www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest Pn, 11 grudnia 2017, 10:44

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 32 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: N, 7 maja 2017, 08:31 
100...124 posty
100...124 posty

Do艂膮czy艂(a): Pt, 1 stycznia 2016, 13:28
^ToM^ napisa艂(a):
Oryginalne groty Wellera maj膮 ogromn膮 trwa艂o艣膰 i charakteryzuj膮 si臋 tym, 偶e maj膮 grub膮 stopk臋, gdzie艣 oko艂o 5 mm. Natomiast zamienniki innych firm do tych lutownic maj膮 stopk臋 oko艂o 2 mm. St膮d znacznie ni偶sza jej trwa艂o艣膰. Przy zakupie trzeba zwraca膰 na grubo艣膰 stopki, czyli tego elementu na kt贸rym wybita jest cyfra oznaczaj膮ca na jak膮 temp. jest wyprodukowany grot. Ja najcz臋艣ciej u偶ywam grota z oznaczeniem 6 lub 7 co odpowiednio oznacza temperatur臋 grota 310 st C i 370 st C.

Pierwsz膮 lutownic臋 Wellera dosta艂em od Szwajcar贸w w 1984 r. niestety zosta艂a skradziona w 1986 i w tym samym roku dosta艂em nast臋pn膮, kt贸r膮 mam do dnia dzisiejszego, 偶eby przybli偶y膰 troch臋 jak ci臋偶ko pracowa艂a do 2007 r.
- pewnie nikt za bardzo nie uwierzy ale do 2007 naprawia艂em ni膮 jeszcze urz膮dzenia lampowe (produkcja z lat 50-70) tej szacownej szwajcarskiej firmy (odginanie z du偶膮 si艂膮 rozlutowywanych ko艅c贸wek rezystor贸w,l kondensator贸w itp 艂膮czy)
- naprawiane urz膮dzenia z lat 70-80 monta偶 przewlekany, p艂ytki drukowane, zaginane elementy kt贸rych ko艅c贸wki r贸wnie偶 trzeba by艂o prostowa膰 - czyli podnosi膰 za pomoc膮 lutownicy po rozgrzaniu lutu - do dnia dzisiejszego nie ma 偶adnego chybotania si臋 cz臋艣ci grzejnej.
- p贸藕niej by艂o 艂atwiej - pojawi艂 si臋 monta偶 powierzchniowy i lutownica s艂u偶y艂a do wlutowywania element贸w (stare urz膮dzenia lampowe oczywi艣cie ca艂y czas by艂y naprawiane)

Poni偶ej zdj臋cia tej lutownicy po tylu latach pracy.
Za艂膮cznik:
2017-05-07-weller-lutownica-01.jpg
2017-05-07-weller-lutownica-01.jpg [ 198.91 KiB | Przegl膮dane 1228 razy ]

Za艂膮cznik:
2017-05-07-weller-grot--lutownica-02.jpg
2017-05-07-weller-grot--lutownica-02.jpg [ 222.74 KiB | Przegl膮dane 1228 razy ]

Za艂膮cznik:
2017-05-07-weller-grot-03.jpg
2017-05-07-weller-grot-03.jpg [ 92.36 KiB | Przegl膮dane 1228 razy ]

Za艂膮cznik:
2017-05-07-weller-gabka-04.jpg
2017-05-07-weller-gabka-04.jpg [ 264.34 KiB | Przegl膮dane 1228 razy ]

Ciekawy jestem czy jaka艣 lutownica jest jej w stanie sprosta膰, dodam tylko, 偶e zawsze u偶ywa艂em do czyszczenia grota oryginalnej g膮bki (widoczna na zdj臋ciach - te偶 do tej pory si臋 trzyma) i te偶 jak ToM u偶ywam grota nr 7, nawet po tylu latach pracy odkr臋ca si臋 bez problemu.
Pozdrawiam,
S艂awek

G贸ra

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 09:51 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 10 marca 2011, 13:40
Mam tak膮 sam膮 opini臋 o lutownicach Wellera - przy normalnym u偶ytkowaniu s膮 niezniszczalne. Na zdj臋ciu Kolega S艂awek pokaza艂 lutownic臋 sieciow膮, kt贸ra jest nieco ci臋偶sza od niskonapi臋ciowej (24 V), za to jej grza艂ka ma wi臋ksz膮 moc - 60 W w por贸wnaniu z 50 W drugiej.
Wersja sieciowa ma jedn膮 istotn膮 cech臋 (wad臋?) - upadek lutownicy na tward膮 powierzchni臋 w stanie rozgrzanym najcz臋艣ciej ko艅czy si臋 przerwaniem drutu w grza艂ce i konieczno艣ci膮 jej wymiany - nietani膮! Najcz臋艣ciej przyczyn膮 takiego nieszcz臋艣cia jest dosy膰 sztywny przew贸d sieciowy - nigdy nie mog艂em poj膮膰, po co zastosowano 偶y艂y o przekroju a偶 1 mm2. Przy 60 W mocy, i to przerywanej? Dlatego w swoich (mam kilka lutownic 8)) sieciowych zastosowa艂em b. mi臋kki przew贸d 3x0,75 mm2 produkcji radzieckiej. Kupi艂em go dawno temu na Wolumenie, ju偶 nie pami臋tam, po co i zamontowa艂em po latach do Weller贸w.
Na zdj臋ciach wida膰 tak偶e nieoryginalne wk艂adki w spr臋偶ynach stojak贸w - wytoczy艂 mi je kolega z wa艂ka PTFE, czyli po ludzku m贸wi膮c teflonu, bo bakelitowe orygina艂y niestety zacz臋艂y si臋 degradowa膰 - ukruszone kraw臋dzie, przysma偶enia etc. Teflon kupi艂em na warszawskim Targ贸wku, za to od kolegi tokarza nas艂ucha艂em si臋 opinii o trudno艣ciach toczenia "takiego g..." Niemniej wytoczy艂 mi dwie takie wk艂adki, z r贸偶nymi otworami - 艣rednica grza艂ki sieciowej jest nieco wi臋ksza od 24 Voltowej.
Tak偶e spr臋偶yny w stojakach, jak wida膰 na zdj臋ciu s膮 r贸偶nej d艂ugo艣ci. Na koniec dwie uwagi o g膮bkach - te偶 u偶ywam tylko orygina艂贸w, cho膰 12 PLN za sztuk臋 to sporo, a tak偶e przestrzegam mokrej zasady producenta: "Keep sponge wet!" . G膮bka na zdj臋ciu po lewej jest sucha! Po drugie - grot nale偶y wyciera膰 o br膮zow膮, ryflowan膮 warstw臋 naklejon膮 na 偶贸艂t膮 g膮bk臋.
I ju偶 naprawd臋 na koniec - lutownice na zdj臋ciach maj膮 ponad 30 lat! W.
PS. Je艣li kogo艣 interesuje, czemu bananki na przewodzie lutownicy nie maj膮 obud贸w? Znane s膮 wypadki wetkni臋cia ich do sieci, a skutek - wiadomo :( .

Za艂膮czniki:
para_1.JPG
para_1.JPG [ 1.75 MiB | Przegl膮dane 1210 razy ]
stojaki_1.JPG
stojaki_1.JPG [ 1018.3 KiB | Przegl膮dane 1210 razy ]
stojaki_2.JPG
stojaki_2.JPG [ 986.61 KiB | Przegl膮dane 1210 razy ]

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 10:29 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): So, 4 sierpnia 2007, 22:09
Hmmm... na prawd臋 u偶ywacie g膮bki :?: :?: :?: :shock:
Polecam przetestowanie wi贸r贸w - IMO bez por贸wnania lepiej 8)

Za艂膮czniki:
Czy艣cik.PNG
Czy艣cik.PNG [ 295.68 KiB | Przegl膮dane 1203 razy ]

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 10:47 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 8 kwietnia 2003, 07:33
Ja osobi艣cie stosuj臋 g膮bki. Nie przepadam za czyszczeniem za pomoc膮 wi贸rk贸w. Jedna z g膮bek to oryginalne wyposa偶enie mojego starszego Wellera maj膮cego ponad 25 lat. Zawsze korzystam z g膮bki dopiero po jej nawil偶eniu.

G贸ra

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 12:15 
100...124 posty
100...124 posty

akordeonista napisa艂(a):
Mam tak膮 sam膮 opini臋 o lutownicach Wellera - przy normalnym u偶ytkowaniu s膮 niezniszczalne. Na zdj臋ciu Kolega S艂awek pokaza艂 lutownic臋 sieciow膮, kt贸ra jest nieco ci臋偶sza od niskonapi臋ciowej (24 V), za to jej grza艂ka ma wi臋ksz膮 moc - 60 W w por贸wnaniu z 50 W drugiej.
Wersja sieciowa ma jedn膮 istotn膮 cech臋 (wad臋?) - upadek lutownicy na tward膮 powierzchni臋 w stanie rozgrzanym najcz臋艣ciej ko艅czy si臋 przerwaniem drutu w grza艂ce i konieczno艣ci膮 jej wymiany - nietani膮! Najcz臋艣ciej przyczyn膮 takiego nieszcz臋艣cia jest dosy膰 sztywny przew贸d sieciowy - nigdy nie mog艂em poj膮膰, po co zastosowano 偶y艂y o przekroju a偶 1 mm2.

Na koniec dwie uwagi o g膮bkach - te偶 u偶ywam tylko orygina艂贸w, cho膰 12 PLN za sztuk臋 to sporo, a tak偶e przestrzegam mokrej zasady producenta: "Keep sponge wet!" . G膮bka na zdj臋ciu po lewej jest sucha! Po drugie - grot nale偶y wyciera膰 o br膮zow膮, ryflowan膮 warstw臋 naklejon膮 na 偶贸艂t膮 g膮bk臋.
I ju偶 naprawd臋 na koniec - lutownice na zdj臋ciach maj膮 ponad 30 lat! W.
PS. Je艣li kogo艣 interesuje, czemu bananki na przewodzie lutownicy nie maj膮 obud贸w? Znane s膮 wypadki wetkni臋cia ich do sieci, a skutek - wiadomo :( .

Potwierdzam wad臋 z przewodem sieciowym, ja otrzyma艂em t臋 lutownic臋 z wtyczk膮 z trzema bolcami - chyba tylko Szwajcarzy maj膮 takie wtyczki i natychmiast wymieni艂em na trzymetrowy normalny mi臋kki przew贸d.

Natomiast wad膮 24V AC lutownicy s膮 styki pracuj膮ce w uk艂adzie magnastatu (p艂ynie przez nie znaczny pr膮d w por贸wnaniu do wersji 230V) i t臋 wersj臋 te偶 przerobi艂em na uk艂ad z triakiem (bez triaka pada艂y po 10 latach przy u偶ywanej codziennie przez 8-10 godz.) , ma mo偶e troszk臋 mniejsz膮 moc, ale tego si臋 nie odczuwa艂o, ale dzia艂a do dzi艣.

Obie wersje r贸偶ni膮 si臋 te偶 wymiarami grota, w wersji 230 jest on d艂u偶szy.

O tak przyziemnej sprawie jak namoczenie g膮bki i u偶ywanie od strony ryflowanej zapomnia艂em napisa膰 - czynno艣膰 odruchowa przed ka偶dym u偶yciem :oops:

Transformator zasilaj膮cy do wersji 24V AC jest w takiej fajnej obudowie z dwoma gniazdami pod bananki z przewierconymi otworami w kt贸re si臋 wk艂ada ko艅ce przewodu lutownicy i dokr臋ca, swoj膮 drog膮 przew贸d w wersji 24V jest kr贸tki ok. 1m ale niesamowicie wykonany, jest w takiej pow艂oce lekko gumowej, podobnej do silikonu i tak偶e przez wiele lat u偶ywania nigdy si臋 nie prze艂ama艂.

G贸ra

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 14:45 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Slawek_ps napisa艂(a):

Natomiast wad膮 24V AC lutownicy s膮 styki pracuj膮ce w uk艂adzie magnastatu (p艂ynie przez nie znaczny pr膮d w por贸wnaniu do wersji 230V) i t臋 wersj臋 te偶 przerobi艂em na uk艂ad z triakiem (bez triaka pada艂y po 10 latach przy u偶ywanej codziennie przez 8-10 godz.) , ma mo偶e troszk臋 mniejsz膮 moc, ale tego si臋 nie odczuwa艂o, ale dzia艂a do dzi艣.

Mnie si臋 to nigdy nie zdarzy艂o przy zasilaniu wprost z transformatora, mo偶e lutownica pracowa艂a z wi臋kszymi przerwami...
Kiedy艣 natomiast spr贸bowa艂em j膮 zasila膰 stabilizowanym napi臋ciem sta艂ym, i tutaj ZONK! (Niedawno c贸rka wy艂o偶y艂a mi sens tego ni to s艂owa, ni to d藕wi臋ku :lol: ). Okaza艂o si臋, 偶e jeden ze styk贸w magnastatu iskrzy wi臋cej, ni偶 drugi. Ki diabe艂? Dopiero po jakim艣 czasie przypomnia艂em sobie, 偶e kiedy艣 w Instytucie Maszyn Matematycznych, w Zak艂adzie Do艣wiadczalnym, gdzie pracowa艂em kilka lat, mieli艣my pracowni臋 foto, w kt贸rej fotografowane by艂y matryce p艂ytek drukowanych, wyklejane na arkuszach astralonu w skali 4:1 i fotograficznie zmniejszane do skali 1:1. Jako 藕r贸d艂o 艣wiat艂a sta艂y tam cztery lampy 艂ukowe, kt贸re pocz膮tkowo zasilane by艂y pr膮dem sta艂ym. Zmieniono to zasilanie na AC, bo jedna z elektrod, niestety nie pami臋tam ju偶 kt贸ra :oops: spala艂a sie dwa razy szybciej. Mo偶e kto艣 bieg艂y np. w spawalnictwie wyja艣ni przyczyny takiego zjawiska? Akordeonista - zupe艂nie nie spawacz :wink:

G贸ra

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 15:00 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 31 grudnia 2005, 15:05
Przy zasilaniu napi臋ciem sta艂ym filtrowanym nie wyst臋puje gaszenie 艂uku i magnastat wyzionie ducha szybko.
A je艣li chodzi o elektrody to przy napi臋ciu sta艂ym elektrony uderzaj膮 w dodatni膮 i ta b臋dzie cieplejsza. Spawacz zna to doskonale.

G贸ra

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 15:07 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Dzi臋kuj臋! Cz艂owiek uczy si臋 ca艂e 偶ycie, a i tak coraz g艂upszy... :( .

G贸ra

PostNapisane: Pn, 8 maja 2017, 07:54 
100...124 posty
100...124 posty

akordeonista napisa艂(a):
Dzi臋kuj臋! Cz艂owiek uczy si臋 ca艂e 偶ycie, a i tak coraz g艂upszy... :( .

Witaj,
Tam zaraz g艂upszy - im wi臋cej wie, zdaje sobie spraw臋 jak wie niewiele :P ale tak jest w ka偶dej dziedzinie 偶ycia, moja 偶ona m贸wi mi, 偶e mam co艣 zakurzone - ja jej na to - to nie jest kurz, to szlachetna patyna, natomiast na moje stwierdzenie po je藕dzie na rowerze czy aby nie jest spocona odpowiada - dama si臋 nie poci - tylko b艂yszczy, ot i tyle.

Pozdrawiam,
S艂awek

G贸ra

PostNapisane: Pn, 8 maja 2017, 16:09 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): N, 20 lipca 2008, 11:06
Ja mam ta Weller'ke i nie zamienilbym na nic innego... https://www.amazon.com/Weller-50-Watt-Digital-Soldering-Station/dp/B01GLCHZ8U/ref=sr_1_1 z zestawem grotow roznych rozmiarow i ksztaltow. Kiedy wyjezdzalem z Australii podarowalem mojemu koledze wersje 230V, analogowa; uprzednio korzystal z jakiejs chinskiej produkcji i za kazdym razem trzeba bylo wychodzic z jego warsztatu (dla bezpieczenstwa ;)). Teraz lutuje az mu sie uszy trzesa ;)

鈥"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
鈥擜lbert Einstein

tomdrabas.com
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: N, 14 maja 2017, 06:45 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do艂膮czy艂(a): Wt, 13 kwietnia 2004, 13:42
Ja mam Elwika z regulacj膮 w kolbie i na 24V od wielu lat . Do zasilania mam oddzielny transformator. Wiele lat temu odlutowa艂 mi si臋 przew贸d zasilaj膮cy w kolbie ale naprawi艂em i chodzi do tej pory. Os艂ona przewodu zasilaj膮cego to tragedia. U mnie wygl膮da jak gumowa koszulka naci膮gni臋ta na dwa lu藕ne druciki. Koszulka ta ju偶 p臋k艂a mi w jednym miejscu. Mo偶e fabryka to poprawi艂a. Nie sta膰 mnie wtedy by艂o na nic profi wi臋c jak si臋 nie ma co sie lubi to si臋 lubi co si臋 ma. Lutownice kupi艂em za namow膮 brata kt贸ry tego samego modelu u偶ywa do tej pory tak jak i ja. Kolegi 偶ona u偶ywa艂a Elwika do wykonywania witra偶y i dawa艂 rade... wi臋c nie s膮 to z艂e lutownice ale raczej do amatorskiej zabawy. Nie wyobra偶am sobie pracy ci膮g艂ej 8h przez 5dni w tygodniu. Z grotami oryginalnymi nie mia艂em (poza wypaleniem oczywi艣cie) 偶adnych problem贸w.

G贸ra

PostNapisane: N, 14 maja 2017, 08:59 
125...249 post贸w
125...249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 10 pa藕dziernika 2007, 09:14
W pracy u偶ywam od kilku miesi臋cy stacji firmy JBC. Poprzednio lutowa艂em wellerem, ta JBC jest o klas臋 lepsza - pomimo mniejszej mocy (50W), o wiele lepiej radzi sobie z wi臋kszymi obszarami miedzi na PCB, a to z powodu, 偶e tu grot otula grza艂k臋, a u wellera jest tylko czo艂owy kontakt z grza艂k膮, co utrudnia znacz膮co przewodzenie ciep艂a. Stacja Weller'a, jakiej u偶ywa艂em, mia艂a 80W. Poza tym przy JBC b艂yskawicznie i 艂atwo wymienia si臋 grot jednym ruchem, poniewa偶 wymienia si臋 ca艂y zestaw grot+grza艂ka+czujka temperatury, co niestety podnosi cen臋 grota.

G贸ra

PostNapisane: N, 14 maja 2017, 20:29 
100...124 posty
100...124 posty

Andrew napisa艂(a):
W pracy u偶ywam od kilku miesi臋cy stacji firmy JBC. Poprzednio lutowa艂em wellerem, ta JBC jest o klas臋 lepsza - pomimo mniejszej mocy (50W), o wiele lepiej radzi sobie z wi臋kszymi obszarami miedzi na PCB, a to z powodu, 偶e tu grot otula grza艂k臋, a u wellera jest tylko czo艂owy kontakt z grza艂k膮, co utrudnia znacz膮co przewodzenie ciep艂a.

Nie zgadzam Si臋 z Tob膮, nie wiem jak膮 Ty masz Wellerk臋, ale te kt贸rych ja u偶ywa艂em (zdj臋cia powy偶ej w tym w膮tku), absolutnie nie maj膮 przekazywania ciep艂a czo艂owo, ponad po艂owa d艂ugo艣ci grota jest otulona grza艂k膮, czo艂owo grot, a w艂a艣ciwie sam magnes dotyka tylko systemu magnastat, lutownica jest gotowa do lutowania po up艂ywie ok 40 sekund od momentu w艂膮czenia i doskonale sobie radzi z du偶ymi powierzchniami, testem dla mojej lutownicy by艂a wymiana kondensator贸w w przetwornicy na MB do PC, je艣li kto艣 wymienia艂 te kondensatory mo偶e powiedzie膰 jakim to jest wyzwaniem, po wymianie na nowe kondensatory nie by艂o wida膰, 偶e zosta艂y wymienione.
Pzdrawiam,
S艂awek

G贸ra

PostNapisane: N, 14 maja 2017, 22:51 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 10 sierpnia 2005, 22:51
Slawek_ps napisa艂(a):
testem dla mojej lutownicy by艂a wymiana kondensator贸w w przetwornicy na MB do PC, je艣li kto艣 wymienia艂 te kondensatory mo偶e powiedzie膰 jakim to jest wyzwaniem

Wymienia艂em kiedy艣. Samo wyj臋cie nie stanowi艂o wi臋kszego problemu. Trzeba by艂o tylko uwa偶a膰, 偶eby nie wyj膮膰 przelotki razem z kondensatorem. Bardzo trudno by艂o oczy艣ci膰 otw贸r z cyny. Sko艅czy艂o si臋 tym, 偶e ja z jednej strony grza艂em lutownic膮, a kolega z drugiej odci膮ga艂 rozlutownic膮 (obie Weller). Uda艂o si臋.

Dla mnie najwi臋kszym testem by艂o lutowanie du偶ych cewek do przetwornic, kt贸re montowa艂em w poprzedniej pracy. DCU4 firmy AMBM jakby kto艣 chcia艂 zobaczy膰. Przylutowanie jednej to nie problem, ale ca艂ej partii kilkadziesi膮t sztuk ju偶 tak. Weller z grubym grotem "9" nie nad膮偶a艂 si臋 dogrzewa膰. Czasem kombinowa艂em na dwie lutownice - co drug膮 cewk臋 zmiana kolby - albo dwiema naraz. R贸偶ne akrobacje tam odchodzi艂y, bo ze wzgl臋du na RoHS nie mo偶na by艂o tego lutowa膰 o艂owi贸wk膮.

G贸ra

PostNapisane: Wt, 16 maja 2017, 18:38 
125...249 post贸w
125...249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 10 pa藕dziernika 2007, 09:14
Nie pami臋tam ju偶 typu, ale posiada艂a elektroniczn膮 regulacj臋 temperatury (czujka), grot niestety styka艂 si臋 tylko czo艂owo z grza艂k膮... Kosztuje taka ok. 1500 w TME.
Ta JBC, kt贸r膮 lutuj臋 w pracy, kosztuje ok. 2500 tam偶e. Szkoda tylko, 偶e bardzo drogie groty - ale co艣 za co艣, to cena za b艂yskawiczn膮 wymian臋 grota bez wy艂膮czania stacji. Nagrzewa si臋 ok 5-6 sekund.

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 32 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 7 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: