www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest Pt, 15 grudnia 2017, 20:40

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 64 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: N, 8 listopada 2015, 23:57 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 17 pa藕dziernika 2006, 08:14
Vic384 -Stare odbiornik mia艂y op贸藕nione za艂膮czanie anodowego zrealizowane przez lamp臋 prostownicz膮. Mechanizm znasz.

Nie jestem w stanie sobie przypomnie膰 w jakiej ksi膮偶ce czyta艂em o tym, aby nap. anodowe nie by艂o podawane na zimn膮 lamp臋.
Wyrywanie elektron贸w przez pole elektryczne z nierozgrzanej jeszcze katody by艂o opisywane jako szkodliwe i obni偶aj膮ce parametry emisyjne katody lampy.
Zjawisko szkodliwe przede wszystkim dla lamp po艣rednio 偶arzonych.
Oczywi艣cie zjawisko zatruwania katody przez utrzymywanie jej rozgrzanej przez d艂ugi czas przy zerowym pr膮dzie anodowym te偶 wyst臋puje.
Ale tego nie negowa艂em.

Ja widz臋 to tak:

Podzieli艂em si臋 wiedz膮 z koleg膮, kt贸ry tutaj walczy ze wzmacniaczem.
Ty podzieli艂e艣 si臋 swoj膮.
Powyzywa艂e艣 mnie od internetowych Guru bo inne zdanie w tej materii mam.

My艣l臋, 偶e wyczerpali艣my 艣rodki do prowadzenia merytorycznej i kole偶e艅skiej dyskusji.
Biega膰 dla Ciebie po biblioteczce u siebie i szuka膰 uparcie ksi膮偶ki, z kt贸rej czerpa艂em wiedz臋 i tym zjawisku mi si臋 nie chce.
Je艣li nie trafi艂e艣 nigdzie w literaturze na takie informacje to mo偶e dlatego, 偶e tylko ksi膮偶k臋 RCA czyta艂e艣?

Kolega PG63 zrobi co b臋dzie uwa偶a艂 za s艂uszne.
Dla mnie EOT.

G贸ra

PostNapisane: Pn, 9 listopada 2015, 10:31 
25...49 post贸w
25...49 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 27 sierpnia 2015, 09:32
Ja do艣wiadczenia w budowie wzmacniaczy lampowych nie mam. Ucz臋 si臋 na moim obecnym pierwszym SE. Tak偶e czyta艂em, 偶e op贸藕nienie za艂膮czania napi臋cia anodowego jest korzystne dla lamp. Jednak偶e zdania s膮 podzielone: jedni twierdz膮, 偶e warto tylko do lamp o du偶ej mocy, inni 偶e do ka偶dej lampy. Moje 6p14p ER s膮 lampami ma艂ej mocy i na dodatek niezbyt drogimi. Mimo, 偶e u mnie napi臋cie anodowe ro艣nie powoli w ci膮gu ok. 30s, to zauwa偶y艂em podczas rozgrzewania wzrost napi臋cia anodowego o ok. 20V, pr膮d anodowy tak偶e by艂 wi臋kszy od katalogowego a tym samym moc admisyjna. Osobi艣cie nie widz臋 powod贸w do przeci膮偶ania - nawet kr贸tkiego - lamp, skoro mo偶na tego unikn膮膰 poprzez op贸藕nienie za艂膮czenia napi臋cia anodowego. Na pewno w jakim艣 stopniu wp艂ynie ono korzystnie na lampy... i na moje samopoczucie tak偶e :mrgreen:

Pozdrawiam Piotr

G贸ra

PostNapisane: Pn, 9 listopada 2015, 14:33 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 22 lutego 2006, 05:06
Czesc
Pg63, napiecie na anodach miales wyzsze z tej przyczyny, ze lampy nie przewodzily normalnego pradu anodowego. Wlacz w szereg amperomierz, a zobaczysz, ze prad anodowy rosnie, a napiecie na anodzie spada, do momentu ustalenia sie wartosci pradu.
Wracam do dyskusji z Krzysztof_M. Tez ostatni raz.
Zakladanie, ze lampa prostownicza dziala jako uklad opozniania, jest co najmniej dziwne. Podaje na przykladzie znanych lamp: EZ90 I EL84. Przy pradzie nominalnym obu lamp, rownym 45 mA, dla EL84 prad maksymalny "w nasyceniu" bedzie wynosil 90mA. Dla EZ90 sredni prad w czasie przewodzenia wynosi 245mA, a szczytowy przekracza 1A. Jezeli by wystepujace zatrucie katody degradowalo jej prace , to ta lampa po paru wlaczeniach powinna sie rozleciec, a jakos ma taki sam resurs pracy jak EL84. Jeszcze jedna sprawa, katoda EZ90 jest nawet mniejsza niz w EL84.
Jezeli mowimy o "Guru", to zaszlo pewne nieporozumienie. Nie masz chyba 100lat, aby byc nim w latach 30 czy 40tych. Ja tez sie nie uznaje za takiego, mimo, ze lampami zajmuje sie zawodowo od 1967 roku. Jesli chodzi o ksiazki, to musialem ich kilka przeczytac. Nawet po to,aby podac jako bibliografie do publikacji.
Pozdrowienia

G贸ra

PostNapisane: Wt, 18 pa藕dziernika 2016, 12:46 
viewtopic.php?f=8&t=31900

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 64 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 3 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: