www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest N, 19 listopada 2017, 09:47

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: N, 23 kwietnia 2017, 11:29 
375...499 post贸w
375...499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 19 czerwca 2007, 19:26
Witam szanownych koleg贸w, ostatnio postanowi艂em poszerzy膰 sw贸j zakres zainteresowa艅 retro i naby艂em leciwy samoch贸d od bardzo mi艂ego Pana w wieku 94lat, dodam 偶e 贸w Pan do zimy zesz艂ego roku ca艂y czas je藕dzi艂 jako kierowca owym pojazdem, jednak z uwagi na pogorszenie wzroku i drobn膮 st艂uczk臋 (m贸wi艂 偶e pierwsz膮 w swym 偶yciu), zrezygnowa艂, i po d艂ugich namowach postanowi艂 go sprzeda膰, przy okazji rozwin臋艂a si臋 mi艂a rozmowa, gdy偶 wygada艂em si臋 ze zbieram stare radia i telewizory. Jak si臋 okaza艂o Pan ten od 1959r roku pracowa艂 w Wroc艂awiu jako serwisant w ZURiT i naprawia艂 radia i telewizory lampowe, dobrze pami臋ta艂 takie odbiorniki, jak Wis艂a, Belweder, Jantar, Turkus itd. oczywi艣cie prowadzone przeze mnie poszukiwania starych instrukcji serwisowych do wcze艣niej wymienionych TV pokusi艂y mnie o pytanie czy takie dokumentacje istnia艂y, gdy偶 tu na forum pojawia艂 si臋 ten temat i r贸偶ne by艂y g艂osy, cz臋sto m贸wiono 偶e takich instrukcji nie by艂o cho膰 jaki艣 czas temu wrzuci艂em cudem zdobyt膮 serwis贸wk臋 od Szmaragda 902 i Klejnota, link viewtopic.php?f=16&t=31758 , jednak sam ju偶 od wiekowych zurciarzy s艂ysza艂em 偶e nigdy takich instrukcji nie widzieli. Ten Pan zaprzeczy艂 i od razu doda艂, 偶e od Belwedera do ko艅ca produkcji polskich TV, do ka偶dego istnia艂a instrukcja serwisowa i oni takie mieli na zak艂adzie, tyle 偶e do po艂owy lat 60tych XXw by艂y trudne do zdobycia, a je偶eli ju偶 sz艂o to dostawa艂y je tylko punkty napraw w du偶ych miastach, takich jak Warszawa, Wroc艂aw, Pozna艅. M贸wi艂 偶e wi臋kszo艣膰 tych szparga艂贸w wyrzucili na pocz膮tku lat 70 gdy Lazuryty i Ametysty zalewa艂y je偶eli tak mo偶na powiedzie膰 Polski rynek, i praktycznie niewiele os贸b naprawia艂o ju偶 takie TV jak Jantar czy Belweder, ale od razu doda艂, 偶e on zabra艂 sobie te serwis贸wki i jak chce to mi da, no i przyni贸s艂 kilkadziesi膮t instrukcji, stanowcza wi臋kszo艣膰 to lata 80te, ale znalaz艂a si臋 pere艂ka od TV Wawel 2, (skan w za艂膮czniku) i co najciekawsze w owej instrukcji znalaz艂em pierwsze pisane potwierdzenie s艂贸w tego Pana (patrz strona 2 punkt 2), 偶e istnia艂y instrukcje serwisowe do Szmaragd 901 OT1491, OT1701 i Turkus. Wrzucam skan tej serwis贸wki, mo偶e nie jest najlepszy, ale ta serwis贸wka, to gruba ukuta ksi膮偶ka, do tego leciwa i nie chcia艂em jej zniszczy膰. Pan ten doda艂 偶e na pewno ma te偶 gdzie艣 instrukcj臋 serwisow膮 od Belwedera, i jak znajdzie to zadzwoni. Je偶eli tak si臋 stanie to super, skan na pewno wrzuc臋. Gdyby si臋 nie odezwa艂 to tak w formie przypomnienia apeluj臋, je偶eli kto艣 posiada tak stare szparga艂y, jak instrukcje serwisowe do Jantar, Belweder, Turkus, Szmaragd 901, Wawel, Pegaz bardzo prosz臋 niech podzieli si臋 skanami, jestem r贸wnie偶 got贸w odkupi膰 owe instrukcje, albo po udost臋pnieniu zeskanowa膰 a orygina艂y zwr贸ci膰. Pozdrawiam wszystkich, jak co艣 ciekawego zn贸w zdob臋d臋 to na pewno to wrzuc臋, pozdrawiam.

Za艂膮czniki:
Wawel 2.pdf [22.42 MiB]
Pobrane 111 razy
G贸ra

PostNapisane: Pn, 24 kwietnia 2017, 17:13 
125...249 post贸w
125...249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 19 maja 2007, 06:47
Wrzuci艂em na: http://unimor.net jak co艣 jeszcze b臋dziesz mia艂 to 艣lij na info@unimor.net

G贸ra

PostNapisane: Wt, 25 kwietnia 2017, 10:18 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 3 stycznia 2009, 22:41
Te wszystkie instrukcje serwisowe maj膮 prawo "偶y膰" jedynie wtedy, gdy zostan膮 porz膮dnie zeskanowane i wrzucone w Sie膰. Inaczej przepadn膮 pr臋dzej czy p贸藕niej w sk艂adzie z makulatur膮. Cz艂owiek niestety 偶yje ile 偶yje. Gdy odchodzi, rodzina zwykle "bezu偶yteczne" graty i papiery po zmar艂ym wyrzuca. Zatem skanujmy Panowie co si臋 da ze staroci i udost臋pniajmy w sieci wszem i wobec. Sam mam na kupce do zeskanowania kilka ksi膮偶ek czy instrukcji i zrobi臋 to tylko znajd臋 troch臋 czasu. Jak ka偶dy zeskanuje cho膰by jedn膮 czy dwie instrukcje to da si臋 to zrobi膰!

Pozdrawiam!
Tomek

G贸ra

PostNapisane: Cz, 27 kwietnia 2017, 05:58 
20...24 posty
20...24 posty

Do艂膮czy艂(a): So, 15 kwietnia 2017, 03:23
A przy okazji - co w takim przypadku z prawami autorskimi? Kiedy艣 chcia艂em zeskanowa膰 i wrzuci膰 do sieci ksi膮偶k臋 "Nowoczesne Zabawki" Pana Wojciechowskiego, na kt贸rej si臋 wychowa艂em. Kulturalnie skontaktowa艂em si臋 z odpowiednim wydawnictwem z pytaniem, czy mog臋 to zrobi膰 pro publico bono.

No i nie mog臋. Nie bez zgody autora b膮d藕 spadkobierc贸w. Autor ju偶 nie 偶yje. A nawet gdyby 偶y艂 to nie wiem jak mia艂bym si臋 z nim skontaktowa膰, skoro nawet z Panem Adamem S艂odowym nie potrafi臋 (a bardzo bym chcia艂 go zobaczy膰, zw艂aszcza 偶e ma swoje lata ju偶). Danych spadkobierc贸w nie maj膮, a nawet gdyby mieli - to nie udost臋pni膮. Po艣redniczy膰 w wymianie informacji nie chc膮. Bez tej zgody nie mog臋 opublikowa膰 skanu ksi膮偶ki. I nikogo nie obchodzi, 偶e to zamierzch艂a przesz艂o艣膰, 偶e uk艂ady lampowe, 偶e tranzystory germanowe, 偶e to w艂a艣nie przywr贸ci ksi膮偶ce 偶ycie, 偶e ani ja na tym nie zarobi臋, ani oni przecie偶 nie zarabiaj膮 z tytu艂u sprzeda偶y. Nic to. Nie i kropka.

Mam takich ksi膮偶ek ca艂膮 mas臋 - o zasilaczach i stabilizatorach parametrycznych, o lampach, o elektronice impulsowej, itd. itp. Mam sporo dokumentacji, kt贸r膮 m贸g艂bym zeskanowa膰 i za darmo "hostowa膰", ale - kto wie na co si臋 nara偶臋. Ksi膮偶ka dawno kurzy si臋 w antykwariacie, a tu przyjdzie odszkodowanie p艂aci膰.

G贸ra

PostNapisane: Cz, 27 kwietnia 2017, 08:31 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 8 kwietnia 2003, 07:33
Niech te problemy spadn膮 na administratora Forum Trioda :wink:

G贸ra

PostNapisane: Pt, 5 maja 2017, 08:00 
1875...2499 post贸w
1875...2499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 2 lutego 2008, 19:18
O ile mnie pami臋膰 nie myli to prawa autorskie do takich cudow o ile w og贸le s膮 wygasaj膮 po 50-u latach i s膮 dobrem publicznym.To nie jest Mona Lisa .Niestety wielu posiadaczy uzurpuje sobie jakie艣 prawa gro偶膮c s膮dami.W ostatnich latach zamkni臋to 2 fantastyczne witryny czyli niemiecki Raupenhaus oraz in膮膮 niestety zapomnialem na t臋 chwil臋 nazwy.Na szcz臋scie pozostalo jeszze sporo miejsc z ktorych mo偶na pobra膰.W czasach minionych gdy producent nie wstydzi艂 si臋 wyrobu zawsze dodawal schemat co po latach bezcenne.Obecnie nie znaja tej dobrej praktyki a i tak wsio na smietnik po 2-ch latach.
Pozdrawiam Tomasz

G贸ra

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 20:28 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 28 listopada 2007, 17:31
No niestety nie. Prawa wygasaj膮 po 70 latach od 艣mierci tw贸rcy.

G贸ra

PostNapisane: N, 7 maja 2017, 22:32 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 11 lutego 2017, 22:24
atom1477 napisa艂(a):
No niestety nie. Prawa wygasaj膮 po 70 latach od 艣mierci tw贸rcy.
W niekt贸rych przypadkach po 70 latach od opublikowania. Do tego jeszcze fragment dzie艂a mo偶e nie podlega膰 prawom autorskim, a reszta tak.
Ja bym jednak podszed艂 do sprawy praktycznie. Je偶eli w艂a艣cicielem praw autorskich jest nieistniej膮ca fabryka, to niby kto mia艂by dochodzi膰 czegokolwiek w s膮dzie ?

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 4 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: