www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest 艢r, 28 czerwca 2017, 05:40

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 16 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 艢r, 23 pa藕dziernika 2013, 09:50 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 18 sierpnia 2005, 09:21
W Warszawie na skrzy偶owaniu Krochmalnej i 呕elaznej by艂a pokrywa telekomunikacyjna. Z tego co wiem to by艂a oryginalna i jedyna ocala艂a po wojnie studzienka PTR (Polskie Towarzystwo Radiotechniczne). Czyli takiej przedwojennej TP Gdy mia艂em go艣ci to szli艣my na kaw臋 na 呕elazn膮 do Calypso a potem powadzi艂em ich i pokazywa艂em ten zabytek. Ostatni raz dwa tygodnie temu.

A偶 do wczoraj! Jad臋 do Klienta ul. 呕elazn膮 a tu ekipa Orange/TP/TP Teltech. wymienia pokryw臋. By艂em um贸wiony i NIE MOG艁EM SI臉 ZATRZYMA膯, a gdy wraca艂em za 45 minut to by艂a ju偶 nowa pokrywa Orange. I dobrze bo bezpiecze艅stwo jest wa偶ne tylko teraz walcz臋 偶eby ten orygina艂 przekaza膰 do Muzeum Techniki, ale najpierw trzeba go znale藕膰.

Zadzwoni艂em do TP Teltech do Warszawy a tam mi艂a Pani w dyrekcji prze艂膮czy艂a mnie do Kierownika Regionu. Facet jest kumaty, bardzo 偶yczliwy i dzia艂a. Jak znajdziemy star膮 pokryw臋 to zaczniemy dzia艂a膰 偶eby przekaza膰 j膮 do Muzeum Techniki.

Trzymajcie kciuki!.

Frycz.

Za艂膮czniki:
Komentarz: Skrzy偶owanie Krochmalna / 呕elazna Tu by艂a zabytkowa pokrywa.
P22-10-13_14.05.jpg
P22-10-13_14.05.jpg [ 236.37 KiB | Przegl膮dane 4411 razy ]
Komentarz: Stara pokrywa by艂a taka jak ta (w sensie podobna) tylko mia艂a pi臋kny wyra藕ny napis PTR
P22-10-13_13.48.jpg
P22-10-13_13.48.jpg [ 368.52 KiB | Przegl膮dane 4411 razy ]
Komentarz: Nowa jest pow艣ci膮gliwa i ma dyskretne logo ORANGE, szukamy starej !
P22-10-13_13.49.jpg
P22-10-13_13.49.jpg [ 298.45 KiB | Przegl膮dane 4411 razy ]

PostNapisane: 艢r, 23 pa藕dziernika 2013, 17:31 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): Pn, 15 maja 2006, 11:06
No to trzymam kciuki! :-)
Jako艣 mnie interesuje historia PTR wi臋c jakby si臋 znalaz艂a, to ch臋tnie obejrz臋 :-)

Pozdrawiam

Jado.

" Co tam macie na warsztacie?"

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 23 pa藕dziernika 2013, 18:00 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 18 sierpnia 2005, 09:21
No to odpowiadam.

Mam dwie wiadomo艣ci, z艂膮 i dobr膮... Kt贸ra pierwsza?

Z艂a? Prosz臋: Zabytkowa pokrywa studzienki nawet z roku 1923 posz艂a na przemia艂 :(

Dobra? Prosz臋: Rozmawia艂am z kumatym go艣ciem, szef regionu TP TELTECH: Pan Artur. Bardzo sympatyczny, i zaanga偶owany facet na oko ko艂o 30-tki. Powiedzia艂 偶e pokryw臋 wymienili bo tak musz膮 i musz膮 je dawa膰 do kasacji, ale mo偶e nam da膰 inn膮, nowsz膮 np 1970r. Ale kiedy zrozumia艂 o jaki to zabytek chodzi to powiedzia艂 tak: Prosz臋 Pana, w Warszawie jest 100 tys. studzienek, wi臋c mo偶e taka z napisem PTR jeszcze gdzie艣 jest, i jak Pan j膮 znajdzie to ja po艣l臋 ch艂opak贸w i my j膮 wymienimy i Panu damy (mnie, to znaczy dla Muzeum Techniki w Warszawie) Ja na to, 偶e podjad臋 teren贸wk膮 i zabior臋 偶eby nie mieli k艂opotu, a Pan Artur na to, 偶e to wa偶y 120 kg. i ch艂opaki zawioz膮 do muzeum.

Genialny go艣膰!

Ja w艂a艣nie teraz jad臋 na szkolenie i b臋d臋 dopiero w poniedzia艂ek, ale mam apel do Warszawiak贸w: Poszukajmy najstarszej w Warszawie studzienki (pokrywy) i umie艣膰my j膮 w Muzeum Techniki. Ja Muzeum Techniki bior臋 na siebie, ale najpierw trzeba znale藕膰 pokryw臋. I to teraz nasze zadanie!

Jak si臋 uda to b臋dzie co艣! Ocalimy co艣 naprawd臋 warto艣ciowego na pami膮tk臋 dla potomnych. Mo偶e na Pradze, mo偶e na jakich艣 rogatkach? Ta by艂a genialna bo mia艂a pi臋kny czytelny napis PTR i te pioruny. No ale by艂a...

Trzymam kciuki.

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 23 pa藕dziernika 2013, 18:40 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): Pn, 15 maja 2006, 11:06
Posz艂a na przemia艂 czy na przetop?
Bo jak rozumiem nam chodzi o ten metalowy okr膮g艂y 艣rodek?
Jako艣 strasznie szybko si臋 艣piesz膮...
Szkoda.....
A jak ona w og贸le wygl膮da艂a? Mo偶e jest jakie艣 zdj臋cie, rysunek?
Bo mo偶e bym sobie zrobi艂 miniatur臋 w metalu do powieszenia na 艣cianie...

Szczerze m贸wi膮c to mnie do g艂owy nie przysz艂o, 偶e mog膮 w Warszawie by膰 jeszcze jakie艣 przedwojenne studzienki :shock:

Jado.

" Co tam macie na warsztacie?"

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 23 pa藕dziernika 2013, 22:06 
125...249 post贸w
125...249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 30 wrze艣nia 2009, 20:52
Jado napisa艂(a):
Jako艣 strasznie szybko si臋 艣piesz膮...

Taki styl pracy. Za moich czas贸w pracy w TP tak膮 uszkodzon膮 pokryw臋 przywozi艂o si臋 na plac, telemonter w wolnej od prac kablowych chwili dostawa艂 to do naprawy. Wybija艂 uszkodzony beton, zalewa艂 now膮 porcj膮 i pokrywa by艂a jak nowa - czeka艂a na nast臋pn膮 wymian臋 uszkodzonej.
Dzisiaj nie ma czasu i pieni臋dzy (sic!) na takie oszcz臋dno艣ciowe dzia艂ania.
Firma serwisuj膮ca sie膰 dostaje zlecenie na wymian臋 pokrywy na now膮, a co si臋 dzieje ze star膮 nikt nie dba...

G贸ra

PostNapisane: Cz, 24 pa藕dziernika 2013, 02:50 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 3 grudnia 2009, 01:01
Jado napisa艂(a):
Posz艂a na przemia艂 czy na przetop?
Najprawdopodobniej do "偶yda". Szuka艂bym na najbli偶szym z艂omowisku.

G贸ra

PostNapisane: Pt, 25 pa藕dziernika 2013, 11:46 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 16 lipca 2006, 19:31
Witam,
Wzmog艂em czujno艣膰 i donosz臋:
Niedaleko mojego domu na ul. Obro艅c贸w na Saskiej K臋pie (w Warszawie) s膮 dwie pokrywy z piorunami
dok艂adnie znajduj膮 si臋 przed posesjami Obro艅c贸w 25 i Obro艅c贸w 31.
Konstanty

G贸ra

PostNapisane: So, 26 pa藕dziernika 2013, 03:46 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 10 sierpnia 2005, 23:51
Mo偶e warto zapyta膰 autora czy nie trafi艂 na inne pokrywy? http://purkrapek.blogspot.com/2011/09/p ... ienki.html

G贸ra

PostNapisane: So, 26 pa藕dziernika 2013, 09:46 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 8 kwietnia 2003, 08:33
Sporo chodz臋 po Warszawie. Od momentu przeczytania tego w膮tku zwracam uwag臋 na studzienki. Gdybym co艣 zauwa偶y艂 ciekawego dam zna膰.

G贸ra

PostNapisane: Pn, 2 grudnia 2013, 02:53 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Przedwojennych pokryw jest wi臋cej ni偶 si臋 spodziewa艂em. Wszystkie PAST.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewto ... id=785&p=1
http://opencaching.pl/viewlogs.php?cach ... wlogsall=y

G贸ra

PostNapisane: Pn, 23 grudnia 2013, 19:45 
moderator

Do艂膮czy艂(a): Pt, 11 kwietnia 2003, 11:01
frycz napisa艂(a):
W Warszawie na skrzy偶owaniu Krochmalnej i 呕elaznej by艂a pokrywa telekomunikacyjna. Z tego co wiem to by艂a oryginalna i jedyna ocala艂a po wojnie studzienka PTR (Polskie Towarzystwo Radiotechniczne). Czyli takiej przedwojennej TP

Co艣 mi tu nie pasuje - PTR to by艂o co艣 innego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_To ... techniczne
A w Warszawie koncesja na telefony miejskie by艂a w r臋kach P.A.S.T., oprocz tego oczywi艣cie by艂 Urz膮d Telefon贸w Mi臋dzymiastowych, ale 偶eby PTR by艂 operatorem telekomunikacyjnym?

G贸ra

PostNapisane: Cz, 26 grudnia 2013, 12:16 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): Wt, 2 pa藕dziernika 2012, 08:40
Trzeba chocia偶 cz臋艣膰 tych studzienek obj膮膰 wnioskiem o wpis do rejestru zabytk贸w naszego wojew贸dztwa.
Mazowiecki Wojew贸dzki Konserwator Zabytk贸w powinien si臋 tym zaj膮膰, ale trzeba to jako艣 zainicjowa膰, bo samo z siebie nic si臋 nie stanie.

Z innej beczki: czy kto艣 pr贸bowa艂 wpisywa膰 do rejestru zabytk贸w ruchomych posiadane stare radio?
Ciekaw jestem, jak taka procedura przebiega. :? .

G贸ra

PostNapisane: So, 28 grudnia 2013, 01:29 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 2 sierpnia 2006, 12:00
Z tym wpisaniem do rejestru zabytk贸w to nie tak hop-siup, bo o wpisanie obiektu wnioskuje jego w艂a艣ciciel. Tak przynajmniej by艂o kilka lat temu, mo偶e co艣 si臋 zmieni艂o. I st膮d wynika k艂opot ochrony wielu cennych obiekt贸w, 偶e bardzo cz臋sto to w艂a艣ciciel jest najmniej zainteresowany wpisaniem do rejestru zabytk贸w, bo mu ten "zabytek" jest kul膮 u nogi, kt贸rej by si臋 najch臋tniej bez zb臋dnych ceregieli i tanio pozby艂. Tak wi臋c racja - samo z siebie si臋 nie wpisze. W przypadku pokryw studzienek w stolicy, to bior膮c pod uwag臋 z kim rozmawia艂 Frycz - jest mo偶e jaka艣 nadzieja. Tyle, 偶e w tym regionie TP Teltech kto艣 musia艂by si臋 tym zaj膮膰 - napisa膰 wniosek, a potem zrobi膰 bia艂膮 kart臋, bo praktyka jest taka, 偶e konserwator "ceduje" t臋 przyjemno艣膰 na wnioskodawc臋 (panie, pan wiesz najlepiej co to jest, to zr贸b pan kart臋). B臋dzie si臋 "komu艣" chcia艂o?
Ale 偶eby nie by艂o, 偶e zniech臋cam kogokolwiek do dzia艂ania w tej sprawie. Zamiast tego "ktosia" w TP Teltech kart臋 mo偶e przygotowa膰 kto艣 z nas, mo偶emy j膮 wysma偶y膰 tu na forum, mog臋 w tym pom贸c - nie ma w tym 偶adnych czar贸w. Je艣liby TP Teltech mia艂o to zrobione i mia艂o si臋 tylko pod tym podpisa膰, to kto wie?
Za艣 co do wpisywania do rejestru odbiornika radiowego zapytam si臋 - po co? Jego w艂a艣ciciel nie mia艂by z tego tytu艂u raczej 偶adnych korzy艣ci (b臋dzie ubiega膰 si臋 o dotacje od ministra kultury na remont?), a za to mia艂by tylko k艂opoty - teoretycznie ka偶da naprawa czy ingerencja w obiekt musi mie膰 akceptacj臋 konserwatora, nie mo偶na sprzeda膰 obiektu za granic臋 i jeszcze inne ograniczenia. Poza tym sam w艂a艣ciciel takiego radia, je艣li mu na nim zale偶y, to sam zadba o nie bez b艂ogos艂awie艅stwa konserwatora i lepiej ni偶 ten偶e, bo konserwator o radiach nie ma zielonego poj臋cia, za to innych "podopiecznych" - od groma. Je艣li za艣 w艂a艣ciciel ma w nosie swoje radia, to kto go zmusi 偶eby wpisa膰 je do rejestru zabytk贸w?

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 7 pa藕dziernika 2015, 20:33 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Ju偶 my艣la艂em, 偶e znalaz艂em, niestety to nie PTR :(

Za艂膮czniki:
DSC09552m.JPG
DSC09552m.JPG [ 242.68 KiB | Przegl膮dane 2278 razy ]

PostNapisane: Cz, 20 kwietnia 2017, 20:31 
125...249 post贸w
125...249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 30 wrze艣nia 2009, 20:52
brys napisa艂(a):
Ju偶 my艣la艂em, 偶e znalaz艂em, niestety to nie PTR :(

Nie PTR ale PRT.
Pierwsze skojarzenie: to skr贸t Przedsi臋biorstwa Rob贸t Telekomunikacyjnych.
W Gda艅sku pami臋tam z lat 60- i 70-tych Gd. Przeds. Rob贸t Telekom, kt贸re
budowa艂o ca艂膮 infrastruktur臋 telekom. PPTiT, ale chyba nie sygnowali t膮 nazw膮
studzienek.
Nie wiem zatem, czy to dobry kierunek t艂umaczenia skr贸tu.

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 16 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 8 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: