www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest 艢r, 28 czerwca 2017, 12:45

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 51 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: Cz, 1 czerwca 2017, 08:31 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 22 lutego 2006, 06:06
Czesc
Prosze mi wiec podac jaka jest rownowartosc w MP jednej klatki filmu czarno bialego np: 17 DIN.
Taki byl stosowany do robienia zdjec duzych zgromadzen ludzi.
Pozdrowienia
PS: Tak przy okazji, to jakiego obiektywu uzywal Twoj Ojciec ?
Z tego co mozna poczytac, to robi (robilo ?) sie testy na rozdzielczosc obiektywow, zakladajac, ze film ma co najmniej 5krotnie wieksza rezolucje. Wlasnie chodzi mi o "test oka".

G贸ra

PostNapisane: Cz, 1 czerwca 2017, 11:05 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 11 lutego 2017, 23:24
Vic384 napisa艂(a):
Z tego co mozna poczytac, to robi (robilo ?) sie testy na rozdzielczosc obiektywow, zakladajac, ze film ma co najmniej 5krotnie wieksza rezolucje. Wlasnie chodzi mi o "test oka".

"Gra膰 w pomidora" oznacza udziela膰 tej samej odpowiedzi niezale偶nie od tego jakie pytanie padnie ...
Je偶eli chcesz por贸wnywa膰 fotografi臋 na tradycyjnych materia艂ach srebrowych z fotografi膮 cyfrow膮, to por贸wnujesz film z matryc膮. Obiektywy, skanery, odbitki, wydruki itp. zostawiasz w spokoju.
Uparcie chcesz mierzy膰 obiektywy, a przecie偶 ich jako艣膰 ma taki sam wp艂yw w aparacie tradycyjnym i cyfrowym. Nawet nie zastanawiasz si臋 nad tym co piszesz, bo je偶eli jako艣膰 zdj臋cia ogranicza obiektyw (przyk艂adowo ma pi臋ciokrotnie ni偶sz膮 rozdzielczo艣膰 od filmu, jak poda艂e艣) to gorsza matryca da zdj臋cie tej samej jako艣ci co lepszy film. Czyli to jest argument za fotografi膮 cyfrow膮. Dobre obiektywy nie s膮 a偶 tak z艂e, ale zostawmy je w spokoju.

Spr贸buj臋 Ci natomiast wyt艂umaczy膰 sk膮d si臋 bierze opinia o z艂ej jako艣ci zdj臋膰 cyfrowych. Ot贸偶 takich zdj臋膰 nie da si臋 zobaczy膰, trzeba je sobie wyobrazi膰.
Przyk艂adowo ekran laptopa z kt贸rego teraz pisz臋 ma 1366x768 pikseli. Jeden piksel ma 0,22 mm 艣rednicy, ca艂y obraz to jeden megapiksel. Pomijam ju偶 jako艣膰 matrycy LCD i to, 偶e ogl膮damy w 艣wietle przechodz膮cym a nie odbitym. Po prostu mog臋 sobie zobaczy膰 zdj臋cie 1Mpix albo mniejsze. Wi臋ksze wyjdzie poza ekran, a jak je pomniejsz臋, to sypie si臋 jako艣膰 i ju偶 nie ogl膮dam zdj臋cia, tylko co艣 innego. Zdj臋cie 9 Mpix zajmuje ju偶 powierzchni臋 dziewi臋ciu ekran贸w, z czego widz臋 tylko 1/9 patrz膮c z 1/9 odleg艂o艣ci z kt贸rej patrze膰 powinienem. To jest tak jakbym tradycyjn膮 odbitk臋 ogl膮da艂 przez mocn膮 lup臋, albo wykadrowa艂 1/9 negatywu na ten sam format odbitki. Jednak tradycyjnych zdj臋膰 nikt nie ogl膮da przez lup臋, ani nie kadruje tak ma艂ych fragment贸w. Kilka post贸w wy偶ej pisa艂em o Hasselbladzie robi膮cym zdj臋cia 200 Mpix. Takie zdj臋cie zajmie mi dwie艣cie ekran贸w laptopa, jak mam je zobaczy膰 ?
Widzisz, Ty robi艂e艣 fotki na konkursy, a ja pracowa艂em w reklamie. Mieli艣my lustrzank臋 4 Mpix, to by艂 wtedy szczyt techniki za kilka wyp艂at m艂otkowego. Z tych czterech megapikseli robi艂em wydruki wielkoformatowe na banerach. Oczywi艣cie cuda si臋 robi艂o w Photoshopie, ale wiem co si臋 da z takiego zdj臋cia zrobi膰, a czego nie. Z dwustu megapikseli przy odrobinie czar贸w zrobi臋 Ci wydruk stumetrowej szeroko艣ci, da si臋 tym kamienic臋 zas艂oni膰 ...

Szacuje si臋, 偶e negatywowi ma艂oobrazkowemu odpowiada zdj臋cie cyfrowe 15 do 20 Mpix.

G贸ra

PostNapisane: Cz, 1 czerwca 2017, 15:56 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Czesc
Podales, ze maly format odpowiada 15 do 20 MP.
Jakiemu filmowi to odpowiada ? Czy takiemu 17 DIN czy takiemu 27 DIN. Wystarczy rzucic na podloge obraz z powiekszalnika z jednego albo drugiego filmu, aby zobaczyc roznice ziarnistosci. Ma sie rozumiec, ze powiekszalnik tez musi byc troche lepszej jakosci od Beta II czy Krokusa i dysponowac obiektywem o duzej rozdzielczosci.
Wtedy, gdy ja zajmowalem sie fotografia "zawodowo", czyli te 45 czy 50 lat temu, nikt nie slyszal o komputerowej obrobce obrazu. Wszystko zalezalo od jakosci obiektywow oraz filmu.
Jak dziala FotoShop, nie wiem i raczej ta wiedza do niczego mi sie nie przyda. Ot, jeszcze jedno narzedzie do manipulacji rzeczywistoscia. Tak wlasnie by wygladal Twoj banner z 200MP, czyli rozdzielczosc na poziomie 25DPI. Super zdjecie !
Pozdrowienia

G贸ra

PostNapisane: Cz, 1 czerwca 2017, 17:00 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): N, 20 lipca 2008, 12:06
Moja lustrzanka (Canon EOS5D Mark III) ma rozdzielczosc 22.3M i z czuloscia matrycy (full-frame, 35mm) moge zejsc do ISO50 (DIN 18). Zdjec zrobilem kilkadziesiat tysiecy, zarowno analogiem jak i cyfrowka. Moje zdanie nt. jakosci tychze odpowiada temu, co napisal tuxcnc.

鈥"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
鈥擜lbert Einstein

tomdrabas.com
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: Cz, 1 czerwca 2017, 17:34 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Czesc
Tool46_2 zgadzam sie z Toba. Twoj aparat bedzie mial parametry jak dobra lustrzanka, a moze nawet lepsze miedzy innymi
ze wzgledu na obiektyw. Mam jednak pytanie : na 100 osob robiacych zdjecia ilu bedzie mialo aparat o parametrach Twojego ? Jest wiec jedna drobna szczegula: nie porownujmy aparatu cyfrowego z gornej polki z analogowym ze sredniej. To tak nie ladnie.
Podrowienia

G贸ra

PostNapisane: Wt, 6 czerwca 2017, 09:01 
1875...2499 post贸w
1875...2499 post贸w

Do艂膮czy艂(a): So, 2 lutego 2008, 20:18
Dyskusja o doopie Marani pojmowanej r贸wnie w膮sko co szeroko.Obiektyw to podstawa zar贸wno w digitalu czy analogu.I te ma艂e popierd贸艂ki w podstawowych czy tzw 艣rednich digitalach zawsze zrobi膮 marnawe foty.Cud贸w w technice nie ma za to s膮 oszustwa marketingowe dla niedouk贸w.O Photoshopie nie rozmawiam.Niestety wi臋kszo艣膰 fot obecnie po tym szata艅skim produkcie.Pozwala to ukry膰 zmarchy parchy celebrytkom i celluit.I odchudzi膰 oraz cycyki brakuj膮ce podorabia膰.Reklama rzadzi si臋 swoimi prawami.Oszuka艅czymi!
I tyle .
Tomasz
PS wczoraj rozmawia艂em z kolega amatorem ktory w latach 90-ych zabra艂 do USA starego Zenita a jego kumpel robi艂 cyfr贸wk膮 wtedy podobniez najlepsz膮 na rynku.Zenit zrobil nieporownywalnie lepsze.Oczywi艣cie technika poszla naprz贸d ale nadal ma powa偶ne ograniczenia i wady.

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 51 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 2 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: