprocesorowym sterownikiem  sterowanym na odległość. Zastosowany do budowy toru radiowego układ CC1101 zapewnia zasięg od kilkudziesięciu do 200 i więcej metrów." 
  • Lampowy nadajnik AM. Jak "ożywić" stary odbiornik lampowy (41)
   "Prezentowane urządzenie pozwala w nieskomplikowany sposób przywrócić staremu radioodbiornikowi dawną świetność i czar, samemu mając lampowy urok. Nadajnik ma na tyle małą moc wyjściową, że skutki jego działania nie powinny być odczuwalne w promieniu większym niż kilka metrów." 
 • Miniprojekty
  • Miniaturowy, stereofoniczny wzmacniacz o mocy 2x3W (45)
   "Prezentujemy kolejny mini wzmacniacz o mocy 2x3W przy obciążeniu głośnikami o impedancji 4 omy. Może on przydać się np. do budowy wzmacniacza do 'empe trójki'."
  • Włącznik zbliżeniowy (46)
   "Klawiatury pojemnościowe można coraz częściej napotkać w różnych zastosowaniach. Stosuje się je w domowym sprzęcie komputerowym, AGD, RTV i innych urządzeniach. Prezentujemy opis samodzielnego wykonania włącznika z pojedynczym polem zbliżeniowym."
  • Migacz z diodami LED (47)
   "Prezentowane urządzenie to nieskomplikowany sterownik sygnalizatora lub reklamy świetlnej z diodami LED."
  • Regulowany włącznik opóźniający (48)
   "Nieskomplikowany układ, któy doskonale sprawdzi się wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność opóźnienia załączenia dowolnego urządzenia. Czas zwłoki można regulować w zakresie od około 2 do 120 sekund. Może znaleźć zastosowanie na przykład w samochodzie, w roli układu opóźniającego załączenie dowolnych odbiorników, np. po uruchomieniu silnika."
  • Projekt Czytelnika. Sterownik pieca c.o. z algorytmem Fuzzy Logic (49)
   "Sterownik jest praktycznym przykładem zastosowania wnioskowania rozmytego w sterowaniu procesem spalania. Znacznie usprawnia i poprawia proces spalenia w piecach co."
 • Wybór konstruktora
  • Sensory i przetworniki MEMS - przegląd rozwiązań rynkowych (1) (561)
   "Podzespoły produkowane w technologii MEMS prezentujemy na łamach EP od kilku lat, uważnie monitorując zmiany zachodzące na rynku. W ostatnich kilkunastu miesiącach nastąpił 'wysyp' nowych rodzajów sensorów i przetworników MEMS, dostępnych obecnie 'z półki', których możliwości funkcjonalne - jeszcze do niedawna - należałoby zakwalifikować do kategorii science-fiction."
 • Notatnik konstruktora
  • Jaki generator? Wybór generatora sygnałowego do aplikacji (86)
   "Konstruktor budujący urządzenie z układami cyfrowymi często staje przed dylematem wyboru odpowiedniego generatora sygnału zegarowego (taktującego). W praktyce można skorzystać z wielu rozwiązań, począwszy od generatorów RC wbudowanych w struktury układów, poprzez moduły generatorów o częstotliwości stałej lub przestrajanej napięciem oraz inne, specjalistyczne rozwiązania jak np. generator rubidowy. Duży wybór rozwiązań może przyprawić o zawrót głowy - który generator wybrać do swojej aplikacji i jakimi kryteriami kierować się?"
 • Sprzęt
  • J-Link wylądował (62)
   "Firmy Segger nikomu nie trzeba przedstawiać - to uznany europejski producent oprogramowania i narzędzi przeznaczonych dla projektantów systemów embedded. Jednym z jej najbardziej znanych produktów jest interfejs J-Link. Możliwość kupna interfejsu J-Link 'z półki' polskiego dystrybutora to z pewnością dobra wiadomość dla rodzimych elektroników."
  • Pomiary urządzeń pracujących w technologii NFC (106)
   "NFC (Near Field Communication) to technologia komunikacji bezprzewodowej, charakteryzująca się bardzo krótkim zasięgiem. Wykorzystuje zjawisko indukcji pola magnetycznego i wywodzi się z technologii RFID. Aby zagwarantować poprawność jej implementacji, konieczne są odpowiednie narzędzia, które pozwoliłyby na przetestowanie nadajników i odbiorników NFC."
  • DAQFactory - fabryka sterowana modułami LabJack (108)
   "Sterowanie produkcją w XIX-wiecznej manufakturze polegało na podrzucaniu wegla do maszyn parowych i zakręcaniu kurków instalacji ciśnieniowych. Czynności te wykonywane bezpośrednio przez ludzi nie były lekkie - wegiel swoje ważył, a kurki lekko się nie obracały. Dzisiaj produkcją może sterować dyspozytor z poziomu domowego komputera. Siedząc wygodnie w fotelu i naciskając delikatnie przyciski klawiatury uruchamia olbrzymie silniki, siłowniki, zawory itp. w fabryce odległej o setki kilometrów."
 • Podzespoły
  • Sensor AFE. Nowe typy interfejsów do czujników analogowych (64)
   "Konstruktorzy systemów zbudowanych z użyciem czujników analogowych często mają do czynienia z koniecznością zamiany sygnału analogowego na cyfrowy. Typowo, większość z nich buduje ścieżkę sygnału analogowego za pomocą komponentów dyskretnych i rozwiązań opracowywanych specjalnie na potrzeby danej aplikacji. To tradycyjne podejście może zająć tygodnie a nawet miesiące. Nowe układy scalone firmy Texas Instruments przeznaczone do interfejsów czujników analogowych upraszczają sposób ich dołączenia a dodatkowo mają szereg cech trudnych do implementacji techniką dyskretną."
  • Nowości w systemie IQRF (68)
   "systemowi IQRF poświęciliśmy w EP kilka artykułów, które wzbudziły wśród naszych Czytelników duże zainteresowanie. Do tematu wracamy, bowiem producent wprowadził w rodzinie transceiverów warte przedstawienia nowości. Przedstawiamy je w artykule."
  • Jasność oraz minimalizacja odbić kluczem do czytelności wyświetlacza (70)
   "Wbrew powszechnej opinii, to nie kontrast jest najważniejszym parametrem wyświetlacza, który decyduje o czytelności prezentowanego obrazu. Wpływ otoczenia sprawia, że bardzo często ważniejsze stają się luminancja oraz dobre powłoki minimalizujące odbicia światła padającego na ekran. W artykule pokazujemy z czego to wynika korzystając z przykładu wyświetlaczy Litemax, cechujących się wyjątkowo dużą jasnością."
  • Mikrokontrolery Precision32 - budowa wewnętrzna (72)
   "W poprzednim miesiącu na łamach Elektroniki Praktycznej prezentowaliśmy cechy wyróżniające rodzinę układów Precision32 na tle innych mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M3. W tym artykule zaprezentujemy bardziej szczegółowo mikrokontrolery Precision32, pokazując ich budowę wewnętrzną oraz opisując krótko każdy blok funkcjonalny."
  • Cortex-M0+. Nie było po co się spieszyć (77)
   "Praktycznie wszyscy producenci mikrokontrolerów popadli w silne uzależnienie od opracowań firmy ARM - rdzeni Cortex-M. Największą popularnością cieszyły się dotychczas rdzenie Cortex-M3, nieco później o palmę pierwszeństwa walczyły różne implementacje rdzeni Cortex-M4 i Cortex-M4F. Ostatnie miesiące są szczególnie łaskawe dla najprostszych w rodzinie 'M' rdzeni Cortex-M0..."
  • STM32F4: ciąg dalszy nieustannie następuje (80)
   "Mikrokontrolery STM32F4 miały być - co się zresztą udało - szybszą (168 MHz vs 120 MHz) i lepiej wyposażoną wersją mikrokontrolera STM32F2. Przedstawione w artykule nowe typy mikrokontrolerów STM32F4 znacznie poszerzą ich możliwe obszary aplikacyjne, bowiem konstruktorzy dostaną do ręki potężne pod względem szybkości i wyposażenia, jednoukładowe komputery..."
  • Optoizolatory w układach sterowania silników o zmiennej prędkości obrotowej (83)
   "Obok urzadzeń przemysłowych wykorzystujących silniki elektryczne o zmiennej prędkości obrotowej, drugim ważnym obszarem zastosowań ukjładów sterowania silników 3-fazowych z modulacją PWM jest rynek urządzeń AGD."
 • Prezentacje
  • MEMS - przełomowa technologia (60)
   "Technologia MEMS umożliwia wytwarzanie czujników napędzających rozwój systemów wbudowanych. Gdy około 15 lat temu zaczęła rozwijać się technologia tworzenia miniaturowych urządzeń elektromechanicznych, znana jako MEMS, perspektywa pojawienia się nowych możliwości była oczywista, jednak nie od razu było wiadomo, jak to nastąpi  W miarę rozwoju technologii starano się stosować ją w ten sam sposób, w jaki używano systemów elektromechanicznych o większych rozmiarach - do tego stopnia, że tworzono kopie prostych maszyn wykorzystujących przekładnie i dźwignie w rozmiarach mierzonych w tysięcznych częściach milimetra. Konstrukcje te tworzono przy wykorzystaniu metod stosowanych w przemyśle półprzewodników. Miały one przyczynić się do udoskonalenia procesu, jednak ich możliwości komercyjne były ograniczone."
  • Stacja lutownicza Xytronic LF-3000. Wysoka jakość za umiarkowaną cenę (105)
   "Chyba najważniejszym narzędziem potrzebnym w procesie projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych są stacje lutownicze. Współcześnie muszą one być zgodne z dyrektywą RoHS, tj. nadawać się do pracy z lutowiem bezołowiowym. Stacja LF-3000 produkowana przez tajwańską firmę Xytronic jest dowodem na to, że profesjonalne narzędzia dla elektroników wcale nie musza być drogie."
  • Elnec - programatory dla każdego elektronika (112)
   "Elnec to firma ze Słowacji, która od 1991 roku pr4ojektuje, udoskonala i produkuje urządzenia do programowania pamięci EEPROM, mikrokontrolerów oraz innych układów programowalnych. Skoncentrowanie się przez lata jedynie na tym zagadnieniu uczyniło z tego producenta lidera w branży, który dostarcza uniwersalne, niezawodne oraz efektywne kosztowo programatory przeznaczone do zapisu układów za pomocą różnych algorytmów i metod oraz w dowolnej obudowie."
 • Kursy
  • Wielokanałowy, dwukierunkowy interfejs COM/USB. za pomocą zestawu Freescale KwikStik K40 (89)
   "Przedstawiamy sposób implementacji na zestawie KwikStik K40 z mikrokontrolerem Kinetis MK40X256VLQ100 urządzenia kompozytowego USB, emulującego wiele portów COM. Każdy port ma przypisaną własną funkcję obsługi przychodzących do niego danych, co umożliwia imitowanie niezależnych urządzeń i aplikacji na nich działających."
  • MSP430 w przykładach (2). Konfigurowanie układu zegarowego (93)
   "Charakterystyczną cechą MSP430 jest rozbudowany system zegarowy. Najbardziej zaawansowane układy posiadają 3 wewnętrzne sygnały zegarowe, które można taktować z jednego z 5 źródeł (3 wewnętrzne, 2 zewnętrzne). Dodatkowo część układów wyposażono w wewnętrzny oscylator który może być użyty do taktowania przetwornika A/C oraz kontrolera FLASH. W artykule omówimy działanie systemu zegarowego w MSP430f1232."
  • FlowCode i E-blocks (2). Obsługa klawiatury matrycowej, deklarowanie zmiennych, symulator (98)
   "Nowoczesne języki programowania ewoluują w stronę, która umożliwi łatwe napisanie programu nie tylko elicie programistów, ale dosłownie każdemu. Pozwolą na to kompilatory graficzne, których aktualnie używają z powodzeniem zarówno programiści z różnych dziedzin, jak i... dzieci programujące klocki Lego Mindstorm. Przykładem środowiska programistycznego przeznaczonego równie dobrze dla profesjonalistów, jak i amatorów, służącego do programowania graficznego różnych rodzin mikrokontrolerów, jest produkt brytyjskiej firmy Matrix Multimedia - FlowCode. W tej części kursu pokażemy, w jaki sposób można obsłużyć klawiaturę matrycową, porty wejścia/wyjścia, zdefiniować zmienną oraz nauczymy się korzystania z symulatora."
  • Platforma I.MX28EVK (2). Nauka programowania mikrokontrolerów pod Linuksem (102)
   "Układy I.MX28 firmy Freescale są jednymi z najmniejszych układów multimedialnych z rodziny I.MX. Układy te wyposażono w rdzeń ARM926EJS (architektura ARMv5TEJ), który jest taktowany sygnałem o częstotliwości 454 MHz. Układ wyposażono w szereg nowoczesnych układów peryferyjnych. W bieżącym odcinku cyklu pokażemy sposób, w który można zainstalować maszynę wirtualną oraz uruchomić najprostszą aplikację."
 • Automatyka i Mechatronika Praktyczna
  • Ćwiczenia z LOGO! 0BA7 (1) (117)
   "Sterownik LOGO! w prezentowanej w ostatnich numerach EP wersji 0BA7 oferuje automatykom  nowe możliwości - miedzy innymi dzięki wbudowanemu interfejsowi sieciowemu - upraszcza także programowanie sterownika i umożliwia wykonywanie zdalnych upgrade'ów oprogramowania. Jak się to robi w praktyce pokazujemy w artykule."
  • Platinum - nowa seria przycisków i przełączników Lovato Electric (120)
   "Lovato Electric powiększa swoją ofertę aparatury sterującej i sygnalizacyjnej o przyciski oraz przełączniki z serii Platinum. Kompaktowe wymiary, szybka i łatwa instalacja, detale wykonane przyjaźnie dla użytkownika oraz możliwość modyfikacji konfiguracji - to tylko niektóre z wielu zalet całej grupy, jednej z najbardziej kompletnych na rynku automatyki przemysłowej."
  • PAC rewolucjonizują systemy sterowania (122)
   "Stopień złożoności systemów sterowania i automatyki stale rośnie. Obecnie kontrolery zarządzają przepływem sygnałów pomiarowych oraz sterujących miedzy czujnikami i elementami wykonawczymi w coraz bardziej rozbudowanych aplikacjach. Wymagają one realizacji złożonych algorytmów sterowania procesami dyskretnymi i ciągłymi oraz jednocześnie zapewniania interoperacyjności różnych urządzeń, możliwości komunikacji w sieci za pośrednictwem różnych protokołów sieciowych i wreszcie integracji danych z różnych systemów wykorzystywanych w przedsiębiorstwach."
  • Automatyzacja w duchu lean dzięki modułom Saia Smart RIO (124)
   "Saia Smart RIO to znacznie więcej niż kolejne kasety zdalnych we/wy z portem Ethernet. Nowe urządzenia pozwalają stworzyć nowoczesny i wydajny system automatyki w krótszym czasie, przy niższych kosztach i z mniejszym nakładem pracy niż konwencjonalne rozwiązania RIO. Smart RIO tak jak sterownik PLC mogą być programowane, dzięki czemu oferują niespotykane dotąd możliwości i stanowią idealne rozwiązanie dla automatyki rozproszonej zgodnej z filozofią lean."
 • Od wydawcy (4)
 • Niezbędnik elektronika (8)
 • Nie przeocz. Podzespoły (10)
  Miniaturowe sterowniki silników.
  Kondensatory polimerowo-tantalowe o pojemności do 1500uF.
  Miniaturowe MOSFETy dużej mocy z kanałem P.
  Tranzystory IGBT do indukcyjnych systemów grzewczych.
  Szeregowe pamięci SRAM o pojemności do 1Mb i szybkości transmisji 80Mb/s.
  3-fazowy sterownik silników BLDC z układem pomiaru prędkości obrotowej BEMF.
  Szybki transceiver szyny FlexRay do instalacji samochodowych.
  Tanie, miniaturowe zegary RTC z interfejsem SPI. 
 • Nie przeocz. Koktail niusów (16)
  Amazon pracuje nad smartfonem korzystając z pomocy Foxconna.
  Rynek układów zasilania w 2012 r. osiągnie wartość 20 mld. dol.
  Avnet przejął dystrybutora komponentów Altron.
  Intel przejmuje udziały w ASML, aby przyspieszyć wdrożenie technologii 450mm i EUV.
  Rynek półprzewodników nie wzrośnie w porównaniu do 2011 r.
  Infineon największym dostawcą układów na rynek przemysłowy.
  Rosyjski rynek komponentów wzrośnie w tym roku do 2.6 mld. dol.
  Wyniki RS Components lepsze dzięki dystrybucji Raspberry Pi.
  Co ujawniają wyniki firm po II kw.
  Polska armia bliżej zakupu samolotów bezzałogowych o średniej wielkości.
  Comp ogłosił wezwanie na Elzab. Kurs eksplodował.
  Sonel rozważa utworzenie własnej spółki handlowej w Indiach. 
 • Sprzężenie zwrotne. Forum (20)
 • Prenumerata (130)
 • Konkurs (112)
 • Info (127)
 • Oferta (132)
 • Kramik i rynek (137)
 • Księgarnia wysyłkowa (142)
 • Zapowiedź następnego numeru (144)