www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest Pn, 11 grudnia 2017, 01:18

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 305 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: Wt, 1 lipca 2014, 20:58 
25...49 post贸w
25...49 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 11 pa藕dziernika 2011, 23:00
Witam!
Chcia艂em troszk臋 zmodyfikowa膰 schemat Romka. Mam nadziej臋, 偶e autor si臋 na mnie nie obrazi :) Zrezygnowa艂em ze wzmacniacza, kt贸ry kontroluje temperatur臋 i chcia艂em go wykorzysta膰 w roli komparatora, kt贸ry w przypadku przekroczenia dopuszczalnego pr膮du wyj艣ciowego doprowadzi do ca艂kowitego zatkania tranzystora. Jego odblokowanie umo偶liwia prze艂膮cznik SW1. Kondensator C1 zwiera wej艣cie odwracaj膮ce do p艂ywaj膮cej masy na czas 艂adowania kondensatora wyj艣ciowego 220uF. Pomys艂 zaczerpn膮艂em z artyku艂u: Elektroniczny bezpiecznik (http://elportal.pl/pdf/k04/74_52.pdf). Uk艂ad oczywi艣cie nie chce dzia艂a膰 prawid艂owo :( Tranzystor ca艂y czas jest zatkany a ja nie wiem dlaczego :( Wydaje mi si臋, 偶e problemem jest ujemne sprz臋偶enie zwrotne stworzone przez: D2,D3,R3,V1,R11,R14 ale nie jestem pewien czy tu jest problem. Prosi艂bym bardziej do艣wiadczonych koleg贸w o podpowied藕 czy da艂oby si臋 to zrobi膰 za pomoc膮 tego wzmacniacza, a je偶eli tak to co zmieni膰 w uk艂adzie by dzia艂a艂 on zgodnie z za艂o偶eniem.

Za艂膮czniki:
Schemat.jpg
Schemat.jpg [ 213.99 KiB | Przegl膮dane 2433 razy ]
G贸ra

Tytu艂: Re:
PostNapisane: Cz, 2 czerwca 2016, 10:58 
25...49 post贸w
25...49 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 4 czerwca 2013, 07:50
Witam!

Pytanie do Romkad

Wiem, 偶e to pytanie dotyczy postu z zamierzch艂ych czas贸w, ale samo sedno jest nadal aktualne.
Chodzi o zabezpieczenie, o kt贸rym w cytowanym fragmencie jest mowa:

OTLamp napisa艂(a):
Mam pytanko.A jak wygl膮da sprawa z ograniczeniem pr膮dowym?Bawi艂em sie niedawno podobnymi uk艂adami z t膮 r贸znic膮 偶e jako tranzystor wykonawczy pracowa艂 tranzystor bipolarny.Mia艂em du偶e problemy z ograniczeniem pr膮dowym.Uk艂ad dzia艂a艂 poprawnie tylko wtedy gdy na wyj艣ciu stabilizatora nie by艂o 偶adnego kondensatora.Pod艂膮czenie kondensatora np. 0,1渭F i zwarcie wyj艣cia powodowa艂o(niezale偶nie od dobranego pr膮du ograniczenia) rozsadzenie tranzystora wykonawczego i uszkodzenie reszty tranzystor贸w 艂膮cznie z diod膮 Zenera.

Cytuj:
W stabilizatorach daj膮cych do 500V napi臋cia wyj艣ciowego nie zaobserwowa艂em takiego zjawiska cho膰 zwarcia robi艂em do艣膰 cz臋sto, a jedynym ich skutkiem by艂a b艂yskawicznie rosn膮ca temperatura tranzystora MOSFET. Przy bardziej wysokonapi臋ciowych stabilizatorach (do 900V) wymy艣li艂em inny uk艂ad zabezpieczenia, w kt贸rym zastosowa艂em ma艂y tyrystor, kt贸ry po zadzia艂aniu zabezpieczenia wy艂膮cza ca艂kowicie napi臋cie na wyj艣ciu i dopiero po naci艣ni臋ciu przycisku 鈥瀝eset鈥 lub wy艂膮czeniu zasilacza z sieci i ponownym go w艂膮czeniu powraca napi臋cie na wyj艣ciu. W stabilizatorach na napi臋cie do 1,4kV zastosowa艂em jedynie tranzystory bipolarne i do tej pory nie wymy艣li艂em jeszcze 偶adnego sensownego zabezpieczenia przed zwarciem wyj艣cia. Jak juz wspomina艂em pod koniec tego miesi膮ca b臋d臋 ponownie dysponowa艂 wi臋ksz膮 ilo艣ci膮 czasu na pr贸by i w贸wczas je偶eli co艣 ciekawego uda mi si臋 stworzy膰 to opisze to na Forum.
Pozdrawiam serdecznie,
Romek

Czy to zabezpieczenie dzia艂a艂o tylko w przypadku zwar膰 wyj艣cia zasilacza, czy r贸wnie偶 chroni艂o zasilany uk艂ad przed podaniem pe艂nego napi臋cia sprzed mosfeta wtedy, kiedy ulegnie on przebiciu? Kiedy mosfet zostanie przebity a nie rozsadzony, przewodzi nadal i wcale nie musi to si臋 sko艅czy膰 przepaleniem bezpiecznika. Jak to zrobi膰, 偶eby nast膮pi艂o w takiej sytuacji odci臋cie zasilania? Pami臋tasz Romek jak ten Tw贸j uk艂ad dzia艂a艂 tzn. czy reagowa艂 r贸wnie偶 na przebitego mosfeta?

Pozdrawiam!

G贸ra

Tytu艂: Re:
PostNapisane: N, 13 sierpnia 2017, 09:54 
1 post
1 post

Do艂膮czy艂(a): Pt, 22 stycznia 2016, 22:44
Romekd napisa艂(a):
Witam.
Zamieszczam schemat zasilacza z podanymi warto艣ciami element贸w. Na razie potraktuj go jako wersj臋 do test贸w. Uk艂ad mam praktycznie wykonany, ale musz臋 go jeszcze przebada膰 z r贸偶nymi typami obci膮偶e艅, oraz przeprowadzi膰 dok艂adny pomiar parametr贸w. W drugim za艂膮czniku zamie艣ci艂em uk艂ad steruj膮cy przeka藕nikami. Elementy obwod贸w s膮 tak dobrane by prze艂膮czanie odczep贸w nast臋powa艂o po przekroczeniu napi臋膰 100V, 150V, 200V i 250V. Przy zmniejszaniu napi臋cia wyj艣ciowego prze艂膮czanie wyst臋puje przy napi臋ciach o kilka wolt贸w ni偶szych (wprowadzi艂em niewielk膮 histerez臋). Sterowanie przeka藕nikami da艂oby si臋 zrealizowa膰 w du偶o prostszy spos贸b wykorzystuj膮c mikrokontroler zawieraj膮cy wewn膮trz przetwornik ADC (np. ATmega 8), ale wola艂em zaprojektowa膰 uk艂ad na tradycyjnych elementach by by艂 prosty w uruchomieniu (dla os贸b nieprzepadaj膮cych za technik膮 cyfrow膮). W tygodniu spr贸buj臋 naprawi膰 oscyloskopy by dok艂adnie przetestowa膰 przedstawione uk艂ady.

Pozdrawiam,
Romek

Zastanawiaj膮 mnie kolory (偶贸艂ty i niebieski) tych di贸d prostowniczych na wyj艣ciu przeka藕nik贸w. Czy to ma jakie艣 znaczenie? Czy to tylko dla 艂adniejszego obrazka?
Pozdrawiam

G贸ra

PostNapisane: N, 13 sierpnia 2017, 10:55 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 6 kwietnia 2008, 14:41
Witam

Dla lepszej czytelno艣ci schematu.

G贸ra

PostNapisane: Pn, 14 sierpnia 2017, 16:00 
moderator

Do艂膮czy艂(a): Pt, 11 kwietnia 2003, 22:47
Witam.

kompas napisa艂(a):
Zastanawiaj膮 mnie kolory (偶贸艂ty i niebieski) tych di贸d prostowniczych na wyj艣ciu przeka藕nik贸w. Czy to ma jakie艣 znaczenie? Czy to tylko dla 艂adniejszego obrazka?

Kiedy艣 du偶o pracowa艂em z m艂odzie偶膮, pr贸buj膮c uczy膰 j膮 elektroniki (z r贸偶nym skutkiem... :wink: ). P贸藕niej, w dobie komputer贸w stosowanie r贸偶nych kolor贸w w schematach faktycznie czasem pomaga艂o poprawi膰 ich czytelno艣膰, st膮d bardzo proste schematy cz臋sto rysowa艂em w windowsowym programie Paint (schematy rysowane w Protelu, czy p贸藕niejszej wersji tego programu o nazwie Altium Designer wydawa艂y si臋 jednak mniej "przejrzyste"...). Na przytoczonym przez Koleg臋 schemacie diody w kolorze niebieskim maj膮 anody na neutralnej masie, a na katodach diod w kolorze 偶贸艂tym wyst臋puje bardzo wysokie (niebezpieczne dla 偶ycia) napi臋cie dodatnie, dlatego wyr贸偶ni艂em je innym kolorem :wink:
A tak gwoli 艣cis艂o艣ci nie ma czego艣 takiego jak "tych di贸d", mo偶e by膰 jedynie "tych diod". Nie wiem dlaczego ten b艂膮d jest tak powszechnie pope艂niany, i to nawet przez "zawodowych" elektronik贸w... :roll:

Pozdrawiam
Romek

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 305 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 3 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: