www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest Pt, 15 grudnia 2017, 20:42

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 26 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: Wt, 9 maja 2017, 09:52 
100...124 posty
100...124 posty

Do艂膮czy艂(a): Pt, 1 stycznia 2016, 13:28
tuxcnc napisa艂(a):
Te偶 przerabia艂em, kiedy jeszcze komputery mia艂y port LPT ...
Chyba miesi膮c walczy艂em, a偶 przysz艂o mi do g艂owy skr贸ci膰 kabelki o po艂ow臋 ...

Bez obrazy, kolego Tuxcnc, albo jeste艣 ma艂o inteligentny albo mia艂e艣 pecha z tym lpt, mnie zrobienie kabelka, skomunikowanie si臋 z atmeg膮 i zaprogramowanie zaj臋艂o 30 min. (s艂ownie trzydzie艣ci minut), na 1,5 m przewodzie.

A wracaj膮c do tematu, nikt nawet nie przedstawi艂 koledze s_d75 (o co prosi艂) dost臋pu do jakiejkolwiek dokumentacji, nie zaproponowa艂 na jakich czujnikach to zrobi膰, tylko s膮 wym膮drzania o przetwornikach, procesorach itp.

Kolego s_d75, proponuj臋 wykonanie Twojego systemu, na prostym 8 pinowym Atiny13, czujnik DHT22, 偶eby utrzyma膰 wszystko w klimacie dawnych urz膮dze艅 proponuj臋 cztery lub sze艣膰 lamp nixie (zale偶nie od dok艂adno艣ci kt贸r膮 chcesz uzyska膰), tyle偶 licznik贸w w technologii TTL lub CMOS, tyle samo przerzutnik贸w kt贸re b臋d膮 zatrzymywa艂y wynik po zliczeniu przez liczniki, dalej przerzutniki przekazuj膮 swoje stany na dekoder 1/10 a te z kolei na lampki nixie.

W czym napiszesz program, czy kto艣 Tobie pomo偶e w napisaniu - nie ma najmniejszego znaczenia, uk艂ad jest tak ma艂o skomplikowany, 偶e musi dzia艂a膰, procesor 8 pin w dipie b臋dzie niewidoczny w艣r贸d uk艂ad贸w TTL/CMOS, b臋dzie tylko pobiera艂 dane z czujnika i wysy艂a艂 okre艣lon膮 ilo艣膰 impuls贸w (zale偶n膮 od wilgotno艣ci, temperatury) na 2 porty (licznik temperatury, licznik wilgotno艣ci), nast臋pny port b臋dzie sterowa艂 przerzutnikami i przepisywaniem stan贸w licznik贸w po zliczeniu, czwarty port b臋dzie resetowa艂 liczniki, i nast膮pi kolejny identyczny cykl pomiarowy.

Koniec mojego udzia艂u w tym w膮tku, skoro jest tylko krytyka a nikt nie zaproponuje konkretnego rozwi膮zania o co prosi艂 kolega s_d75.

Pozdrawiam,
S艂awek

G贸ra

PostNapisane: Wt, 9 maja 2017, 10:53 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): So, 4 sierpnia 2007, 22:09
tuxcnc napisa艂(a):
Locutus napisa艂(a):
Sorry Kol. tunx ale nie mog臋 si臋 powstrzyma膰...
Sam rze藕bisz z "miernikiem" lamp zamiast go zrobi膰 normalnie z zasilaczem o kilku regulowanych (i najlepiej stabilizowanych napi臋cach)
Mam zestawiony uk艂ad z kilkoma regulowanymi i stabilizowanymi napi臋ciami ... Przy wsp贸艂czynniku wzmocnienia 10mA/V zmiana napi臋cia na pierwszej siatce o 0,1V daje zmian臋 pr膮du anodowego o 1mA, troch臋 niedobrze, trzeba ustawi膰 z dok艂adno艣ci膮 do 0,01V albo zapomnij o pomiarach ... I nie my艣l przypadkiem, 偶e woltomierz z dwoma miejscami po przecinku za艂atwia spraw臋 ... To dlatego buduj臋 uk艂ad "w艂o偶y膰 lamp臋, nacisn膮膰 guzik i wszystko wiadomo".
C贸偶, w tej sprawie chyba nie masz racji ...

Kol. Tunx - widz臋, 偶e wnioski z "rze藕by" wyci膮gni臋te (czyli jednak by艂o warto) - szacuneczek 8)

Co do "mojego sposobu" na pomiary, to zajawke o nim da艂em tutaj:
viewtopic.php?f=6&t=31871

Napi臋cia jestem w stanie ustawi膰 co 0.1V z dok艂adno艣ci膮 do 2mV, mierniki, kt贸rych u偶ywam, na zakresie 40V maj膮 rozdzielczo艣膰 1mV (b艂膮d +/- 0.005%).
Jak wida膰, "w aptek臋" da si臋 ju偶 pobawi膰... dok艂adno艣c jest conajmniej o rz膮d wielko艣ci wieksza ni偶 w najlepszym fabrycznym mierniku.
Po co :?: - bo mog臋 :lol:

tuxcnc napisa艂(a):
Locutus napisa艂(a):
No bez jaj... do zrobienia urz膮dzenia pokroju termometru wystarczy ATtiny, Atmega to ju偶 jest overkill...
Wcale nie trzeba (ja nawet powiem nie nale偶y...) do tego u偶ywa膰 Bascoma.
Jest znakomite, bezp艂atne i proste 艣rodowisko Atmel Studio. "C" wbrew pozorom jest prostym j臋zykiem.
W kilka dni, od zera da rad臋 taki program napisa膰.
A tutaj to si臋 w zasadzie zgadzamy, tylko 偶e ...
Za ATiny p艂ac臋 0,7 USD, a za Arduino Nano 1,3 USD (trzeba mie膰 USBasp za 1,3 USD) albo 1,7 USD za Nano z interfejsem USB (do zaprogramowania wystarczy kabelek USB), a jak mi za ma艂o albo za wolno, to si臋 przesiadam na STM32f104 za 1,8 USD.
Wiesz, ja po prostu nie widz臋 sensu zaoszcz臋dzi膰 dolara i w to miejsce d艂uba膰 PCB ...
A Arduino to te偶 dialekt C.

Ekonomia m贸wi, 偶e masz racj臋, ale w DIY przecie偶 nie o to chodzi ;)
Niestety, pod same NIXIE i tak PCB trzeba b臋dzie samemu wyd艂uba膰 :?

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 10 maja 2017, 10:33 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): So, 4 sierpnia 2007, 22:09
Slawek_ps napisa艂(a):
/CIACH
Koniec mojego udzia艂u w tym w膮tku, skoro jest tylko krytyka a nikt nie zaproponuje konkretnego rozwi膮zania o co prosi艂 kolega s_d75.
Pozdrawiam,
S艂awek

Eeee no bez przesady ;)
Ja ju偶 zaproponowa艂em lampy NIXIE ;)
Wie艣膰 gminna g艂osi, 偶e na dzie艅 dzisiejszy, w艣r贸d tanich czujnik贸w jedyny s艂uszny to BMS280 (niestety 3.3V - trzeba bedzie da膰 konwerter po drodze do TTL'i :evil:).
W艂a艣nie kupi艂em 偶eby si臋 pobawi膰 - jak kto艣 bedzie zainteresowany to zapraszam do kontaktu.

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 10 maja 2017, 12:19 
100...124 posty
100...124 posty

Do艂膮czy艂(a): Pt, 1 stycznia 2016, 13:28
Locutus napisa艂(a):
Slawek_ps napisa艂(a):
/CIACH
Pozdrawiam,
S艂awek

Eeee no bez przesady ;)
Ja ju偶 zaproponowa艂em lampy NIXIE ;)
Wie艣膰 gminna g艂osi, 偶e na dzie艅 dzisiejszy, w艣r贸d tanich czujnik贸w jedyny s艂uszny to BMS280 (niestety 3.3V - trzeba bedzie da膰 konwerter po drodze do TTL'i :evil:).
W艂a艣nie kupi艂em 偶eby si臋 pobawi膰 - jak kto艣 bedzie zainteresowany to zapraszam do kontaktu.

No i to rozumiem, tak trzymaj, nie ma to jak co艣 konkretnego :D

Pozdrawiam,
S艂awek

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 10 maja 2017, 18:10 
20...24 posty
20...24 posty

Do艂膮czy艂(a): Pt, 7 kwietnia 2017, 09:37
tuxcnc napisa艂(a):
A tak poza tym, to ATmegi nie zaprogramujesz bez programatora i to ju偶 jest wystarczaj膮cy argument 偶eby zacz膮膰 od arduino programowanego przez kabelek USB ...
.

Akurat programator do Atmegi to w艂a艣nie taki "kabelek USB" z troszk臋 wi臋ksza wtyczk膮 za 5z艂... https://pl.aliexpress.com/wholesale?cat ... avr+usbasp

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 10 maja 2017, 20:17 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 11 lutego 2017, 22:24
Penetrator napisa艂(a):
tuxcnc napisa艂(a):
A tak poza tym, to ATmegi nie zaprogramujesz bez programatora i to ju偶 jest wystarczaj膮cy argument 偶eby zacz膮膰 od arduino programowanego przez kabelek USB ...
.

Akurat programator do Atmegi to w艂a艣nie taki "kabelek USB" z troszk臋 wi臋ksza wtyczk膮 za 5z艂... https://pl.aliexpress.com/wholesale?cat ... avr+usbasp

Dobrze 偶e mi powiedzia艂e艣, bo bym 偶y艂 w nie艣wiadomo艣ci czego u偶ywam ....

A tak na powa偶nie, to jakby艣 mniej pisa艂, a wi臋cej czyta艂, to by艣 wiedzia艂, 偶e o USBasp wspomina艂em w tym w膮tku, i 偶e nie jest to "kabelek z du偶膮 wtyczk膮" tylko najzwyklejszy programator opisany np. tutaj : http://www.fischl.de/usbasp/.
Natomiast Arduino z zasady ma interfejs USB i programowane jest przez bootloader, czyli BEZ u偶ycia jakiegokolwiek programatora, a wystarczy do tego standardowy kabelek USB, byleby mia艂 w艂a艣ciwe rozmiarem wtyczki.

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 10 maja 2017, 23:13 
20...24 posty
20...24 posty

Dlatego Arduino to zabawka dla dzieciak贸w. Nie trzeba my艣le膰.

G贸ra

PostNapisane: Cz, 11 maja 2017, 09:31 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Penetrator napisa艂(a):
Dlatego Arduino to zabawka dla dzieciak贸w. Nie trzeba my艣le膰.
Arduino to po prostu modu艂, kt贸rego ty u偶ywasz do migania ledem, a u mnie steruje on ploterem laserowym. Arduino Nano konkretnie. Obs艂uguje dwa silniki krokowe z akceleracj膮, steruje moc膮 lasera i jeszcze interpreter g-kodu si臋 zmie艣ci艂. (https://github.com/grbl/grbl).
Gadasz takie bzdury, 偶e z臋by bol膮.
I tyle.

G贸ra

PostNapisane: So, 13 maja 2017, 21:54 
20...24 posty
20...24 posty

tuxcnc napisa艂(a):
u mnie steruje on ploterem laserowym. Arduino Nano konkretnie. Obs艂uguje dwa silniki krokowe z akceleracj膮, steruje moc膮 lasera i jeszcze interpreter g-kodu si臋 zmie艣ci艂. (https://github.com/grbl/grbl).

Ja takie rzeczy robi臋 na ARMie.
Arduino to dla syna niech si臋 bawi i uczy. Dobre na pocz膮tek coby si臋 nie zrazi膰.

G贸ra

PostNapisane: So, 13 maja 2017, 22:36 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Penetrator napisa艂(a):
Ja takie rzeczy robi臋 na ARMie.
Arduino to dla syna niech si臋 bawi i uczy. Dobre na pocz膮tek coby si臋 nie zrazi膰.
Da艂em ci przyk艂ad skomplikowanego urz膮dzenia, do obs艂ugi kt贸rego Arduino Nano w zupe艂no艣ci wystarczy.To jest fakt, a z faktami si臋 nie dyskutuje.
To co ci si臋 wydaje i czego u偶ywasz do migania LED-ami nie ma 偶adnego znaczenia.
Zachowaj swoje opinie dla siebie, zamiast wprowadza膰 ludzi w b艂膮d.

G贸ra

PostNapisane: N, 14 maja 2017, 19:34 
20...24 posty
20...24 posty

Do migania diodami wystarczy Ci Twoje Arduino.

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 26 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 6 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: