www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest N, 22 pa藕dziernika 2017, 01:12

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 122 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: Wt, 3 pa藕dziernika 2017, 09:33 
moderator

Do艂膮czy艂(a): Pt, 11 kwietnia 2003, 23:47
Witam.
gustaw353 napisa艂(a):
Ja w swojej praktyce mia艂em okazj臋 zmierzy膰 si臋 z oscylacjami o cz臋stotliwo艣ciach o wiele wy偶szych od akustycznych powstaj膮cymi we wzmacniaczach audio .
Mia艂em do czynienia ze wzbudzaj膮cymi si臋 wzmacniaczami kt贸re, "gdaka艂y, "tupa艂y" lub burcza艂y na niskich tonach. Okazywa艂o si臋 偶e powodem by艂y w艂a艣nie owe oscylacje a winne temu by艂y b艂臋dy w obwodach zasilania - z艂y monta偶 i niew艂a艣ciwe podzespo艂y, w tym kondensatory elektrolityczne.

Czyli wszystkie te przypadki ze wzbudzeniami wzmacniaczy audio wynika艂y z b艂臋d贸w pope艂nionych przez cz艂owieka lub z powodu uszkodzenia si臋 kondensator贸w elektrolitycznych w obwodach zasilania, a nie na przyk艂ad z powodu zastosowania kondensatora firmy BCcomponents zamiast kondensatora ELNA (typ Cerafine) lub RUBYCON (typ Black Gate FK, jak np. ten na aukcji: http://allegro.pl/rubycon-black-gate-fk ... 28421.html , kosztuj膮cy "jedyne" 130 z艂!). Wszystkie te audiofilskie produkty nie r贸偶ni膮 si臋 mi臋dzy sob膮 pod wzgl臋dem parametr贸w a偶 tak bardzo, by da艂o si臋 to w og贸le us艂ysze膰 i r贸wnie偶 niczym szczeg贸lnym (poza cen膮) nie r贸偶ni膮 si臋 te偶 od element贸w uwa偶anych za zupe艂nie "zwyczajne", cho膰 niez艂ej jako艣ci. Nie s膮 ani bardziej trwa艂e, ani nie maj膮 mniejszej indukcyjno艣ci, ani mniejszego ESR. S膮 jedynie produkowane dla ludzi nieco "nawiedzonych", "op臋tanych" audiofilskimi bredniami. Gdy na rynku pojawia si臋 popyt (stworzony sztucznie) na jaki艣 produkt, firmy wychodz膮 do zainteresowanych ze swoimi "nowymi" wyrobami, by i na nich zarabia膰 jakie艣 pieni膮dze. Efekt "ko艂a zamachowego", raz puszczonego w ruch... Na "Audiostereo" od 13. lat nieprzerwanie toczy si臋 dyskusja ludzi "s艂ysz膮cych" kondensatory. Liczy ponad 3600 wypowiedzi na ponad 120 stronach, czyli wi臋cej ni偶 u nas w rekordowo d艂ugim w膮tku "Elektro艣mieci"...

http://www.audiostereo.pl/kondensatory- ... ntry203662

Audiofile "s艂ysz膮" r贸wnie偶 brzmienia (cho膰 to niemo偶liwe) r贸偶nych typ贸w rezystor贸w ( http://www.audiostereo.pl/rezystory-ran ... 25472.html ). "S艂ysz膮" rodzaj materia艂u (przewodnika, izolatora), a nawet kolory plastikowych os艂onek i obud贸w element贸w :wink: Dla nich w sprz臋cie audio wszystko ma znaczenie, cho膰 dla wi臋kszo艣ci z nich "naukowa" wiedza w tej dziedzinie jest wiedz膮 zupe艂nie nieznan膮. Najgorsze jest to, 偶e jaki艣 wyszukany element jest dla nich w pewnym czasie wy艣mienity, a po kilku latach, albo i kr贸cej, staje si臋 ca艂kowicie beznadziejny i nie wart stosowania w urz膮dzeniach Hi-Fi czy Hi-End. Ich zdaniem niekt贸re elementy zaczynaj膮 "brzmie膰" dopiero po wielu tygodniach, a nawet miesi膮cach intensywnego "wygrzewania". Inne wr臋cz przeciwnie - na pocz膮tku s膮 艣wietne, ale p贸藕niej, najcz臋艣ciej znowu po miesi膮cach pracy, ich "brzmienie" staje si臋 jakie艣 "szare" i "pozbawione wymiar贸w". Kompletne dyrdyma艂y...

Rodzaj kondensatora bardzo cz臋sto ma znaczenie, ale akurat nie we wzmacniaczach m.cz. W stopniu mocy wzmacniacza Pioneer, kt贸rego schemat zamie艣ci艂em powy偶ej, jest tylko jeden kondensator elektrolityczny w torze sygna艂owym (poza tymi w zasilaczu), w sprz臋偶eniu zwrotnym, szeregowo z rezystorem 510 惟 jest 470 渭F/50 V. Jakie znaczenie na wypadkow膮 impedancj臋 tego dw贸jnika RC b臋dzie mia艂a warto艣膰 ESR kondensatora na poziomie 10 m惟 czy 200 m惟? A jego indukcyjno艣膰 o warto艣ci np. 15 nH (my艣l臋, 偶e tyle mo偶e mie膰 maksymalnie; dla 20 kHz ta indukcyjno艣膰 b臋dzie stanowi艂a reaktancj臋 XL o warto艣ci 1,9 m惟, czyli b臋dzie ona ponad 270 tysi臋cy razy mniejsza od warto艣ci w艂膮czonego szeregowo z kondensatorem rezystora 510 惟!)?

Inna sytuacja wyst膮pi艂aby w przypadku kondensatora o pojemno艣ci np. 100 渭F i ESR=2.1 惟, gdyby艣my chcieli tym jednym kondensatorem zablokowa膰 zasilanie (np. 3,3 V) cyfrowego uk艂adu scalonego. Przy pracy uk艂ad贸w cyfrowych pojawiaj膮 si臋 w obwodach zasilania impulsy pr膮dowe o bardzo kr贸tkim czasie trwania, ale stosunkowo du偶ej amplitudzie. Kondensator o podanym parametrze ESR nie by艂by w stanie zapewni膰 wymaganej sta艂ej warto艣ci napi臋cia zasilania uk艂adu.
Kilka dni temu m贸j kolega, zajmuj膮cy si臋 napraw膮 tuner贸w satelitarnych, kupi艂 w艂a艣nie kilkaset kondensator贸w 100 渭F/25 V o ESR=2,1...2,3 / 1 kHz (s膮 to nowe kondensatory firmy Samyoung z serii KMG, z kt贸rych jeden u偶y艂em w swoich pomiarach). Pokaza艂em koledze, 偶e ten rodzaj nie nadaje si臋 do blokowania linii zasilaj膮cych tuner贸w satelitarnych, gdy偶 wymontowane i uszkodzone kondensatory, kt贸re m贸j kolega wyjmowa艂 z niedzia艂aj膮cych urz膮dze艅 tego typu, maj膮 cz臋sto ni偶szy ESR (wymienia si臋 je w艂a艣nie dlatego, 偶e ich ESR wzros艂o) ni偶 kondensatory w艂a艣nie przez niego "okazyjnie" zakupione...

gustaw353 napisa艂(a):
A taki uk艂ad elektronicznego stabilizatora w zasilaczu. Przecie偶 jest to najzwyklejszy wzmacniacz z silnym ujemnym sprz臋偶eniem zwrotnym i z mocno ograniczonym pasmem przepustowym. Mimo to potrafi si臋 taki uk艂ad wzbudzi膰 na do艣膰 wysokich cz臋stotliwo艣ciach, nawet kilka MHz. Cz臋艣ciej to bywa w uk艂adach na nowych , szybkich elementach aktywnych ni偶 na starych germanach.
Przez ca艂膮 t臋 dyskusj臋 o kondensatorach pojawia si臋 w膮tek o indukcyjno艣ci (paso偶ytniczej) , tak w samych kondensatorach jak i w monta偶u. To w艂a艣nie jest jeden z wielu istotnych parametr贸w elektrycznych w ocenie kondensator贸w opr贸cz tego podstawowego jakim jest pojemno艣膰 elektryczna.

To fakt, wiele nowszych uk艂ad贸w stabilizator贸w jest wra偶liwa na parametry blokuj膮cych ich wyj艣cia kondensator贸w (najcz臋艣ciej dotyczy to stabilizator贸w typu LDO). Kondensator blokuj膮cy takie elementy nie mo偶e mie膰 szeregowej rezystancji ani za ma艂ej, ani zbyt du偶ej. Czasami ograniczeniem jest r贸wnie偶 sam zakres pojemno艣ci kondensatora. Popularny TL431 mo偶e by膰 blokowany jedynie kondensatorem o pojemno艣ci mniejszej od 5 nF lub wi臋kszej od 6 渭F, a przy zablokowaniu kondensatorem o pojemno艣ci le偶膮cej w "zabronionym" zakresie uk艂ad mo偶e w pewnych warunkach wpada膰 w oscylacje... W urz膮dzeniach z epoki lamp elektronowych neonowe lampy stabilizuj膮ce napi臋cie te偶 nie by艂y blokowane kondensatorami, gdy偶 w sprzyjaj膮cych warunkach z odpowiednimi kondensatorami mog艂y si臋 sta膰 generatorami relaksacynymi...

W scalonych wzmacniaczach audio o mniejszej mocy wyj艣ciowej (od u艂amka wata do kilku wat贸w) cz臋sto zamiast dw贸jnika RC, np. rezystora 1 惟 i kondensatora 0,22 渭F, pod艂膮czonych mi臋dzy wyj艣ciem uk艂adu i mas膮 (taki uproszczony obw贸d Zobla) stosowany by艂 tylko kondensator elektrolityczny 0,22 渭F. By艂 on konieczny dla zapewnienia wzmacniaczowi odpowiedniej stabilno艣ci pracy. Producent urz膮dzenia nie stosowa艂 rezystora szeregowego, gdy偶 uwzgl臋dni艂 szeregow膮 rezystancj臋 strat w kondensatorze elektrolitycznym. Wymiana takiego kondensatora elektrolitycznego na dobrej jako艣ci kondensator foliowy lub ceramiczny, w wi臋kszo艣ci przypadk贸w spowodowa艂aby wzbudzenie si臋 uk艂adu lub jego niew艂a艣ciwe dzia艂anie. Tak wi臋c zamiana "gorszego" kondensatora na "lepszy" mog艂aby przynie艣膰 skutek odwrotny do zmierzonego...

Pozdrawiam
Romek

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 11 pa藕dziernika 2017, 15:55 
15...19 post贸w
15...19 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Pt, 26 maja 2017, 23:10
Witam koleg贸w. Kolega Romekd pisa艂 o istnieniu k膮cika audiofilskiego: ... powinna istnie膰 strona, w kt贸rej s膮 prezentowane odmienne pogl膮dy na temat elektroniki i elektrotechniki oraz wp艂ywu poszczeg贸lnych jej sk艂adnik贸w na brzmienie muzyki. ...Nie rozumiem dlaczego niemo偶liwa jest dyskusja na takie tematy i dlaczego niekt贸rzy koledzy ju偶 same pr贸by torpeduj膮 z zaci臋ciem godnym fanatyk贸w religijnych? -Jezyk opisu uk艂ad贸w audio 24/11/2004. Z kolei w w膮tku "In偶ynieria d藕wi臋ku" 22/04/2007 kolega barbie powo艂uje si臋 na testy z owym sze艣dziesi臋ciolatkiem podaje 藕rud艂o, kolega Romekd do艂膮cza 24/04/2007. W tym w膮tku pisze ..in偶ynier wie... a da艂 si臋 nabra膰 na fa艂szywe tantale. KOLEGO ROMKU !!! odrobin臋 pokory i szacunku dla innych!!! Nadal stosujesz TYRANI臉 AUTORYTETU. W pewnym w膮tku powo艂ujesz si臋 na wykres Krugera-Dunninga - gdzie usutuujesz siebie?? Ekspert pozostawia pewien margines w膮tpliwo艣ci...? Nadal darz臋 Ciebie szacunkiem wi臋c prosz臋 nie niszcz tego. Z powa偶aniem Elkana.

G贸ra

PostNapisane: 艢r, 11 pa藕dziernika 2017, 21:21 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 5 kwietnia 2015, 21:08
Cytuj:
W urz膮dzeniach z epoki lamp elektronowych neonowe lampy stabilizuj膮ce napi臋cie te偶 nie by艂y blokowane kondensatorami, gdy偶 w sprzyjaj膮cych warunkach z odpowiednimi kondensatorami mog艂y si臋 sta膰 generatorami relaksacynymi...

Cz臋艣ciowo bzdura,albowiem wzbudza艂y si臋 tylko przy du偶ej pojemno艣ci. Neon贸wki by艂y zawsze blokowane kondensatorem 10nF-100nF. Mia艂o to zredukowa膰 szumy wywo艂anie oscylacjami plazmy z zakresie w.cz.

G贸ra

PostNapisane: Cz, 12 pa藕dziernika 2017, 01:32 
moderator

Witam.
elkana napisa艂(a):
KOLEGO ROMKU !!! odrobin臋 pokory i szacunku dla innych!!! Nadal stosujesz TYRANI臉 AUTORYTETU. W pewnym w膮tku powo艂ujesz si臋 na wykres Krugera-Dunninga - gdzie usutuujesz siebie?? Ekspert pozostawia pewien margines w膮tpliwo艣ci...? Nadal darz臋 Ciebie szacunkiem wi臋c prosz臋 nie niszcz tego. Z powa偶aniem Elkana.

Kolego elkana, na "Triod臋" wpisa艂em si臋 jako u偶ytkownik w roku 2003., czyli prawie 15 lat temu. By艂em dziesi膮t膮 osob膮, kt贸ra przyst膮pi艂a do tego "niszowego" Forum, po艣wi臋conego lampom elektronowym i technice retro (nikogo Tu nie zna艂em). Wtedy jeszcze by艂em melomanem, audiofilem, elektronikiem, kr贸tkofalowcem i... "marzycielem", kt贸ry wierzy艂 r贸wnie偶 w istnienie doskona艂ych audiofilskich element贸w elektronicznych, kt贸re po w艂膮czeniu w uk艂ad poprawiaj膮 brzmienie nawet przeci臋tnego wzmacniacza lub odtwarzacza CD... Elektronik膮, jako dziedzin膮 nauki, zainteresowa艂em si臋 w roku 1970., jako siedmiolatek. To prawie 50 lat temu (ale ten czas p臋dzi...). To w艂a艣nie dzi臋ki wspomnianemu przez Koleg臋 "marginesowi w膮tpliwo艣ci", "pokorze" i dystansie do siebie oraz posiadanej wiedzy przesta艂em by膰 audiofilem (czego i Koledze 偶ycz臋... :wink: ). Pomog艂y mi w tym, mi臋dzy innymi, wypowiedzi m膮drych ludzi... Jasiu Barczy艅ski, kt贸ry niesamowicie du偶o tre艣ci potrafi艂 przekaza膰 u偶ywaj膮c do tego minimalnej ilo艣ci s艂贸w (niestety nie mam takiego talentu, bo z "tym" trzeba si臋 chyba urodzi膰... :( ), Kolega Gsmok (du偶y szacunek za wiedz臋 i umiej臋tno艣膰 jej przekazywania) i wielu Innych Koleg贸w, kt贸rych nie b臋d臋 tu wymienia艂.
To nie ja stosuj臋 "tyrani臋 autorytetu", nie mam takich umiej臋tno艣ci (nawet nie jestem pewien co dok艂adnie to okre艣lenie dla Kolegi oznacza... :oops: ). Nauka, w pewnym sensie oczywi艣cie, stosuje "tyrani臋", gdy偶 ka偶d膮 teori臋 trzeba udowodni膰 w spos贸b rzetelny i z zachowaniem regu艂, kt贸re w nauce obowi膮zuj膮... Audiofile wypisuj膮 niestworzone dyrdyma艂y i s膮 bardzo pewni tego co s艂ysz膮, ale 偶aden z nich nie potrafi udowodni膰, w spos贸b przekonuj膮cy i "naukowy", 偶e rzeczywi艣cie potrafi odr贸偶ni膰 brzmienie aparatury audio, zawieraj膮cej w torach sygna艂owych najdro偶sze kondensatory, np. firmy "Rubycon" (typ "Black Gate"), od identycznej aparatury, ale zawieraj膮cej w torach sygna艂owych np. tanie kondensatory firmy SAMXON... Stuprocentowa pewno艣膰 audiofil贸w gwa艂townie "topnieje", gdy s艂ysz膮 s艂owa: "艣lepy test", "ABX"...

elkana napisa艂(a):
W tym w膮tku pisze ..in偶ynier wie... a da艂 si臋 nabra膰 na fa艂szywe tantale.

Z problemem nieuczciwo艣ci firm produkuj膮cych r贸偶ne elementy spotykaj膮 si臋 tysi膮ce konstruktor贸w na ca艂ym 艣wiecie. Elementy elektroniczne zbieram i "chomikuj臋" od dzieci艅stwa ("zbieractwo", to choroba, kt贸r膮 by膰 mo偶e uda艂o mi si臋 niedawno pokona膰...). W pracowni na 艣cianach mam prawie 2700 szufladek, mn贸stwo pude艂ek i s艂oiczk贸w z podzespo艂ami, kt贸rych 艂膮czn膮 liczb臋 mog臋 szacowa膰 na ponad milion... :wink: W tym ogromie r贸偶nych "drobinek", kilka kupionych "okazyjnie" fa艂szywych kondensator贸w tantalowych (pewnie nie tylko one s膮 fa艂szywe :roll: ) mog艂o si臋 przytrafi膰...

Wracaj膮c do kondensator贸w audiofilskich, to nadal planuj臋 wykona膰 kolejne pomiary. W wolnym czasie b臋d臋 chcia艂 sprawdzi膰 i zmierzy膰 ich rzeczywist膮 indukcyjno艣膰 oraz poziom i rodzaj wprowadzanych zniekszta艂ce艅 nieliniowych (dla dolnej cz臋stotliwo艣ci granicznej filtru RC, dla kondensator贸w spolaryzowanych napi臋ciem sta艂ym i bez takiej polaryzacji). Mo偶e tu wyst膮pi膮 jakie艣 istotne r贸偶nice... :roll:

Pozdrawiam
Romek

G贸ra

PostNapisane: Cz, 12 pa藕dziernika 2017, 02:00 
moderator

salicjona艂 napisa艂(a):
Cz臋艣ciowo bzdura,albowiem wzbudza艂y si臋 tylko przy du偶ej pojemno艣ci. Neon贸wki by艂y zawsze blokowane kondensatorem 10nF-100nF. Mia艂o to zredukowa膰 szumy wywo艂anie oscylacjami plazmy z zakresie w.cz.

Tak samo "cz臋艣ciowo bzdur膮" mo偶na okre艣li膰 fragment wypowiedzi w kt贸rym stwierdza si臋, 偶e: "Neon贸wki by艂y zawsze blokowane kondensatorem 10nF-100nF (...)".
Pewnie da艂oby si臋 znale藕膰 dziesi膮tki schemat贸w i ca艂kiem du偶o gotowych urz膮dze艅, w kt贸rych stabilizatory jarzeniowe nie by艂y blokowane 偶adnym kondensatorem. W swojej wypowiedzi napisa艂em: "gdy偶 w sprzyjaj膮cych warunkach z odpowiednimi kondensatorami mog艂y si臋 sta膰 generatorami relaksacynymi...".
Owszem czasami by艂y blokowane kondensatorami, jednak lepiej (w mojej ocenie) rozwi膮zane by艂y uk艂ady, w kt贸rych kondensator znajdowa艂 si臋 dopiero za rezystorem, szeregowo w艂膮czonym mi臋dzy wyj艣ciem stabilizatora jarzeniowego i np. siatk膮 lub katod膮 lampy, kt贸ra wchodzi艂a w sk艂ad obwod贸w wzmacniacza napi臋cia b艂臋du. Poza tym przy odpowiednio du偶ym rezystorze jarzeni贸wk臋 mo偶na zmusi膰 do oscylacji nawet z kondensatorem 1000 pF lub jeszcze mniejszym, a nie dopiero, jak podajesz, z kondensatorem wi臋kszym od 100 nF (w niekt贸rych ksi膮偶kach t臋 warto艣膰 graniczn膮, powy偶ej kt贸rej uk艂ad oscylowa艂, okre艣lano jako 0,5 渭F...).

Pozdrawiam
Romek

G贸ra

PostNapisane: Cz, 12 pa藕dziernika 2017, 10:13 
75...99 post贸w
75...99 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 14 maja 2017, 20:24
Czy z powodu tych problematycznych oscylacji na wyj艣ciu zasilacza wi臋kszo艣膰 stabilizator贸w w zasilaczach lampowych z Mosfetem i diod膮 Zenera nie ma na wyj艣ciu kondensatora wi臋kszego ni偶 kilkaset nF?

pozdrawiam
Wies艂aw

G贸ra

PostNapisane: Cz, 12 pa藕dziernika 2017, 20:12 
moderator

Pr臋dzej ma艂e pojemno艣ci stosuje si臋 z oszcz臋dno艣ci, albo braku potrzeby stosowania kondensatora o wi臋kszej pojemno艣ci :wink: Ja na wyj艣ciu stabilizator贸w wysokiego napi臋cia z Mosfetem i diod膮 Zenera (r贸wnie偶 w uk艂adach z ujemnym sprz臋偶eniem zwrotnym) stosowa艂em cz臋sto kondensator foliowy i elektrolityczny. Nie powodowa艂o to oscylacji.

Pozdrawiam
Romek

G贸ra

PostNapisane: Cz, 12 pa藕dziernika 2017, 21:04 
75...99 post贸w
75...99 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 14 maja 2017, 20:24
Ale czy jest jaka艣 g贸rna granica tego kondensatora elektrolitycznego ?
Czy zasada 3-4mF dla pr膮du pobieranego 1A tu te偶 obowi膮zuje ?

G贸ra

PostNapisane: Cz, 12 pa藕dziernika 2017, 21:27 
moderator

Nie, ta zasada nie dotyczy kondensatora znajduj膮cego si臋 na wyj艣ciu stabilizatora. Impedancja wyj艣cia uk艂adu regulatora i tak jest niska (szczeg贸lnie w uk艂adach ze sprz臋偶eniem zwrotnym), ale ro艣nie wraz ze wzrostem cz臋stotliwo艣ci. Rol膮 kondensatora jest wi臋c utrzymywanie niskiej impedancji wyj艣cia przy wy偶szych cz臋stotliwo艣ciach i st膮d jego pojemno艣膰 nie musi by膰 du偶a, cho膰 czasami stosuje si臋 nawet kilkadziesi膮t mikrofarad贸w (mo偶e dla bocznikowania szum贸w uk艂adu), np. na wyj艣ciu lampowego zasilacza Z-5001 znajduj膮 si臋 dwa szeregowo po艂膮czone kondensatory elektrolityczne o pojemno艣ciach 47 渭F, co w sumie daje ok. 24 渭F.

Pozdrawiam
Romek

G贸ra

PostNapisane: Cz, 12 pa藕dziernika 2017, 22:01 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): Pn, 15 maja 2006, 11:06
Romekd napisa艂(a):
Elementy elektroniczne zbieram i "chomikuj臋" od dzieci艅stwa ("zbieractwo", to choroba, kt贸r膮 by膰 mo偶e uda艂o mi si臋 niedawno pokona膰...). W pracowni na 艣cianach mam prawie 2700 szufladek, mn贸stwo pude艂ek i s艂oiczk贸w z podzespo艂ami, kt贸rych 艂膮czn膮 liczb臋 mog臋 szacowa膰 na ponad milion... :wink:

Chcia艂bym to zobaczy膰 :shock:
Jak orientujesz si臋 w takiej ilo艣ci element贸w? Ja przy mojej skromniutkiej ilo艣ci szufladek rz臋du 200, czasami mam problem przypomnie膰 sobie, gdzie jaki艣 "duperel" wsadzi艂em (a najgorzej by艂o po reorganizacji tematycznej szufladek, gdzie przenios艂em i pogrupowa艂em szufladki z jednego miejsca na drugie - ci膮gle si臋 odwo艂ywa艂em do starego ustawienia i min膮艂 jaki艣 czas zanim przeorientowa艂em si臋 na nowe).
Jak uda艂o Ci si臋 pokona膰 zbieractwo? Ja przy mojej skromnej ilo艣ci nie mam si臋 chyba czego obawia膰, ale czasami du偶a ilo艣膰 przedmiot贸w (a zw艂aszcza narz臋dzi) troch臋 mnie m臋czy i tak sobie my艣l臋, 偶e i tak wi臋kszo艣膰 tych grat贸w prawdopodobnie nigdy nie zostanie wykorzystana. Cz艂owiek chyba po prostu "lubi wszystko mie膰", 偶eby w razie czego m贸c wykorzysta膰, ale prawo Murphy'ego dzia艂a i okazuje si臋, 偶e jak potrzeba to i tak tego nie ma ;-)
Sorry za ma艂y offtop...

Jado.

G贸ra

PostNapisane: Cz, 12 pa藕dziernika 2017, 22:38 
moderator

Jado napisa艂(a):
Jak orientujesz si臋 w takiej ilo艣ci element贸w? Ja przy mojej skromniutkiej ilo艣ci szufladek rz臋du 200, czasami mam problem przypomnie膰 sobie, gdzie jaki艣 "duperel" wsadzi艂em (a najgorzej by艂o po reorganizacji tematycznej szufladek, gdzie przenios艂em i pogrupowa艂em szufladki z jednego miejsca na drugie - ci膮gle si臋 odwo艂ywa艂em do starego ustawienia i min膮艂 jaki艣 czas zanim przeorientowa艂em si臋 na nowe).

Nie pytaj jak d艂ugo tworzy艂em komputerowe bazy danych... :wink: Same tylko p贸艂przewodniki w jednej z baz zajmuj膮 ponad 3500 rekord贸w...
Tak na szybko kilka zdj臋膰 z mojej "szuflandii"...
Za艂膮cznik:
sz1.jpg
sz1.jpg [ 205.51 KiB | Przegl膮dane 428 razy ]

Za艂膮cznik:
sz2.jpg
sz2.jpg [ 253.98 KiB | Przegl膮dane 428 razy ]

Za艂膮cznik:
sz3.jpg
sz3.jpg [ 212.16 KiB | Przegl膮dane 428 razy ]

Nie s膮 to wszystkie p贸艂ki z szufladkami, jakie mam na 艣cianach w pomieszczeniach, ale to powinno dawa膰 ju偶 pewien obraz, przedstawiaj膮cy jak wygl膮da zbyt powa偶ne "pasjonowanie si臋" elektronik膮.

W szufladkach jest mo偶e z 10% tego co mam w domu, a s膮 jeszcze rega艂y, szafy, szuflady, plastykowe pude艂ka i szklane s艂oiki (wszystko jest w nich pouk艂adane i posegregowane pod wzgl臋dem rodzaj贸w element贸w)...
W wyleczeniu si臋 ze "zbieractwa" pomogli mi przyjaciele i znajomi, oraz... dost臋pno艣膰 i ci膮gle spadaj膮ce ceny nowych podzespo艂贸w...

Na szufladkach s膮 oznaczenia, sk艂adaj膮ce si臋 z liter i cyfr. Gdy nie mog臋 si臋 po艂膮czy膰 komputerem z serwerem, gdzie mam bazy danych, trac臋 orientacj臋 gdzie co si臋 znajduje (mimo to udaje mi si臋 znale藕膰 to czego szukam, ale zajmuje to zdecydowanie wi臋cej czasu). Poza tym brak艂oby mi 偶ycia, by wszystko co mam policzy膰, skatalogowa膰 i "wrzuci膰 na komputer"... Nie jest to tego warte. Kiedy艣 o ma艂o nie dosta艂em zawa艂u, gdy ksi臋gowa powiedzia艂a mi, 偶e prowadz膮c dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 powinienem zrobi膰 remanent pocz膮tkowy ze wszystkiego co mam w domu. Jako艣 mnie odratowali... (to oczywi艣cie 偶art; mam nadziej臋, 偶e pracownicy skarb贸wki nie zagl膮daj膮 na nasze Forum; gdy wiele lat tamu rozmawia艂em z pracownikami Urz臋du Skarbowego, podali mi przyk艂ad krawcowej, kt贸ra w remanencie nie uj臋艂a kilku agrafek, przypi臋tych gdzie艣 do materia艂u i bardzo ci臋偶ko tego po偶a艂owa艂a...) :wink:

Pozdrawiam
Romek

G贸ra

PostNapisane: Pt, 13 pa藕dziernika 2017, 08:18 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): N, 15 czerwca 2014, 08:56
O, to tak jak ja :)
Cho膰 element贸w mam mniej, to m贸j warsztat wygl膮da ca艂kiem podobnie, r贸wnie偶 pe艂no pude艂ek i s艂oik贸w bo gromadzi膰 elementy elektroniczne uwielbiam. To ju偶 taki nawyk, nie popu艣ci艂bym 偶adnej p艂ytki do wyrzucenia bez zorientowania si臋, czy gdzie艣 nie ma akurat tych poszukiwanych przeze mnie element贸w. Nawet mam ten sam wzmacniacz Technics'a na hybrydzie, cho膰 jego brzmienie co艣 mi nie odpowiada.
Pozdrawiam!

G贸ra

PostNapisane: Pt, 13 pa藕dziernika 2017, 09:24 
moderator

ECC83 napisa艂(a):
(...) bo gromadzi膰 elementy elektroniczne uwielbiam. To ju偶 taki nawyk, nie popu艣ci艂bym 偶adnej p艂ytki do wyrzucenia bez zorientowania si臋, czy gdzie艣 nie ma akurat tych poszukiwanych przeze mnie element贸w.

Z p艂ytkami mia艂em podobnie, te偶 nie "przepuszcza艂em" 偶adnego ciekawego elementu. Koledzy podrzucali mi je w du偶ych ilo艣ciach. Z biegiem czasu mo偶liwo艣ci coraz bardziej ros艂y, a wolnego czasu coraz bardziej ubywa艂o, gdy偶 kilku znajomych zacz臋艂o pracowa膰 w firmach zajmuj膮cych si臋 utylizacj膮 profesjonalnych urz膮dze艅 elektronicznych (cz臋艣膰 tych urz膮dze艅 by艂a nieu偶ywana, przechowywana tylko kilka lat w nierozpakowanych pud艂ach i paletach, jako konieczna rezerwa dla urz膮dze艅 dzia艂aj膮cych, na wypadek ich awarii...). Nauczy艂em si臋 odmawia膰, nie przyjmowa膰 i nie ogl膮da膰 urz膮dze艅 przywo偶onych mi przez koleg贸w. Bardzo wiele rzeczy odda艂em do utylizacji "z zamkni臋tymi oczami", bo niebezpiecznie ros艂o mi ci艣nienie, 偶e musz臋 si臋 ich pozby膰... Mo偶e teraz znajd臋 wi臋cej czasu na tworzenie czego艣 nowego i ciekawego dla siebie, zamiast bawi膰 si臋 w pozyskiwanie element贸w, uwa偶anych przez ich poprzednich w艂a艣cicieli za 艣mieci...
Zagl膮daj膮c od czasu do czasu do w膮tku "Elektro艣mieci", widz臋 zachowania koleg贸w z Forum, kt贸rzy znale藕li si臋 na prostej drodze do tego, co sam do艣wiadczy艂em (co prawda a偶 takich 艣mieci jak tam widuj臋 nigdy nie gromadzi艂em)...

ECC83 napisa艂(a):
Nawet mam ten sam wzmacniacz Technics'a na hybrydzie, cho膰 jego brzmienie co艣 mi nie odpowiada.

W widocznym na zdj臋ciu wzmacniaczu Technicsa, ze wszystkich jego element贸w zosta艂a ju偶 tylko wspomniana przez Ciebie hybryda wraz z uk艂adem steruj膮cym i zasilaczem (ma niez艂e parametry techniczne i to nie ona ponosi win臋 za z艂膮 s艂aw臋 tych wzmacniaczy...). Ca艂膮 reszte, czyli prze艂膮cznik wej艣膰, wzmacniacz napi臋ciowy z obwodami regulacji barwy d藕wi臋ku (nazywany przez niekt贸rych konstruktor贸w "kondycjonerem") diametralnie przebudowa艂em. Dlatego teraz brzmienie tego wzmacniacza bardzo mi odpowiada... :)

Pozdrawiam
Romek

G贸ra

PostNapisane: Pt, 13 pa藕dziernika 2017, 15:48 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): Wt, 8 listopada 2005, 16:36
Te偶 tak mia艂em. To chyba zasz艂o艣膰 z czas贸w, gdy szukaj膮c jakiego艣 elementu nale偶a艂o objecha膰 niemal ca艂y GOP. Mowa oczywi艣cie o zbieraniu.

G贸ra

PostNapisane: Pt, 13 pa藕dziernika 2017, 20:31 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): Pn, 15 maja 2006, 11:06
Milo popatrze膰 na Twoj膮 szuflandi臋 :-)
Musz臋 przyzna膰, 偶e w takim szufladkowym otoczeniu czuj臋 si臋 bardzo swojsko. To efekt pracy w r贸偶nego rodzaju serwisach, firmach, a tak偶e codzienny ogl膮d w艂asnych domowych szufladek :-) Chemicy pewnie s膮 przyzwyczajeni do r贸偶nego rodzaju kolb, odczynnik贸w, zlewek i palnik贸w ;-)

Romekd napisa艂(a):
Mo偶e teraz znajd臋 wi臋cej czasu na tworzenie czego艣 nowego i ciekawego dla siebie, zamiast bawi膰 si臋 w pozyskiwanie element贸w, uwa偶anych przez ich poprzednich w艂a艣cicieli za 艣mieci...

Ja ostatnio ograniczam si臋 g艂贸wnie do mniej lub bardziej okazyjnego kupowania element贸w elektrycznych typu wy艂膮czniki, prze艂膮czniki, gniazdka bananowe, bezpiecznikowe, lampki kontrolne, itp - i staram si臋 utrzyma膰 sta艂膮, cho膰 niewielk膮 baz臋 tych element贸w - jak co艣 wykorzystam, to w zamian dokupuj臋 nast臋pne. Te elementy elektro-mechaniczne przewa偶nie zawsze si臋 powtarzaj膮 w urz膮dzeniach staroradiowych i s膮 zawsze potrzebne. Elementy czysto elektroniczne czasami "podejd膮" z zapas贸w, ale cz臋sto trzeba i tak dokupi膰 nowe. Przy Twojej du偶ej bazie element贸w, mo偶esz rzadziej kupowa膰 elementy nowe - zale偶y jeszcze co si臋 robi - bo jak co艣 nowoczesnego, to nie ma si艂y, trzeba kupi膰. Ale przy u偶yciu troch臋 starszych cz臋艣ci (mo偶na wr臋cz projektowa膰 urz膮dzenie pod cz臋艣ci, kt贸re si臋 posiada, dzi臋ki czemu ubywa z magazynu, a i cz臋艣ci pracuj膮 zamiast le偶e膰) to da si臋 ju偶 wiele wykona膰.

Romekd napisa艂(a):
Zagl膮daj膮c od czasu do czasu do w膮tku "Elektro艣mieci", widz臋 zachowania koleg贸w z Forum, kt贸rzy znale藕li si臋 na prostej drodze do tego, co sam do艣wiadczy艂em (co prawda a偶 takich 艣mieci jak tam widuj臋 nigdy nie gromadzi艂em)...

Kolega Brys opowiada艂, 偶e by艂 kiedy艣 u go艣cia w jego "szopie", gdzie ilo艣膰 nagromadzonych arterfakt贸w elektronicznych by艂a taka, 偶e zalega艂y na wysoko艣膰 p贸艂 metra na ka偶dym kawa艂ku pod艂ogi i trzeba by艂o po nich chodzi膰 jak po ha艂dzie na wysypisku :shock:
A i mimo to facet niech臋tnie rozstawa艂 si臋 ze swoimi skarbami.

Jado.

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 122 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 3 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: