www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest Cz, 25 maja 2017, 10:56

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 39 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2, 3  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: Cz, 20 kwietnia 2017, 10:56 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): Pn, 16 sierpnia 2010, 19:12
Eksperymentuj臋 obecnie z dalekopisem Zbrojovka Brno T100 (urz膮dzenie na licencji Siemensa).
Na chwil臋 obecn膮 uda艂o mi si臋 opracowa膰 prosty interfejs, po艣rednicz膮cy w komunikacji pomi臋dzy komputerem (USB) a dalekopisow膮 p臋tl膮 pr膮dow膮. To by艂a generalnie prostsza cz臋艣膰. ;)
Wspomniane urz膮dzenie nie jest bowiem dalekopisem przystosownym do pracy na 艂膮czu sta艂ym, ale w sieci komutowanej (Telex). Posiada ono wbudowan膮 przystawk臋 dalekopisow膮 (tzw. "wzywak"), kt贸rego zadaniem jest wysy艂anie sygna艂贸w do centrali oraz reagowanie na sygna艂 po艂膮czenia przychodz膮cego. Zanim zaczn臋 komunikowa膰 si臋 z dalekopisem, musz臋 dogada膰 si臋 z przystawk膮, wysy艂aj膮c jej odpowiedni sygna艂.
Aby dowiedzie膰 si臋 czeo艣 na ten temat musia艂em poczyta膰 troch臋 starej literatury - Internet niemal zupe艂nie milczy w tej sprawie.. Wygl膮da na to, 偶e standardowo w linii p艂ynie pr膮d o nat臋偶eniu 5mA. Gdy centrala zestawia po艂膮czenie z abonentem wywo艂uj膮cym, odwracany jest kierunek pr膮du w linii, a jego warto艣膰 zwi臋ksza si臋 do standardowych 40mA. Wzywak reaguje wtedy uruchomieniem silnika dalekopisu i mo偶liwa jest dwustronna komunikacja.

Czy kto艣 z Was mia艂 do czynienia z takimi urz膮dzeniami i m贸g贸by to potwierdzi膰, ewentualnie pom贸c mi w analizie schematu wzywaka?

G贸ra

PostNapisane: Pt, 21 kwietnia 2017, 19:13 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 26 stycznia 2008, 11:41
Oj b臋dzie ci臋偶ko. Pami臋tam "mar偶臋 dalekopisu" i "nastawiak rozeznania". ale protok贸艂 po艂膮czenia ju偶 z "dysku" skasowany... Zapewne prosta sprawa jak abonent CB albo jaki艣 od dekadowej no艣nej etc. Poszukaj w opisach starych central elektromechanicznych mo偶e jest jaka艣 wzmianka? Tak "na oko" to wzywak to chyba uproszczony aparat CB by艂 po prostu..

"..Przygoda, przygoda, ka偶dej chwili szkoda.."

G贸ra

PostNapisane: Pt, 21 kwietnia 2017, 22:45 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): N, 15 lutego 2009, 00:56
Nie by艂o to takie proste, jak si臋 wydaje....Wzywak dalekopisowy ( w T100 zintegrowany z dalekopisem) zasadniczo pe艂ni艂 trzy funkcje:
Umo偶liwia艂 wybranie dowolnego numeru w sieci Telex i realizacj臋 po艂膮czenia dalekopisowego
Pozwala艂 automatycznie odebra膰 po艂膮czenie przychodz膮ce i uruchamia艂 dalekopis w celu identyfikacji poprawno艣ci wybranego numeru poprzez uruchomienie znamiennika.
Umo偶liwia艂 t.zw prac臋 "na siebie" t.j. drukowa艂 to co klepano na klawiaturze, a jednocze艣nie umo偶liwia艂 przygotowanie ta艣my perforowanej z zapisem wiadomo艣ci do wys艂ania. By艂o to szczeg贸lnie potrzebne przy po艂膮czeniach mi臋dzynarodowych bo skraca艂o czas do艣膰 drogiego po艂膮czenia.
Musz臋 przeszuka膰 swoje zasoby literatury fachowej, bo dzi艣 to ju偶 nawet nie pami臋tam, czy praca liniowa dalekopisu odbywa艂a si臋 warto艣ci膮, czy kierunkiem pr膮du...

搂 漏 庐 掳 鈩 螕 鈭 鈭 鈭 鈭 鈮 鈮 鈮 螢

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 01:51 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 25 marca 2010, 01:12
Kiedy艣 w Radio Fernsehen Elektronik co艣 pisano o interfejsie do dalekopisu,
p臋tli pr膮dowej i 5 bitach.Rocznik贸w mo偶na szuka膰 w internecie.
Co艣 w kontek艣cie prostej drukarki do starego 8-bitowego kompa.
To si臋 te偶 wi膮偶e z czytnikiem ta艣my perforowanej jako pami臋ci steruj膮cej wydrukiem.
Proponuj臋 szuka膰 te偶 w tym kierunku.
Na teoretycznej telekomunikacji si臋 niestety nie znam.
W internecie jest prawie wszystko, tylko zna膰 j臋zyki i wiedzie膰 jak si臋 co nazywa po inszemu,to si臋 znajdzie wiele.Po niemiecku to si臋 nazywa Fernschreiber,po angielsku RTTY i w tym kierunku co艣 si臋 znajdzie o wsp贸艂pracy z antycznymi kompami.Tak偶e kr贸tkofalowcy si臋 parali opcj膮 RTTY.
Interfejs po niemiecku to Schnittstelle.Nie wiem, co Kolega wie,wi臋c podaj臋 na wszelki wypadek.
Pozdrawiam i 偶ycz臋 dobrego weekendu.
Jacek

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 08:25 
500...624 posty
500...624 posty

george6 napisa艂(a):
Musz臋 przeszuka膰 swoje zasoby literatury fachowej, bo dzi艣 to ju偶 nawet nie pami臋tam, czy praca liniowa dalekopisu odbywa艂a si臋 warto艣ci膮, czy kierunkiem pr膮du...

Jestem prawie pewien, 偶e standardowo praca odbywa艂a si臋 warto艣ci膮 pr膮du. To znaczy transmisja odbywa艂a si臋 przez p臋tl臋 pr膮dow膮, gdzie domy艣lnym stanem by艂 ci膮g艂y przep艂yw pr膮du o warto艣ci 40 mA (w starszych dalekopisach 60 mA), a nadajnik kluczowa艂 ten obw贸d. Najpierw szed艂 jeden bit startu (przerwa), potem pi臋膰 bit贸w sk艂adaj膮cych si臋 na znak, a na ko艅cu przez 1,5 bita obw贸d pozostawa艂 zamkni臋ty. W tym czasie drukowany by艂 znak i dopiero po jego up艂yni臋ciu mo偶na by艂o nada膰 kolejny bit startu. Pr臋dko艣膰 50 bps, chocia偶 istnia艂y te偶 wersje 75 bps i 100 bps.

Z dost臋pnej mi literatury wynika, 偶e praca kierunkiem pr膮du by艂a stosowana na wi臋kszych dystansach - stosowano w贸wczas specjalne translacje, zamontowane na centrali lub (w przypadku po艂膮czenia bezpo艣redniego) w formie przystawki przy aparacie. W po艂膮czeniach mi臋dzy centralami stosowano te偶 modulacj臋 FSK, pozwalaj膮c膮 na upakowanie wielu transmisji w jednym kablu.

Jednak przy sta艂ych po艂膮czeniach lokalnych (i z tego co mi wiadomo r贸wnie偶 przy po艂膮czeniach z central膮) stosowano prac臋 warto艣ci膮 pr膮du.

T臋 cz臋艣膰 interfejsu mam ju偶 generalnie rozpracowan膮 - odpowiedni uk艂ad elektroniczny t艂umaczy znaki ASCII odbierane przez USB na kod Baudot i wysy艂a je na p臋tl臋 pr膮dow膮. Teraz potrzebuj臋 tylko sposobu na dogadanie si臋 z wzywakiem, aby ten na m贸j sygna艂 w艂膮czy艂 silnik dalekopisu i podpi膮艂 jego wyj艣cie do mojej linii.

Wiem, 偶e niby m贸g艂bym wymontowa膰 wzywak i podpi膮膰 p臋tl臋 bezpo艣rednio do nadajnika i odbiornika dalekopisu, a silnik w艂膮cza膰 jakim艣 przeka藕nikiem bezpo艣rednio z poziomu swojego sterownika, jednak wol臋 skorzysta膰 z oryginalnego hardware'u, pozostawiaj膮c go w stanie nienaruszonym.

ballasttube napisa艂(a):
Kiedy艣 w Radio Fernsehen Elektronik co艣 pisano o interfejsie do dalekopisu,
p臋tli pr膮dowej i 5 bitach.Rocznik贸w mo偶na szuka膰 w internecie.
Co艣 w kontek艣cie prostej drukarki do starego 8-bitowego kompa.
To si臋 te偶 wi膮偶e z czytnikiem ta艣my perforowanej jako pami臋ci steruj膮cej wydrukiem.
Proponuj臋 szuka膰 te偶 w tym kierunku.

Jak ju偶 m贸wi艂em, sama transmisja dalekopisowa nie stanowi problemu. Przygotowa艂em ju偶 odpowiedni interfejs, kt贸ry przyjmuje znaki ASCII z portu USB i po przet艂umaczeniu na kod Baudot wysy艂a je na p臋tl臋 pr膮dow膮, to samo w drug膮 stron臋. Na oscyloskopie przebiegi wygl膮daj膮 prawid艂owo, a urz膮dzenie odbiera swoje w艂asne transmisje. Jestem wi臋c na 99% pewien, 偶e zadzia艂a艂oby r贸wnie偶 po podpi臋ciu do dalekopisu.
Problem polega na tym, 偶e nie dysponuj臋 dalekopisem przeznaczonym do 艂膮czno艣ci bezpo艣redniej, a jedynie aparatem sieci teleksowej. Musz臋 wi臋c najpierw dogada膰 si臋 z jego wzywakiem, nakazuj膮c mu odebranie po艂膮czenia i w艂膮czenie silnika - dopiero wtedy mo偶liwa b臋dzie komunikacja.

Cytuj:
W internecie jest prawie wszystko, tylko zna膰 j臋zyki i wiedzie膰 jak si臋 co nazywa po inszemu,to si臋 znajdzie wiele.Po niemiecku to si臋 nazywa Fernschreiber,po angielsku RTTY i w tym kierunku co艣 si臋 znajdzie o wsp贸艂pracy z antycznymi kompami.Tak偶e kr贸tkofalowcy si臋 parali opcj膮 RTTY.

No w艂a艣nie, problem polega na tym, 偶e nie wszystko. :) Ludzie eksperymentuj膮 g艂贸wnie z wojskowymi albo pocztowymi dalekopisami, pracuj膮cymi na 艂膮czu sta艂ym (p臋tla pr膮dowa albo interfejs RTTY). Tutaj sprawa jest prosta - nie ma wzywaka, a wi臋c po prostu pod艂膮czasz p臋tl臋 pr膮dow膮, zasilanie i odpowiedni interfejs. Urz膮dzenie powinno zacz膮膰 dzia艂a膰, je艣li tylko jest sprawne.
Jeszcze pro艣ciej wygl膮da sprawa w przypadku p贸藕nych dalekopis贸w do transmisji danych - one wysy艂a艂y znaki kodowane w ASCII. Spotyka艂o si臋 chyba nawet modele wyposa偶one w interfejs RS232 zamiast p臋tli pr膮dowej.

Jak dot膮d nie uda艂o mi si臋 znale藕膰 偶adnych szczeg贸艂贸w technicznych po艣wi臋conych sieci teleksowej, 偶adnych gotowych rozwi膮za艅. Nie wiem nawet jakim terminem angielscy albo niemieccy technicy nazywali wzywak. :)

Je艣li chodzi schemat wzywaka, to dodaj臋 go poni偶ej. Co wiem na ten moment:
1) Urz膮dzenie sk艂ada si臋 z przeka藕nik贸w i przeka藕nik贸w polaryzowanych, kt贸re zastawiaj膮 odpowiednie po艂膮czenia w zale偶no艣ci od wci艣ni臋tego przycisku albo otrzymania sygna艂u z centrali.
2) Sekcja zasilacza jest u偶ywana do generowania lokalnej p臋tli pr膮dowej podczas pracy "na siebie". Jest to specjalny tryb w kt贸rym dalekopis jest od艂膮czony do linii i drukuje znaki wysy艂ane przez w艂asny nadajnik. W tym trybie mo偶na te偶 np. przygotowywa膰 tasiemk臋 perforowan膮.
3) Natkn膮艂em si臋 na informacj臋, 偶e sygna艂 wywo艂ania ma form臋 zmiany kierunku pr膮du w linii.
4) Pono膰 w stanie spoczynku p艂ynie 5 mA, a po odebraniu wzrasta on do standardowych 40 mA. Nie jestem jednak pewien gdzie ograniczany jest pr膮d w stanie spoczynku - we wzywaku czy po stronie centrali?
5) Spotka艂em si臋 te偶 z alternatywn膮 opini膮, 偶e w stanie spoczynku pr膮d nie p艂ynie, a linia jest przerwana przez kondensator - dopiero zmiana kierunku pr膮du powoduje jego roz艂adowanie i ten pr膮d roz艂adowania aktywuje przeka藕nik polaryzowany, kt贸ry prze艂膮cza wzywak w tryb odbioru, zwieraj膮c ten kondensator. To pasowa艂oby do R2 i C2 na schemacie.

Mo偶e komu艣 z was ten schemat powie co艣 wi臋cej...

EDIT: Wysy艂am jeszcze schemat z paroma opisami.

Za艂膮czniki:
wzywakt100.jpg
wzywakt100.jpg [ 1.54 MiB | Przegl膮dane 650 razy ]
wzywakt100_opisy.jpg
wzywakt100_opisy.jpg [ 1.69 MiB | Przegl膮dane 647 razy ]
G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 10:10 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 16 lipca 2006, 19:31
Mo偶e tutaj co艣 si臋 znajdzie;
http://allegro.pl/kochanski-w-dalekopis ... 49479.html
Pozdrawiam Konstanty

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 13:46 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 11 lutego 2017, 23:24
Atlantis napisa艂(a):
4) Pono膰 w stanie spoczynku p艂ynie 5 mA, a po odebraniu wzrasta on do standardowych 40 mA. Nie jestem jednak pewien gdzie ograniczany jest pr膮d w stanie spoczynku - we wzywaku czy po stronie centrali?
5) Spotka艂em si臋 te偶 z alternatywn膮 opini膮, 偶e w stanie spoczynku pr膮d nie p艂ynie, a linia jest przerwana przez kondensator - dopiero zmiana kierunku pr膮du powoduje jego roz艂adowanie i ten pr膮d roz艂adowania aktywuje przeka藕nik polaryzowany, kt贸ry prze艂膮cza wzywak w tryb odbioru, zwieraj膮c ten kondensator. To pasowa艂oby do R2 i C2 na schemacie.
Zafiksowa艂e艣 si臋 na tym wzywaku, wi臋c do niczego nie dojdziesz.
Linia jest telefoniczna, wi臋c wzywak ma dzia艂a膰 jak aparat telefoniczny.
W tradycyjnych telefonach, takich z przed stu lat, kiedy s艂uchawka le偶a艂a na wide艂kach, to linia by艂a zamykana dzwonkiem i szeregowo po艂膮czonym kondensatorem. Teoretycznie pr膮d sta艂y nie m贸g艂 p艂yn膮膰, w praktyce by艂y jakie艣 up艂ywy. to oznacza 偶e 5mA nale偶y rozumie膰 jako maksymalny pr膮d uznawany przez central臋 za stan spoczynku. W stanie wywo艂ania centrala wysy艂a艂a pr膮d zmienny o napi臋ciu 60V, kt贸ry przep艂ywa艂 przez kondensator i dzwonek. Dzwonek dzwoni艂. Po podniesieniu s艂uchawki zaczyna艂 p艂yn膮膰 w linii pr膮d sta艂y, co rozpoznawa艂a centrala. Kiedy abonent chcia艂 gdzie艣 zadzwoni膰, to oczywi艣cie pr膮du zmiennego w linii nie by艂o, po podniesieniu s艂uchawki zaczyna艂 p艂yn膮膰 w linii pr膮d sta艂y, a kr臋cenie tarcza powodowa艂o ci膮g impuls贸w polegaj膮cych na zwieraniu linii. Centrala wykrywa艂a te zwarcia i zestawia艂a po艂膮czenie z wybranym numerem.
Telefon by艂 g艂upi, nie mia艂 偶adnej automatyki, wszystko robi艂a centrala albo abonent.
Z tego co wiem, zmiana kierunku pr膮du nast臋powa艂a, gdy centrala uznawa艂a po艂膮czenie za zestawione, ale tutaj pewno艣ci nie mam i nie wiem po co to by艂o.
Tw贸j wzywak ma troch臋 automatyki i potrafi sam podnie艣膰 s艂uchawk臋, ale poza tym musi dzia艂a膰 tak ja opisa艂em wy偶ej.

Tu masz schemat najprostszego telefonu :
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 14:02 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 18 kwietnia 2007, 22:14
tuxcnc napisa艂(a):
tutaj pewno艣ci nie mam i nie wiem po co to by艂o.

呕eby w automacie skasowa膰 z艂ot贸wk臋 ;)

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 16:47 
500...624 posty
500...624 posty

tuxcnc napisa艂(a):
Zafiksowa艂e艣 si臋 na tym wzywaku, wi臋c do niczego nie dojdziesz.
Linia jest telefoniczna, wi臋c wzywak ma dzia艂a膰 jak aparat telefoniczny.

Niestety nie. Ani linia nie jest lini膮 telefoniczn膮, ani wzywak nie jest aparatem telefonicznym.
Te urz膮dzenia pracowa艂y sieci teleksowej, kt贸ra by艂a osobn膮 sieci膮 w stosunku do publicznej sieci telefonicznej. Pewne rozwi膮zania by艂y faktycznie zaczerpni臋te z techniki telefonicznej, np. konstrukcja central (chocia偶 te偶 nie zawsze, bo istnia艂y te偶 centrale, kt贸rym numer wysy艂a艂o si臋 w formie cyfr kodowanych kodem Baudot, wpisuj膮c go na klawiaturze dalekopisu, a nie wybieraj膮c za pomoc膮 tarczy). Sporo rozwi膮za艅 by艂o jednak mocno specyficznych dla tego sprz臋tu.

Tak w艂a艣nie wygl膮da sytuacja z sygna艂em wywo艂ania. W literaturze nie natkn膮艂em si臋 na ani jedn膮 wzmiank臋 o wywo艂ywaniu pr膮dem przemiennym. Co wi臋cej - tam w og贸le nie by艂o "dzwonienia" w takim sensie, jak w telefonii. Centrala wysy艂a艂a sygna艂 po艂膮czenia przychodz膮cego, po odebraniu kt贸rego wzywak w艂膮cza艂 dalekopis. Reakcja operatora nie by艂a w og贸le wymagana i mia艂o to sens, bo dzi臋ki temu depesze mo偶na by艂o odbiera膰 bez potrzeby interwencji cz艂owieka, np. gdy nikogo nie by艂o przy aparacie.
Z tego powodu dalekopisy by艂y wyposa偶one w mechanizm znamiennika, kt贸ry po odebraniu specjalnego kodu z alfabetu Baudot odsy艂a艂 w艂asny identyfikator. Mo偶na wi臋c by艂o zadzwoni膰 do adresata w 艣rodku nocy, poprosi膰 znamiennik o odes艂anie identyfikatora i wys艂a膰 depesz臋 maj膮c pewno艣膰, 偶e trafi ona do w艂a艣ciwego adresata.
Po zako艅czeniu transmisji centrala wysy艂a艂a sygna艂 roz艂膮czenia, a wzywak od艂膮cza艂 zasilanie od silnika dalekopisu.

Cytuj:
W tradycyjnych telefonach, takich z przed stu lat, kiedy s艂uchawka le偶a艂a na wide艂kach, to linia by艂a zamykana dzwonkiem i szeregowo po艂膮czonym kondensatorem. Teoretycznie pr膮d sta艂y nie m贸g艂 p艂yn膮膰, w praktyce by艂y jakie艣 up艂ywy. to oznacza 偶e 5mA nale偶y rozumie膰 jako maksymalny pr膮d uznawany przez central臋 za stan spoczynku. W stanie wywo艂ania centrala wysy艂a艂a pr膮d zmienny o napi臋ciu 60V, kt贸ry przep艂ywa艂 przez kondensator i dzwonek. Dzwonek dzwoni艂. Po podniesieniu s艂uchawki zaczyna艂 p艂yn膮膰 w linii pr膮d sta艂y, co

W dalekopisach nie ma dzwonka takiego, jak w starych telefonach, kt贸ry reagowa艂 na pr膮d przemienny, uderzaj膮c raz w jeden gong, raz w drugi. We wzywaku siedzi co najwy偶ej gong, kt贸ry informuje o pewnych zdarzeniach, np. je艣li w艂膮czony jest tryb pracy "na siebie" a centrala wysy艂a sygna艂 po艂膮czenia przychodz膮cego, gong informuje operatora, 偶e po艂膮czenie zostanie za chwil臋 automatycznie odebrane i nale偶y natychmiast przerwa膰 to, co si臋 w danej chwili robi.

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 18:20 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Atlantis napisa艂(a):
Niestety nie. Ani linia nie jest lini膮 telefoniczn膮, ani wzywak nie jest aparatem telefonicznym.
Te urz膮dzenia pracowa艂y sieci teleksowej, kt贸ra by艂a osobn膮 sieci膮 w stosunku do publicznej sieci telefonicznej. Pewne rozwi膮zania by艂y faktycznie zaczerpni臋te z techniki telefonicznej, np. konstrukcja central (chocia偶 te偶 nie zawsze, bo istnia艂y te偶 centrale, kt贸rym numer wysy艂a艂o si臋 w formie cyfr kodowanych kodem Baudot, wpisuj膮c go na klawiaturze dalekopisu, a nie wybieraj膮c za pomoc膮 tarczy). Sporo rozwi膮za艅 by艂o jednak mocno specyficznych dla tego sprz臋tu.
No to jednak zafiksowa艂e艣 si臋 ...
Z tego co wyczyta艂em na angielskiej Wikipedii, teleks zacz臋to testowa膰 w 1926, a komercyjnie uruchomiono w 1933 roku.
Zastan贸w si臋 dobrze, jakich to kosmicznych technologii mog艂o si臋 wtedy u偶ywa膰 ?

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 18:37 
500...624 posty
500...624 posty

tuxcnc napisa艂(a):
No to jednak zafiksowa艂e艣 si臋 ...

Po prostu t艂umacz臋, 偶e rozwi膮zania stosowane w sieciach teleksowych nie by艂y jednolite z tymi, kt贸re le偶a艂y u podstaw sieci telefonicznych. By艂y pewne punkty wsp贸lne (np. w konstrukcji central) ale by艂o tak偶e wiele istotnych r贸偶nic. I w艂a艣nie jedna z nich dotyczy poruszanej kwestii.
Pr膮du przemiennego z ca艂膮 pewno艣ci膮 w tych obwodach nie by艂o, a ju偶 na pewno nie by艂 on stosowany w roli sygna艂u dzwonienia. Wszystkie ksi膮偶ki z jakimi mia艂em do czynienia m贸wi艂y wyra藕nie o zmianie kierunku przep艂ywu pr膮du.
I teraz tak: jedne z nich wyra藕nie m贸wi膮, 偶e w stanie spoczynku p艂ynie pr膮d 5 mA. Nie ma mowy o maksymalnym pr膮dzie up艂ywu, ale o typowym pr膮dzie linii w stanie spoczynku - dopiero po nawi膮zaniu po艂膮czenia mia艂 on by膰 podnoszony do 40 mA (typowa warto艣膰 pr膮du w dalekopisowej p臋tli pr膮dowej). Wydaje mi si臋 nawet, 偶e kt贸ra艣 z ksi膮偶ek explicite t艂umaczy艂a dlaczego ma to by膰 akurat 5 mA (co艣 z konstrukcj膮 automatyki w centrali).
Natkn膮艂em si臋 te偶 na informacj臋 o kondensatorze blokuj膮cym przep艂yw pr膮du w stanie spoczynku, ale by艂a to tylko jedna wzmianka i to w kontek艣cie r臋cznych central dalekopisowych, st膮d moja w膮tpliwo艣膰.

Chcia艂em skonsultowa膰 dwie kwestie:
1) Czy wzywak ze schematu faktycznie (jak mi si臋 wydaje) stosuje rozwi膮zanie z kondensatorem blokuj膮cym przep艂yw pr膮du w stanie spoczynku?
2) Po kt贸rej stronie dochodzi艂o do ograniczania pr膮du do owych 5 mA - w centrali, czy we wzywaku?

Cytuj:
Z tego co wyczyta艂em na angielskiej Wikipedii, teleks zacz臋to testowa膰 w 1926, a komercyjnie uruchomiono w 1933 roku.

A tak - Wikipedia. Od niej zaczyna艂em poszukiwania. Mn贸stwo og贸lnik贸w (nawet ca艂kiem interesuj膮cych), ale prawie w og贸le nie ma tam informacji technicznych...

Cytuj:
Zastan贸w si臋 dobrze, jakich to kosmicznych technologii mog艂o si臋 wtedy u偶ywa膰 ?

Nie chodzi o "kosmiczno艣膰" tych technologii, ale istotne r贸偶nice konstrukcyjne wynikaj膮ce z r贸偶nic w sposobie u偶ytkowania. Komputery Konrada Zusse te偶 by艂y budowane z przeka藕nik贸w i wybierak贸w telefonicznych, co nie znaczy, 偶e ich dzia艂anie by艂o analogiczne do centrali telefonicznej.

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 21:21 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Nie ulega w膮tpliwo艣ci, 偶e w centralach teleksowych "sygna艂 wywo艂ania" nie by艂 pr膮dem zmiennym 25 Hz , tak jak to by艂o w centralach telefonicznych.
Co艣 mi si臋 telepie, 偶e jako wywo艂anie nast臋powa艂a zamiana biegunowo艣ci na linii, co by艂o odbierane przez przeka藕nik polaryzowany w obwodzie liniowym,( na schemacie oznaczony jako ER) a w konsekwencji musia艂 uruchomi膰 si臋 przeka藕nik M za艂膮czaj膮cy zasilanie silnika dalekopisu. Reszta szczeg贸艂贸w po odnalezieniu literatury.....

Nie mog臋 na schemacie znale藕膰 styk贸w przeka藕nika ER, a mia艂 on tylko jeden prze艂膮czny zestyk...

Ostatnio edytowano So, 22 kwietnia 2017, 21:38 przez george6, 艂膮cznie edytowano 1 raz

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 21:37 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

george6 napisa艂(a):
Co艣 mi si臋 telepie, 偶e jako wywo艂anie nast臋powa艂a zamiana biegunowo艣ci na linii
Za艂贸偶my, 偶e tak by艂o.
Teraz dalekopis musi powiadomi膰 central臋, 偶e odebra艂 wywo艂anie. W jaki spos贸b ? Na pewno nie wymuszaj膮c 40mA na linii, bo to by uniemo偶liwia艂o dalsz膮 transmisj臋 ...

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 21:41 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Powiadomienie centrali polega na zamkni臋ciu p臋tli w jej stron臋 poprzez styki nadajnika i elektromagnes odbiornika dalekopisu...

G贸ra

PostNapisane: So, 22 kwietnia 2017, 22:18 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

george6 napisa艂(a):
Powiadomienie centrali polega na zamkni臋ciu p臋tli w jej stron臋 poprzez styki nadajnika i elektromagnes odbiornika dalekopisu...
Ale przecie偶 ta p臋tla nie by艂a otwarta ...
Ca艂y problem polega na tym, 偶e mamy do dyspozycji wy艂膮cznie 艣rodki dost臋pne w 1926 roku. Dalekopis zosta艂 wywo艂any, wi臋c domy艣lnie nie ma niczego do nadawania, ma tylko powiadomi膰 central臋 o gotowo艣ci do odbioru i nas艂uchiwa膰.
Stan przed odebraniem wezwania i po odebraniu wezwania, musi by膰 艂atwo i pewnie rozr贸偶nialny, i musi umo偶liwia膰 odbi贸r danych od strony centrali.
Jakie mo偶liwo艣ci mamy do dyspozycji, je艣li zmian臋 polaryzacji (zreszt膮 niemo偶liw膮 od strony odbiornika) ju偶 wykorzystali艣my, a stan 40mA jest wykluczony ?

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 39 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2, 3  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 2 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: