www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest N, 17 grudnia 2017, 01:35

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 29 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: N, 12 listopada 2017, 09:03 
moderator

Do艂膮czy艂(a): Wt, 12 sierpnia 2003, 08:14
Nie 艂apie wej艣cie B dekoder 7447 odpowiadaj膮cego za t膮 cyfr臋. Wisz膮ce wej艣cie TTL to tan wysoki, st膮d masz "2" zamiast "0" i co艣 losowego zamiast "9". Te dekodery by艂y projektowane tylko dla cyfr od "0" do "9", to co jest dla pozosta艂ych 6 kombinacji jest nieokre艣lone i daje efekty jak wida膰.

G贸ra

PostNapisane: N, 12 listopada 2017, 17:12 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): Pn, 15 maja 2006, 10:06
Witam,

Na szcz臋艣cie problem okaza艂 si臋 prostszy do namierzenia ni偶 si臋 spodziewa艂em :-)
Starym serwisowym zwyczajem, przelecia艂em palcami po scalakach cz臋sto艣ciomierza i odkry艂em, 偶e jeden z nich cholernie si臋 grzeje (prawie parzy艂), a s膮siednie, takie same scalaki s膮 tylko lekko ciep艂e.
Po wymontowaniu p艂ytki, wyci膮艂em stary scalak (bo 艣cie偶ki na PCB s膮 bardzo 艂atwo od艂a偶膮ce), wylutowa艂em pojedynczo piny, a otwory osuszy艂em plecionk膮 - w to miejsce wlutowa艂em podstawk臋 precyzyjn膮, tak aby w razie ponownej potrzeby mo偶na by艂o 艂atwo scalaka wymieni膰.
Aha....zapomnia艂em poda膰 typu scalaka - to selektor 1z8 - 74151. Na szcz臋艣cie mia艂em w zapasach taki (NOS) produkcji CEMI.
Po podmianie, scalak nie grzeje si臋 (jest tylko lekko ciep艂awy), a pokazany wy偶ej objaw si臋 ju偶 nie pojawia.

Ale pojawi艂 si臋 nast臋pny problem :lol:

Tym razem postanowi艂em si臋 przyjrze膰 bli偶ej p艂ytce wy艣wietlaczy, bo jedna kropka dziesi臋tna si臋 nie zapala艂a (albo zapala艂a losowo).
Przelutowa艂em wszystkie punkty lutownicze, bo te PCB wygl膮daj膮 do艣膰 s艂abo i nie mam pewno艣ci czy metalizacja w otworach jest na tyle dobra, 偶e pewnie przewodzi, a jak element jest przylutowany tylko z jednej strony otworu, to mam w膮tpliwo艣ci, czy druga strona dobrze kontaktuje. Tak wi臋c poprawi艂em luty z obu stron.
I kropka dziesi臋tna si臋 pojawi艂a :-)
Niestety co艣 mi przysz艂o do g艂owy z ostatnim wy艣wietlaczem - od pocz膮tku by艂 tam zanikaj膮cy segment tj. po nagrzaniu pojawia艂 si臋, a na zimno go nie by艂o. Nie chcia艂o mi si臋 czeka膰 do naturalnego nagrzania elementu (zreszt膮 wyj臋tego z obudowy, wi臋c mo偶e w og贸le by si臋 nie nagrza艂) i podgrza艂em wy艣wietlacz Hot-Air'em (ale lekko, z wyczuciem). Rzeczywi艣cie segment si臋 zapali艂, ale po ostygni臋ciu przesta艂 dzia艂a膰 ten i dodatkowy jeszcze segment - tak wi臋c ju偶 nie pal膮 dwa :|
Czeka mnie wi臋c w przysz艂o艣ci wymiana wy艣wietlaczy (orygina艂u nie kupi臋 raczej, wi臋c trzeba b臋dzie podmieni膰 na wsp贸艂czesne - i pobawi膰 si臋 z kropk膮 dziesi臋tn膮).

Facet z Wolumenu na razie nie znalaz艂 p艂ytki wzmacniacza wyj艣ciowego - o ile w og贸le j膮 ma :roll:
Ale za to uda艂o mi si臋 kupi膰 tranzystory BFW16A (a w艂a艣ciwie KFW16A - Tesli) :D Mo偶na wi臋c b臋dzie zacz膮膰 my艣le膰 bardziej powa偶nie o odtworzeniu p艂ytki :-)

Jado.

G贸ra

PostNapisane: N, 12 listopada 2017, 19:06 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 10 marca 2011, 13:40
Jakiego typu wy艣wietlacze zastosowano w tym generatorze? Je偶eli s膮 to pojedyncze cyfry, to podaj typ - mam sporo r贸偶nych wy艣wietlaczy, nawet zintegrowane z dekoderem BCD. W.

G贸ra

PostNapisane: N, 12 listopada 2017, 20:03 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Wy艣wietlacz jest typu CQZP12 - o tyle nietypowy, 偶e ma kropk臋 dziesi臋tn膮 z lewej strony.
A w moim ju偶 trzeci segment szwankuje :?

Jado.

G贸ra

PostNapisane: N, 12 listopada 2017, 21:33 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Mam kilkana艣cie sztuk wy艣wietlaczy MAN 72A, kt贸re maj膮 po dwie kropki dziesi臋tne - na dole i na g贸rze, po jednej stronie 贸semki. Poniewa偶 sama 贸semka jest symetryczna - mo偶na je montowa膰 tak, aby obie kropki by艂y po lewej albo po prawej stronie i u偶ywa膰 tylko jednej. Tak jak CQZP12 maj膮 wsp贸ln膮 anod臋 i podobn膮 wielko艣膰, ale p艂ytk臋 musia艂by艣 pewnie zrobi膰 now膮... :( . Je艣li b臋d膮 przydatne - m贸wisz i masz :wink: . Pozdrawiam - W.

G贸ra

PostNapisane: N, 12 listopada 2017, 22:53 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Dzi臋ki :) to te偶 jest jaki艣 pomys艂, ale p贸ki co czeka mnie wykonanie p艂ytki wzmacniacza wyj艣ciowego, a wy艣wietlaczami zajm臋 si臋 na ko艅cu. Mo偶e do tego czasu trafi si臋 jaki艣 NOS?

Jado.

G贸ra

PostNapisane: N, 26 listopada 2017, 20:43 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Tymczasem.....;-)

Uda艂o mi si臋 zdoby膰 p艂ytk臋 wzmacniacza wyj艣ciowego PL WW :D
Ze z艂omowego generatora PG-20 - tak wi臋c nie b臋d臋 musia艂 jej robi膰.

Po dok艂adnym obejrzeniu i poprawieniu lut贸w (po艂owa lut贸w wygl膮da tam jakby to by艂y zimne luty - niestety technologia dwustronnych p艂ytek drukowanych w tamtych czasach by艂a jeszcze mocno niedopracowana), a tak偶e wymianie trzech tranzystor贸w KFW16A (jeden z nich zosta艂 podmieniony na tranzystor BSX59 przez poprzedniego naprawiacza) oraz gruntownym umyciu p艂ytki w spirytusie, uzna艂em, 偶e p艂ytka nadaje si臋 do zamontowania w generatorze.
Ale wcze艣niej zrobi艂em kilka zdj臋膰 p艂ytki - dla potomno艣ci ;-) Mo偶e kto艣 b臋dzie mia艂 podobny problem.

Oto wspomniane zdj臋cia:
Za艂膮cznik:
pl_ww_1.jpg
pl_ww_1.jpg [ 1.79 MiB | Przegl膮dane 3376 razy ]

Za艂膮cznik:
pl_ww_2.jpg
pl_ww_2.jpg [ 1.65 MiB | Przegl膮dane 3376 razy ]

Za艂膮cznik:
pl_ww_3.jpg
pl_ww_3.jpg [ 1.86 MiB | Przegl膮dane 3376 razy ]

I jeszcze po za艂o偶eniu radiator贸w, kt贸re wcze艣niej zdj膮艂em dla zrobienia zdj臋膰, bo mocno zas艂ania艂y:
Za艂膮cznik:
pl_ww_4.jpg
pl_ww_4.jpg [ 1.69 MiB | Przegl膮dane 3376 razy ]

Zacz膮艂em monta偶 p艂ytki w generatorze, jednak偶e podczas lutowania przewodu w.cz. id膮cego z tej p艂ytki do t艂umika wyj艣ciowego okaza艂o si臋, 偶e...przew贸d 艂adnie si臋 z rurki wyci膮gn膮艂 :shock: :evil:
Widocznie podczas manipulowania poprzedniego naprawiacza dosz艂o do obluzowania lutowania tego przewodu (to sztywny drut o grubo艣ci 0,7-0-8mm). Nie pozostawa艂o wi臋c nic innego jak rozebra膰 t艂umik.
Jednak w tym przypadku 艂atwiej powiedzie膰 ni偶 wykona膰 - dost臋p do 艣rub t艂umika by艂 taki, 偶e niemo偶liwe by艂o odkr臋cenie tych 艣rub bez zdj臋cia panelu przedniego generatora.
A to oznacza艂o, 偶e musz臋 odkr臋ci膰 wszystko z tego panelu :? Chc膮c nie chc膮c musia艂em to zrobi膰.

Tak to wygl膮da艂o po rozbebeszeniu:
Za艂膮cznik:
rozgardiasz.jpg
rozgardiasz.jpg [ 1.81 MiB | Przegl膮dane 3376 razy ]

Po przylutowaniu przewodu (i ponownym z艂o偶eniu panelu przedniego) mog艂em ju偶 za艂膮czy膰 zasilanie.
Sygna艂 na wyj艣ciu generatora si臋 pojawi艂, ale okaza艂o si臋, 偶e nie dzia艂a potencjometr regulacji napi臋cia wyj艣ciowego.
Zacz膮艂em 艣ledzi膰 艣cie偶k臋 przewod贸w id膮cych z potencjometru na p艂ytk臋 drukowan膮 i okaza艂o si臋, 偶e jeden z rezystor贸w pod naciskiem grubej wi膮zki przewod贸w id膮cych w tym miejscu, przygi膮艂 si臋 do p艂ytki i dotkn膮艂 n贸偶k膮 do masy - zwieraj膮c napi臋cie.

To niestety cz臋sty przypadek na p艂ytkach PCB, kt贸re nie s膮 pokryte soldermask膮 - wystarczy byle drucik, 艣rubka, kapni臋cie cyn膮 z lutownicy i ju偶 mamy problem. Praktycznie ka偶da z p艂ytek w tym generatorze nosi 艣lady ingerencji poprzedniego naprawiacza - wida膰 to po nieudolnych lutach i mn贸stwie kalafonii wok贸艂 pad贸w - najcz臋艣ciej wymieniane by艂y uk艂ady scalone i tranzystory.
Zastanawiam si臋, czy ten generator by艂 taki zawodny, 偶e cz臋sto si臋 co艣 w nim psu艂o, czy te偶 mo偶e naprawiacz do艣膰 chaotycznie pr贸bowa艂 naprawi膰 ten przyrz膮d, podmieniaj膮c na chybi艂 trafi艂 elementy :roll:

Po usuni臋ciu zwarcia regulacja ruszy艂a :D
Niestety - okazuje si臋, 偶e jest jeszcze gdzie艣 jaki艣 b艂膮d - regulacja dzia艂a dla zakres贸w wy偶szych cz臋stotliwo艣ci, a dla ni偶szych ju偶 nie - sygna艂 jest na full.
Ten generator ma podzielon膮 regulacj臋 - dla wy偶szych cz臋stotliwo艣ci odbywa si臋 ona za pomoc膮 diod PIN, a dla ni偶szych za pomoc膮 tranzystor贸w - tam wi臋c trzeba b臋dzie szuka膰 przyczyny b艂臋du.
Sam uk艂ad stabilizacji poziomu napi臋cia te偶 nie dzia艂a zbyt dobrze - wida膰 przeregulowania, napi臋cie si臋 "buja" zanim si臋 ustali, itd... Mo偶e to jakie艣 uszkodzenie, a mo偶e to kwestia regulacji?

No i przyjdzie si臋 nied艂ugo u艣miechn膮膰 do kolegi W艂odka o wy艣wietlacze MAN72A (s膮 one dok艂adnym odpowiednikiem CQZP12, nie trzeba dokonywa膰 偶adnych zmian na p艂ytce, itp...) - bo ju偶 coraz bli偶ej jestem ko艅ca naprawy :wink:

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - jeden z tranzystor贸w na p艂ytce wzmacniacza wyj艣ciowego do艣膰 mocno si臋 grzeje (jakie艣 57stC - z otwart膮 obudow膮 przyrz膮du). Czy to normalne (ma radiator) czy te偶 objaw jeszcze jakiego艣 uszkodzenia? Sygna艂 przechodzi bez zniekszta艂ce艅, wi臋c niby ok, ale szczerze m贸wi膮c nie lubi臋 mocno grzej膮cych si臋 element贸w :?

Jado.

G贸ra

PostNapisane: N, 26 listopada 2017, 21:49 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Wy艣wietlacze oczywi艣cie dostaniesz, poza tym, je艣li druk to wytrzyma, sugerowa艂bym wymian臋 tranzystor贸w KFW16 we wzmacniaczu wyj艣ciowym na znacznie lepsze - przede wszystkim cz臋stotliwo艣ciowo - 2N3866, kt贸rych kilka sztuk poniewiera si臋 w mojej szuflandii. W.

G贸ra

PostNapisane: N, 26 listopada 2017, 22:01 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Odezw臋 si臋 pod koniec tygodnia, bo przez 3 dni b臋d臋 na wyje藕dzie.

Jado.

G贸ra

PostNapisane: N, 3 grudnia 2017, 19:29 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Dzisiaj na Wolumenie spotka艂em si臋 z koleg膮 W艂odkiem i dosta艂em od niego wy艣wietlacze MAN72A (i tranzystory 2N3866A) :D - za co serdecznie koledze dzi臋kuj臋 - dzi臋ki temu mog艂em przyst膮pi膰 do ostatniej fazy naprawy generatora.

Wylutowa艂em stare wy艣wietlacze (co nie by艂o wcale takie 艂atwe ze wzgl臋du na starego typu PCB, ale pomog艂a mi tutaj lutownica na gor膮ce powietrze), a w to miejsce wlutowa艂em podstawki DIL, w kt贸re wstawi艂em nast臋pnie otrzymane wy艣wietlacze.
Dzi臋ki temu w razie jakiej艣 przysz艂ej konieczno艣ci wymiany wy艣wietlaczy, nie b臋dzie z tym ju偶 problemu :-)
Po tej wymianie nareszcie mog艂em cieszy膰 si臋 pe艂nym odczytem cz臋stotliwo艣ci, zamiast zgadywania co jest na wy艣wietlaczu - a jednocze艣nie nie straci艂em te偶 偶adnej cyfry (dok艂adno艣ci), jak osoby, kt贸re zastosowa艂y innego typu wy艣wietlacz i przesun臋艂y kropk臋 dziesi臋tn膮 o jedn膮 pozycj臋 w prawo.
Po sprawdzeniu poprawno艣ci dzia艂ania pomalowa艂em p艂yteczk臋 obustronnie lakierem nitro celem jej zabezpieczenia przed zwarciami i utlenianiem.

Wcze艣niej (tj. wczoraj) zaj膮艂em si臋 jeszcze innymi sprawami generatora.

Po pierwsze znalaz艂em przyczyn臋 braku regulacji napi臋cia wyj艣ciowego potencjometrem na ni偶szych zakresach cz臋stotliwo艣ci - kto艣 po prostu rozregulowa艂 symetri臋 (r贸wnowag臋) wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu, kt贸ry odpowiada za poziom napi臋cia wyj艣ciowego na ni偶szych zakresach - gdy by艂 rozregulowany, przepuszcza艂 wszystko jak leci z pe艂n膮 moc膮, nie reaguj膮c na napi臋cie steruj膮ce. Teraz zacz膮艂 dzia艂a膰 jak potrzeba stabilizuj膮c poziom napi臋cia wyj艣ciowego na poziomie ustawionym potencjometrem regulacyjnym.

Druga sprawa - denerwowa艂o mnie grzanie si臋 jednego tranzystora KFW16A (na p艂ytce wzmacniacza wyj艣ciowego) do dosy膰 du偶ej temperatury i postanowi艂em temu zaradzi膰.
Do艂o偶y艂em wi臋c radiator nale偶膮cy wcze艣niej do starej karty graficznej - teraz tranzystor osi膮ga temperatur臋 36stC :-)
Radiator jest odizolowany za pomoc膮 cienkiej miki od radiatora tranzystora, dzi臋ki czemu nie wyst臋puje na nim do艣膰 du偶e napi臋cie +27V, kt贸re mog艂o by narobi膰 zamieszania w przypadku zwarcia z jakim艣 innym elementem generatora (cho膰by mas膮).
Pomi臋dzy nimi da艂em troch臋 pasty termoprzewodz膮cej - dla lepszego kontaktu termicznego.

Za艂膮cznik:
radiator.jpg
radiator.jpg [ 1.91 MiB | Przegl膮dane 2232 razy ]

P贸藕niej postanowi艂em poprawi膰 jeszcze wygl膮d generatora - blachy os艂on, kt贸re by艂y niemi艂osiernie odrapane, poci膮gn膮艂em lakierem w sprayu, dzi臋ki czemu odzyska艂y (prawie) dawny blask.
Poniewa偶 generator jest do艣膰 du偶ym (a zw艂aszcza g艂臋bokim) gratem i zajmuje praktycznie ca艂y st贸艂 gdy si臋 go na nim postawi, postanowi艂em wyposa偶y膰 go w k贸艂ka i postawi膰 pionowo na ziemi, dzi臋ki czemu nie musia艂em ju偶 zajmowa膰 sto艂u.

Po tej kosmetyce generator nabra艂 wygl膮du:
Za艂膮cznik:
generator_na_kolkach.jpg
generator_na_kolkach.jpg [ 1.35 MiB | Przegl膮dane 2232 razy ]

Wbrew pozorom do艣膰 w膮ski generator nie ma tendencji do przewracania si臋, widocznie ci臋偶ar od spodu jest wi臋kszy ni偶 od g贸ry i to go stabilizuje.

Na koniec jeszcze zdj臋cie na dow贸d, 偶e generator dzia艂a:
Za艂膮cznik:
generator_i_oscyloskop.jpg
generator_i_oscyloskop.jpg [ 1.88 MiB | Przegl膮dane 2232 razy ]

Tak wi臋c szcz臋艣liwie dotar艂em do ko艅ca naprawy - troch臋 mia艂em przy tym zabawy ;-)

Przy okazji dowiedzia艂em si臋 dzisiaj na Wolumenie, 偶e drugi taki generator (o kt贸rym dowiedzia艂em si臋, 偶e jest do wzi臋cia, ju偶 po tym jak zakupi艂em swojego grata i 偶a艂owa艂em, 偶e go zamiast mojego nie kupi艂em) okaza艂 si臋 r贸wnie偶 uszkodzony (osoba kt贸ra go kupi艂a przekaza艂a t膮 informacj臋 sprzedawcy), tak wi臋c i tak, i tak by mnie czeka艂a naprawa (a tamten by艂 dro偶szy o 50z艂).

Tak poza tym nachodzi mnie taki wniosek, 偶e albo te generatory by艂y jednak dosy膰 zawodne i cz臋sto si臋 psu艂y, albo we wt贸rnym obiegu s膮 stare, wym臋czone graty, po wielokrotnych naprawach i z艂ym obchodzeniu si臋 z nimi ( po przej艣ciach) - takie, co nikt ju偶 nie chce podj膮膰 si臋 ich naprawy.
Wniosek - nie kupowa膰 bez sprawdzenia poprawno艣ci dzia艂ania - no chyba, 偶e kto艣 czuje si臋 na si艂ach podj膮膰 ich naprawy, ale liczy膰 si臋 musi z du偶ymi trudno艣ciami i nak艂adami finansowo-czasowymi.

Jado.

G贸ra

PostNapisane: N, 3 grudnia 2017, 21:40 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 22 lutego 2006, 05:06
Czesc
Jado, nie maluj plytek lakierem nitro, przy jakiej kolwiek nastepnej naprawie beda problem z lutowaniem.
Zrob sobie roztwor kalafoni w spirytusie z dodatkiem szelaku, okolo 25% ilosci kalafoni. Po pomalowaniu takim lakierem, otrzymasz blyszczaca i twada powloke, ktora sie pieknie lutuje, a jest ona na tyle twarda, ze nie ustepuje pod naciskiem paznokcia, trudno ja zarysowac.
Pozdrowienia

G贸ra

PostNapisane: N, 3 grudnia 2017, 22:47 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Niestety nie posiadam szelaku, ale mo偶e mo偶na doda膰 do politury kalafonii i b臋dzie to samo?

Jado.

G贸ra

PostNapisane: N, 3 grudnia 2017, 23:11 
moderator

Do艂膮czy艂(a): Wt, 12 sierpnia 2003, 08:14
Nie wiem, mam nast臋pc臋 (PGS21) od kilkunastu ju偶 chyba lat i nie mam z nim 偶adnych problem贸w, poza zu偶yciem jednego potencjometru DM102 od strojenia i opisanym na forum problemem z d艂awikiem. W pracy mam inny egzemplarz, kt贸ry te偶 dzia艂a bez zarzutu. W technikum Kasprzaka by艂o ich troch臋 w pracowniach (nie wiem jak cz臋sto by艂y naprawianie), ale te偶 w obs艂udze nie sprawia艂y problem贸w.

G贸ra

PostNapisane: N, 3 grudnia 2017, 23:57 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 22 lutego 2006, 05:06
Czesc
Nie wiem czy politura jest na szelaku, ale jesli jest, to zrob taka mieszanke: 2ml politury; 5ml spirytusu; 1 gr kalafoni. Powinna byc dobra.
Ja mam taka mieszanke: 20ml spirytusu, brylka kalafoni jakies 1.5 cm srednicy i do tego dosypany szelak w objetosci, "tak na oko", 20% kalafoni.
Troche szelaku otrzymalem od jednego z Kolegow z Forum. Za co Mu tez dziekuje.
Pozdrowienia

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 29 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 2 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: