www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest 艢r, 22 listopada 2017, 00:10

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: So, 20 maja 2017, 20:07 
20...24 posty
20...24 posty

Do艂膮czy艂(a): Pn, 13 lutego 2006, 15:16
Szanowni forumowicze,

dzisiaj zosta艂em szcz臋艣liwym posiadaczem takiego偶 odbiornika. Powiem szczerze- nic o nim nie wiem poza tym, 偶e sta艂 na poddaszu u kole偶anki przez lat +/-30. Trafiaj膮c na emerytur臋 by艂 podobno w pe艂ni sprawny (teraz go jeszcze nie uruchamia艂em- wol臋 najpierw troch臋 go oczy艣ci膰 chocia偶 jak wida膰 jest w stanie wy艣mienitym i poza odrobin膮 kurzu raczej nic mu nie zalega ;)

Czy ktokolwiek wie co艣 na temat tego modelu (lata produkcji, mia艂 do czynienia itd itp)? Na sieci niewiele mog臋 znale藕膰 a wi臋kszo艣膰 jest w j臋zyku Goetheg-o (znam go ale nie od strony "technicznej"). Poniewa偶 jest du偶a szansa na to, 偶e jest to dzia艂aj膮cy sprz臋t wi臋c nie zamierzam go przerabia膰 a zachowa膰 (w sumie jako ozdob臋 ;)

Za艂膮czniki:
S20170520_203925.jpg
S20170520_203925.jpg [ 156.71 KiB | Przegl膮dane 1798 razy ]
S20170520_204100.jpg
S20170520_204100.jpg [ 258.03 KiB | Przegl膮dane 1798 razy ]
G贸ra

PostNapisane: N, 21 maja 2017, 08:51 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): N, 15 czerwca 2014, 07:56
Nale偶y pami臋ta膰, 偶e po tylu latach postoju przed uruchomieniem nale偶y koniecznie sprawdzi膰 stan kondensator贸w (szczeg贸lnie papierowych i zalewanych smo艂膮), skontrolowa膰 po艂膮czenia, oraz dok艂adnie obejrze膰 ca艂y blok WN i wszystkie transformatory.

G贸ra

PostNapisane: N, 21 maja 2017, 09:41 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Pt, 12 grudnia 2008, 09:34
Tutaj opis z ksi膮偶ki Trusza:
http://unimor.net/download/inne_gazety/trusz/485.jpg
http://unimor.net/download/inne_gazety/trusz/486.jpg
http://unimor.net/download/inne_gazety/trusz/487.jpg

Schemat jest tutaj: http://www.radiomuseum.org/r/rafena_due ... 855_g.html (post臋puj z instrukcjami).

G贸ra

PostNapisane: N, 21 maja 2017, 09:58 
20...24 posty
20...24 posty

Piotrze- dzi臋kuj臋 serdecznie!

ECC83 napisa艂(a):
Nale偶y pami臋ta膰, 偶e po tylu latach postoju przed uruchomieniem nale偶y koniecznie sprawdzi膰 stan kondensator贸w (szczeg贸lnie papierowych i zalewanych smo艂膮), skontrolowa膰 po艂膮czenia, oraz dok艂adnie obejrze膰 ca艂y blok WN i wszystkie transformatory.

Dlatego w艂a艣nie jeszcze nie pod艂膮czy艂em nawet do sieci i dok艂adnie takie kroki sprawdzaj膮ce mam zamiar przedsi臋wzi膮膰 :)

G贸ra

PostNapisane: Pn, 22 maja 2017, 00:03 
125...249 post贸w
125...249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 12 listopada 2003, 15:57
Witam!
Pragn臋 jeszcze zwr贸ci膰 uwag臋 na pewien szczeg贸艂,kt贸ry mo偶e decydowa膰 o Twoim 偶yciu.
Wiesz po co jest ta szyba z przodu?Zapewne nie,bo ju偶 od lat si臋 takich szyb nie stosuje.
Kineskop,kt贸ry jest w tym telewizorze jest BARDZO NIEBEZPIECZNY!!!!
Chodzi o ryzyko implozji.Dlatego bardzo uwa偶aj,jak b臋dziesz czy艣ci艂,bo przypadkowe uderzenie czym艣 metalowym mo偶e spowodowa膰 implozj臋 kineskopu,a w konsekwencji pokiereszowanie szk艂em nie tyko kolegi ale i os贸b postronnych!Wi臋c uwa偶aj!
Kiedy艣 jako 11 latek(dzi艣 mam 34 lata) rozbebeszy艂em telewizor Diora Tosca.Tam te偶 by艂 ten niebezpieczny typ kineskopu i szyba.Ale co tam,chcia艂em zobaczy膰 co w 艣rodku TV "piszczy".Po wyd艂ubaniu wszystkiego ze 艣rodka,zaj臋li艣my si臋 razem z kuzynem(3 czy 4 lata starszy ode mnie) zdejmowaniem cewek odchylaj膮cych.Mieli艣my g艂upie szcz臋艣cie,偶e wtedy nie dosz艂o do implozji.Potem ta lampa le偶a艂a w b艂ocie przed chlewem u wujka.A przechodzi艂y tam ma艂e dzieci.Pewnego dnia chcieli艣my zobaczy膰 jak kinol 艂upnie po uderzeniu.Ja rzuca艂em ceg艂ami i nic(normalne kineskopy z lat 70 wybucha艂y).Wtedy kuzyn wzi膮艂 kilkunasto kilogramowy kamlot i rypn膮艂.Huk by艂 taki,偶e echo lata艂o po wsi kilka minut(by艂o to w Borach Tucholskich) a szk艂a by艂y WSZ臉DZIE.To by艂o diabelstwo,te kineskopy.Potem wprowadzono takie z opask膮 antyimplozyjn膮 i ju偶 tych szyb nie stosowano.
A tak w temacie,ta bardzo fajny i cennny telewizor.To odbiornik z epoki Wis艂y,tak wi臋c nie zniszcz go.Ja po upadku PRL-u rozwala艂em te stare TV,bo by艂y ich pe艂ne 艣mietniki.Teraz sam takiego szukam,cho膰by nawet Libry czy Beryla.Cz艂ek g艂upi by艂.

G贸ra

PostNapisane: Cz, 25 maja 2017, 21:05 
20...24 posty
20...24 posty

Szrot majster napisa艂(a):
Witam!
Pragn臋 jeszcze zwr贸ci膰 uwag臋 na pewien szczeg贸艂,kt贸ry mo偶e decydowa膰 o Twoim 偶yciu.
Wiesz po co jest ta szyba z przodu?Zapewne nie,bo ju偶 od lat si臋 takich szyb nie stosuje.
[...]

Telewizor zosta艂 posadowiony w reprezentacyjnym miejscu po doczyszczeniu obudowy i tam b臋dzie jako eksponat cieszy艂 oko moje oraz go艣ci :D. Teraz czas zbytnio nie pozwala ale pewnie w ramach urlopu zasi膮d臋 do jego przegl膮du- wst臋pne ogl臋dziny wykaza艂y, 偶e jest dobrze i nie b臋dzie zbyt du偶o roboty.

Co do kineskop贸w starych- mam 艣wiadomo艣膰 :)

PS
widz臋, 偶e jeste艣my w podobnym wieku i te偶 "艣mieci" kiedy艣 nie szanowa艂em. A teraz jak wspomn臋, 偶e mog艂em junaka za 1k5 PLN kupi膰 albo zapasy lamp dosta膰.... to mo偶e lepiej nie wspomina膰 ;) Inna sprawa- znajomi zauwa偶yli, 偶e takie "starocie" kolekcjonuj臋 i zaczynaj膮 do mnie w艂a艣nie takie cukierki znosi膰 bo si臋 po strychu poniewiera a w sumie mo偶e Ci si臋 przyda. Taka sytuacja mnie cieszy-0 w艂a艣nie w ten spos贸b sta艂em si臋 posiadaczem tej Rafeny :D

G贸ra

PostNapisane: Cz, 25 maja 2017, 22:58 
25...49 post贸w
25...49 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Pt, 27 lutego 2015, 22:42
Autko napisa艂(a):
PS
widz臋, 偶e jeste艣my w podobnym wieku i te偶 "艣mieci" kiedy艣 nie szanowa艂em. A teraz jak wspomn臋, 偶e mog艂em junaka za 1k5 PLN kupi膰 albo zapasy lamp dosta膰.... to mo偶e lepiej nie wspomina膰 ;) Inna sprawa- znajomi zauwa偶yli, 偶e takie "starocie" kolekcjonuj臋 i zaczynaj膮 do mnie w艂a艣nie takie cukierki znosi膰 bo si臋 po strychu poniewiera a w sumie mo偶e Ci si臋 przyda. Taka sytuacja mnie cieszy-0 w艂a艣nie w ten spos贸b sta艂em si臋 posiadaczem tej Rafeny :D

Tyle, 偶e wtedy nikt nie przypuszcza艂, 偶e po 20-paru latach te telewizory zn贸w b臋d膮 poszukiwane, ju偶 jako zabytek. Z 15-lat temu to sam skasowa艂em takich kilka sztuk.
Tak samo by艂o chocia偶by z samochodami Syrena czy Warszawa. W latach 90-tych by艂y uwa偶ane za przestarza艂e, awaryjne i k艂opotliwe w naprawie (problemy z cz臋艣ciami zamiennymi). Dlatego wtedy mo偶na je by艂o kupi膰 za 艣mieszne pieni膮dze. A dzi艣 ceny tych samochod贸w, szczeg贸lnie je偶eli s膮 jeszcze na chodzie, cz臋sto przekraczaj膮 10k z艂otych.

G贸ra

PostNapisane: N, 25 czerwca 2017, 17:45 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 25 marca 2010, 00:12
Witam,Koledzy.
Ponawiam temat: trafi艂a mi si臋 g艂owica jakiego艣 bardzo wczesnego enerdowskiego telewizora, niezwykle antyczna i pancerna, bo w chassis z odlewu aluminiowego,z jakim艣 srebrzonym kondensatorem powietrznym.W 艣rodku ciekawy b臋ben
z masywn膮 mechanik膮.Jakie艣 precyzery z z臋batkami posiada. Wiem,偶e przyjecha艂a z Niemiec.Ch臋tnie odst膮pi臋 tylko po koszcie przesy艂ki dla Koleg贸w zamiejscowych.
Pewnie do 20 pln to wyjdzie.W Tr贸jmie艣cie - odbi贸r za friko.
Prosz臋 o odpowied藕.

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 1 go艣膰

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: