www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest Pn lip 28, 2014 2:20 pm

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 116 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 1:04 pm 
Nie ma ryzyka zwarcia. Zostaje jeszcze sporo zapasu. Co do nap臋du, to wydaje si臋, 偶e dobrze jest jak jest.

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 2:23 pm 
I oto mam dylemat. Pojawi艂a si臋 mo偶liwo艣膰 nabycia zgrzewarki punktowej, jeszcze konstrukcji ZBML (Zak艂ad Budowy Maszyn Lampowych) z 1964r. Do ok. 1993 r. zgrzewarka pracowa艂a w ZWLE, potem pracowa艂a w prywatnym zak艂adzie.
Zalety: zgrzewarka jest stosunkowo niedroga, dwutorowa (dwa r贸偶ne pr膮dy zgrzewania), z o艣wietleniem, historyczna, quasi-tr贸jfazowa ( w istocie wtyczka jest tr贸jfazowa, ale: jedna faza nie wykorzystana, druga zasila o艣wietlenie, trzecia zasila zgrzewark臋).

Wady: Gabaryty ma艂ego biurka, uk艂ad czasowy na tyratronach (wymaga w艂膮czenia 10 minut przed prac膮), pob贸r 艣redni przy zgrzewaniu 1,5kVA, pob贸r max 10kVA.
Co tu zrobi膰...

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 2:25 pm 
W domu tego nie pod艂膮czysz, ale pokaz zdj臋cia, pewnie po wywaleniu cz臋艣ci 艣rodka i ograniczeniu wielko艣ci zgrzewanych element贸w da艂o by si臋 obni偶y膰 pob贸r mocy.

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 4:44 pm 
1875...2499 post贸w
1875...2499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt sty 02, 2007 12:18 am
Alek napisa艂(a):
Pojawi艂a si臋 mo偶liwo艣膰 nabycia zgrzewarki punktowej, jeszcze konstrukcji ZBML (Zak艂ad Budowy Maszyn Lampowych) z 1964r. [...]
Bra膰! Masz gotowa ca艂膮 mechanik臋. Transformator i sterowanie zawsze mo偶na wymieni膰, chocia偶 jak by nie patrze膰 to te偶 zabytkowy uk艂ad lampowy z 1964 roku... :roll:

Je艣li nie masz pomys艂u na 1% podatku, zerknij tutaj

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 6:59 pm 
1875...2499 post贸w
1875...2499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Pn lip 31, 2006 10:02 pm
Alek napisa艂(a):
I oto mam dylemat. (...) Co tu zrobi膰...

Wprawdzie odpowiedzia艂em Ci ju偶 na to pytanie w rozmowie na gg, ale na wszelki wypadek jeszcze raz, bardziej szczeg贸艂owo mo偶e...
Co ja bym zrobi艂 na Twoim miejscu...
Po pierwsze to o czym pisze Tomek -> Bra膰 !
Tu nie ma si臋 nad czym zastanawia膰 :D
Po drugie...
Alek napisa艂(a):
Wady: Gabaryty ma艂ego biurka, uk艂ad czasowy na tyratronach (wymaga w艂膮czenia 10 minut przed prac膮), pob贸r 艣redni przy zgrzewaniu 1,5kVA, pob贸r max 10kVA.

Je艣li podej艣膰 do tego w ten spos贸b, 偶e ma艂e biurko przyda si臋 w pracowni, to jedna wada zmienia si臋 powoli w zalet臋...
Tylko trzeba dobrze si臋 zastanowi膰, czy ewentualne modyfikacje maszyny oka偶膮 si臋 niezb臋dne...
( np przesuni臋cie g艂owicy ze 艣rodka blatu w inne miejsce ) A je艣li tak, to w jakim stopniu maszyna jest na modyfikacje podatna :D
Po trzecie...
Tomasz Gumny napisa艂(a):
Transformator i sterowanie zawsze mo偶na wymieni膰, chocia偶 jak by nie patrze膰 to te偶 zabytkowy uk艂ad lampowy z 1964 roku... :roll:

Racja, ale... Tutaj by艂 bym ostro偶ny...
Najpierw zapozna艂 bym si臋 z walorami obecnej wersji zgrzewarki... Troch臋 bym na niej popracowa艂 ( je艣li sprawna )...
I pr贸bowa艂 bym oceni膰 przydatno艣膰, nie zwracaj膮c uwagi na aspekt historyczny ( zabytkow膮 elektronik臋 )...
To cz臋sto zwodnicze bywa :D

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 7:06 pm 
Tylko, 偶e przer贸bce starego uk艂adu sterowania, na nowy p贸艂przewodnikowy, mo偶e zyska膰 cenne kW, aby m贸c to pod艂膮czy膰 w domu. (Stary uk艂ad mo偶na zdemontowa膰 nieniszcz膮co i schowa膰 w karton - pewnie i tak ma form臋 bloku)

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 7:53 pm 
1875...2499 post贸w
1875...2499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Pn lip 31, 2006 10:02 pm
:arrow: traxman :)
Na pierwszy rzut oka masz racj臋 :)
Na drugi i na trzeci te偶...
Ale rzu膰my jeszcze raz :D
Oto zastanawiamy si臋 nad zakupem ( zasadno艣ci膮 ) zakupu maszyny i w tym kontek艣cie pad艂o jak rozumiem zastrze偶enie
dotycz膮ce "pr膮do偶erno艣ci" i d艂ugiego okresu startu...
Pisz膮c:
Cytuj:
Racja, ale... Tutaj by艂 bym ostro偶ny...

Mam na uwadze to, 偶e propozycja modyfikacji polegaj膮ca na wymianie elektroniki jest w zasadzie skrajnie radykalna na obecnym etapie...
Raz dla tego, 偶e nie mamy pewno艣ci, 偶e dotychczasowy uk艂ad nie mo偶e wsp贸艂pracowa膰 z sieci膮 w warsztacie Alka...
( Alek ma zabezpieczenia 16 A - nie wiem tylko B czy C - a pob贸r pr膮du przez maszyn臋 ma by艂o nie by艂o charakter impulsowy - jak rozumiem )
Dwa dlatego, 偶e taka modyfikacja to te偶 koszty...
Trzy - nie mo偶emy powiedzie膰, czy modyfikacja maszyny nie b臋dzie musia艂a si臋gn膮膰 dalej - poza tylko wymian臋 elektroniki...
( Nie wiemy nawet czy ona si臋 w warsztacie Alka zmie艣ci w obecnym kszta艂cie... Mo偶e si臋 zdarzy膰 nawet taka sytuacja, 偶e wymian臋
"elektroniki" zdeterminuje nie tyle oszcz臋dno艣膰 pr膮du, co oszcz臋dno艣膰 miejsca - zmniejszenie gabaryt贸w maszyny )
Uog贸lniaj膮c... Chodzi mi o to, 偶e nie mamy obrazu obecnej funkcjonalno艣ci maszyny...
Dlatego szukamy radykalnych sposob贸w na r贸wnie radykalne obawy :)
Ja bym si臋 z tym tak nie 艣pieszy艂... Ani te偶 nie obawia艂 zbytnio tego "pr膮do偶erstwa" :)
Najpierw wypada艂o by dok艂adnie pozna膰 co to truch艂o jest warte i na ile ( i czy w og贸le ) trzeba go zmodyfikowa膰...
Obawiam si臋, 偶e nikt na 艣wiecie nie wyprodukowa艂 jeszcze zgrzewarki do ma艂ego warsztatu maniaka lampowego :D
I w tym stanie rzeczy wi臋kszo艣膰 obaw traci na znaczeniu...
Nie m贸wi臋, 偶e wymiana elektroniki nie b臋dzie mia艂a sensu... mo偶e b臋dzie :D

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 8:12 pm 
Dla przypomnienia: obecnie u偶ywan膮 maszyn臋 wykona艂 Tomek Gumny. Spisuje si臋 ona bardzo dobrze, nie posiada jednak pewnych mo偶liwo艣ci zgrzewarki ZBML.
Najwi臋kszym problemem s膮 wymiary zgrzewarki ZBML: d艂ugo艣膰 1025 mm, g艂臋boko艣膰 560 mm, wysoko艣膰 1175 mm (bodaj z lamp膮), wysoko艣膰 sto艂u 790 mm. Ci臋偶ar 100kg. Elektronika, jak wspomnia艂em jest oparta na tyratronach.
Czasy zgrzewania: 0,02-0,08s. Maksymalna grubo艣膰 zgrzewanych detali 1,2 mm (nikiel).
Nasuwa si臋 jeszcze taka uwaga, 偶e w obecnie u偶ywanej maszynie optymalny czas zgrzewania jest w wi臋kszo艣ci przypadk贸w w przedziale 0,2-0,4s, co zapewne wynika wprost z mocy.
Za艂o偶one obecnie bezpieczniki to B16.

Jestem nastawiony na kupno tej zgrzewarki. Druga taka mo偶liwo艣膰 mo偶e si臋 nie zdarzy膰. Je艣li si臋 oka偶e po kr贸tkim czasie, 偶e jest nieprzydatna po prostu spr贸buj臋 j膮 sprzeda膰. Wydaje si臋, 偶e ch臋tny mo偶e si臋 艂atwo znale藕膰 z uwagi na zerow膮 ofert臋 zgrzewarek do ma艂ych detali na Allegro.
Tak naprawd臋 problem ma drugie dno i brzmi: "quo vadis?" :? i zostanie szerzej om贸wiony przeze mnie w kolejnym podsumowaniu rocznym.

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 8:13 pm 
Jak masz g艂owic臋 zgrzewaj膮c膮, to przy rozs膮dnych rozmiarach i ch臋ci nie przekroczenia mocy przydzielonej (nast臋pne zabezpieczenie jest na s艂upie i za wymian臋 trzeba p艂aci膰) warto pomy艣le膰 nad prac膮 buforow膮 z baterii akumulator贸w, tylko powiedz mi jakie napi臋cia musisz mie膰 przy zgrzewaniu. Konstrukcja jest w miar臋 prosta, typowy zasilacz PC przekr臋cony na 14.4V do 艂adowania, a ca艂y pr膮d idzie z akumulator贸w. Raczej 1000 zgrzew贸w nikt nie b臋dzie robi艂 w jednym ci膮gu, a do kilkunastu wystarczy.

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 8:20 pm 
1875...2499 post贸w
1875...2499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt sty 02, 2007 12:18 am
traxman napisa艂(a):
[...]warto pomy艣le膰 nad prac膮 buforow膮 z baterii akumulator贸w
Mniej k艂opotliwe by艂yby baterie kondensator贸w...

Je艣li nie masz pomys艂u na 1% podatku, zerknij tutaj

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 8:40 pm 
Nast臋pne zabezpieczenie jest na klatce schodowej :D . Tam jest 20 lub 25A :D .

G贸ra

PostNapisane: N lut 15, 2009 8:44 pm 
Tam ju偶 jest gL/gG, 偶eby艣 nie spali艂 kabla zasilaj膮cego, w starej tablicy domowej b臋dziesz mia艂 g艂/gG 16A, czyli kawa艂ek drutu, w nowej S191B16A, czyli normalny, ale pr膮du udarowego to on nie przetrzyma i wyzwoli. W dalszym ci膮gu brakuje mocy, to zaledwie 30% tego co potrzebne, pod warunkiem 偶e wy艂膮czysz inne odbiorniki w domu.

G贸ra

PostNapisane: Cz kwi 09, 2009 9:38 pm 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): N sty 13, 2008 10:13 pm
Cze艣膰

Przymierzam si臋 do budowy zgrzewarki i mam problem z:
-dostaniem pr臋ta miedzianego-czy kto艣 wie czy na terenie 3-miasta mo偶na go zdoby膰 poza z艂omowcami i firm膮 "metalzbyt"?
-transformatorem. Nie mam fabrycznego na 4V i moc ok 200W, a nie potrafi臋 dobrze przewin膮膰 transformatora. Czy gdzie艣 za rozs膮dn膮 kwot臋 mo偶na dosta膰 takowy? Mam transformator na 5V, ale tylko 5A...

Zgrzewark臋 b臋d臋 wykorzystwa艂 do zgrzewania drobnych detali nie grubszych ni偶 1mm.

Pozdrawiam

Pozdrawiam Maciej

G贸ra

PostNapisane: Cz kwi 09, 2009 11:15 pm 
1875...2499 post贸w
1875...2499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So lis 05, 2005 4:51 pm
Tomasz Gumny napisa艂(a):
Mniej k艂opotliwe by艂yby baterie kondensator贸w...

W latach siedemdziesi膮tych(?) Szwedzi produkowali dla jubiler贸w zgrzewarki kondensatorowe,mia艂em w r臋ku prospekt reklamowy,zadziwia艂 minimalizmem danych konstrukcyjnych(偶adnych schemat贸w,dok艂adniejszych danych elektrycznych).Ca艂y uk艂ad zgrzewaj膮cy (w niekt贸rych modelach ,,r臋cznych"?) przypomina艂 do pewnego stopnia nieco wi臋ksze szczypce/kombinerki,elektronika(?)wielko艣ci pude艂ka na buty sta艂a na stole pod艂膮czona do szczypiec dwoma przewodami.Z opisu wynika艂o,偶e to typoszereg zgrzewarek kondensatorowych.

G贸ra

PostNapisane: Pt pa藕 02, 2009 9:53 pm 
75...99 post贸w
75...99 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz wrz 10, 2009 10:44 pm
FOTKI ZA艁ACZAM NA ZYCZENIE KOMORNIK..
komornik12_old napisa艂(a):
Cze艣膰

Przymierzam si臋 do budowy zgrzewarki i mam problem .. -transformatorem. Nie mam fabrycznego na 4V i moc ok 200W, a nie potrafi臋 dobrze przewin膮膰 transformatora.

Urz膮dzenie modelowe - do sprawdzenia koncepcji rozwi膮zania mechano-elektrycznego,
trafo toroid 650W pierwotne DNE 0.65mm wt贸rne 25mm2 (z oblicze艅 powinno by膰 50mm2 -
ale dzia艂a) czas regulowany 0.05 - 0.8s napiecie biegu ja艂owego 2.2V pr膮d zwarciowy max. teoretyczny > 700A z pomiar贸w > 400A - zakres miernika sie sko艅czy艂. pr膮d minimalny ok. 50A, elektrody wymienne 艣rednica ko艅ca 1,5 i 2mm
Za艂膮cznik:
4.JPG
4.JPG [ 73.42 KiB | Przegl膮dane 1933 razy ]

Za艂膮cznik:
5.JPG
5.JPG [ 78.57 KiB | Przegl膮dane 1931 razy ]

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 116 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 1 go艣膰

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: