www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest Wt, 17 pa藕dziernika 2017, 16:53

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 136 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: Pn, 7 sierpnia 2017, 08:36 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 8 kwietnia 2003, 08:33
Nie s膮dz臋, aby potrzebne by艂y jakie艣 kasowania. Wystarcz膮 wyja艣nienia :) . W ka偶dym b膮d藕 razie to nie s膮 moje fotki, wi臋c o ewentualnym skasowaniu niech decyduj膮 Autorzy wersji oryginalnych. Wydaje mi si臋, 偶e skoro nikt nie robi艂 niczego z艂o艣liwie, to nie ma takiej potrzeby.

G贸ra

PostNapisane: Pn, 7 sierpnia 2017, 10:33 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Cz, 17 czerwca 2010, 13:29
gsmok napisa艂(a):
Nie s膮dz臋, aby potrzebne by艂y jakie艣 kasowania. Wystarcz膮 wyja艣nienia :) . W ka偶dym b膮d藕 razie to nie s膮 moje fotki, wi臋c o ewentualnym skasowaniu niech decyduj膮 Autorzy wersji oryginalnych. Wydaje mi si臋, 偶e skoro nikt nie robi艂 niczego z艂o艣liwie, to nie ma takiej potrzeby.
Troch臋 si臋 uspokoi艂em. Tylko troch臋, dlatego prosz臋 Admina interwencj臋 zgodnie z pw. Nie chcemy by膰 chyba postrzegani jako Ci co przyw艂aszczaj膮 sobie cudz膮 w艂asno艣膰.

Wracaj膮c do tematu, poni偶ej zdj臋cie pierwszej opraw z serii. Brakuje jeszcze mocowania kryszta艂ka bo w dalszym ci膮gu nie dotar艂y do mnie blachy. Musz臋 sprawdzi膰 czy aby nie zosta艂a podczas zakupu zaznaczona wysy艂ka wozem konnym :wink: . Przy tych upa艂ach nie ma si臋 co dziwi膰, 偶e paczka d艂ugo idzie. Jak ju偶 b臋d膮 blachy, jeszcze trzy egzemplarze b臋d膮 robione ca艂kiem od zera.
Za艂膮cznik:
DSCN3419.JPG
DSCN3419.JPG [ 104.46 KiB | Przegl膮dane 2149 razy ]

Cewki. Hmm, mo偶e tam produkuj膮? :roll:
Za艂膮cznik:
IMG_20170806_191239.jpg
IMG_20170806_191239.jpg [ 164 KiB | Przegl膮dane 2149 razy ]

Pozdrawiam

Staszek

G贸ra

PostNapisane: Pn, 7 sierpnia 2017, 10:56 
75...99 post贸w
75...99 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 14 maja 2017, 20:24
Albo cewniki

G贸ra

PostNapisane: Wt, 8 sierpnia 2017, 09:56 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Wczoraj odby艂a si臋 pierwsza pr贸ba produkcji galeny. Prawie pe艂en sukces, :D bo to co otrzyma艂em wykazuje bardzo dobre w艂asno艣ci detekcyjne, jednak jest bardzo kruche i by艂by problem z mocowaniem w oprawce. Chyba doda艂em zbyt ma艂o o艂owiu, albo zbyt du偶o siarki - jak kto woli. :wink: Z powodu braku precyzyjnej wagi miesza艂em na oko.

Za艂膮czniki:
DSCN3432.JPG
DSCN3432.JPG [ 100.97 KiB | Przegl膮dane 1922 razy ]
G贸ra

PostNapisane: Wt, 8 sierpnia 2017, 20:59 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): Pn, 15 maja 2006, 11:06
Oprawka wysz艂a ca艂kiem profesjonalnie - gratulacje :-)
Tak swoj膮 drog膮 - czy wydaje mi si臋, 偶e swojego czasu na Allegro kto艣 wystawia艂 ca艂膮 seri臋 oprawek do kryszta艂k贸w i wygl膮da艂o to na wsp贸艂czesne, ale bardzo dobrze zrobione rekonstrukcje? No bo sk膮d by jedna osoba mia艂a tyle oprawek? A wygl膮da艂y na nie zniszczone. Ceny oscylowa艂y w granicach 100-125z艂 o ile pami臋tam. No chyba, 偶e kto艣 przej膮艂 jakie艣 stare zapasy magazynowe.

W sumie naj艂atwiej jest odtworzy膰 cz臋艣ci metalowe oraz rurk臋 szklan膮 - gorzej jednak z elementami z bakelitu. Tu oczywi艣cie mo偶na posi艂kowa膰 si臋 elementami odlewanymi z 偶ywicy, ale nie b臋dzie to ju偶 "rasowy", w specyficzny spos贸b pachn膮cy bakelit.
Oczywi艣cie - je艣li komu艣 zale偶y koniecznie na oryginale. Bo je偶eli dobrze zrobiona rekonstrukcja b臋dzie wygl膮da膰 dok艂adnie tak samo jak orygina艂, to z optycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia - je艣li kto艣 wie i akceptuje tak膮 sytuacj臋.
Chyba, 偶e kto艣 usi艂uje sprzeda膰 kopi臋 jako orygina艂 nie informuj膮c o tym :evil:

Chocia偶 z drugiej strony np. wstawianie kopii jaki艣 element贸w do starych, oryginalnych urz膮dze艅 jest troch臋 w膮tpliwym dzia艂aniem.
Lepiej chyba w艂a艣nie od zera zrobi膰 sobie rekonstrukcj臋 (jak kolega Staszek np.), gdzie wszystkie elementy b臋d膮 kopiami, ni偶 miesza膰 stare i nowe w orygina艂ach. Oczywi艣cie im odbiorniki s膮 m艂odsze, nasza tolerancja na uruchomienie urz膮dzenia kosztem zachowania oryginalno艣ci ro艣nie :wink:

Swoj膮 drog膮 ciekawe czy istnieje rynek podr贸bek staroradiowych? Koledzy wspominali tu czasem o tzw. sk艂adakach - czyli sk艂adaniu z kilku kawa艂k贸w odbiornik贸w jednego kompletnego i sprzedawaniu potem jako oryginalnego egzemplarza (przynajmniej tak ja to zrozumia艂em).

Okazuje si臋, 偶e z t膮 galen膮 to jednak trzeba troch臋 po膰wiczy膰 - ale mam nadziej臋, 偶e si臋 nie zniech臋cisz do dalszych eksperyment贸w?

Ja te偶 sobie w zaciszu domowym troch臋 eksperymentuj臋 z odtwarzaniem pewnych element贸w (mechanicznych) - konkretnie takich fajnych zacisk贸w mosi臋偶nych jak to w dawnych urz膮dzeniach stosowano (wysoki s艂upek z dziurk膮 na przew贸d, a od g贸ry 艣rubka z rade艂kowanym brzegiem). Jak stworz臋 co艣 co ma r臋ce i nogi, to wrzuc臋 jakie艣 zdj臋cie :-)

Jado.

G贸ra

PostNapisane: Pt, 11 sierpnia 2017, 21:30 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Obiecane zdj臋cie zacisk贸w (kt贸re nabra艂y ju偶 troch臋 kszta艂t贸w):
Za艂膮cznik:
zaciski.jpg
zaciski.jpg [ 1.93 MiB | Przegl膮dane 1269 razy ]

Wz贸r zaczerpni臋ty z rysunku z ksi膮偶ki Niemczy艅skiego z 1927 roku (rycina nr 37):
Za艂膮cznik:
Niemczynski.png
Niemczynski.png [ 169.78 KiB | Przegl膮dane 1269 razy ]

Za艂膮cznik:
Niemczynski_2.png
Niemczynski_2.png [ 365.71 KiB | Przegl膮dane 1269 razy ]

Jest to pewna moja "wariacja na temat", bo dok艂adnego zdj臋cia brak (a w艂a艣ciwie na zdj臋ciach odbiornik贸w z lat 20-tych, ka偶dy zacisk by艂 troch臋 inny - cie艅szy/grubszy, bardziej/mniej beczu艂kowaty, zaokr膮glony, podci臋ty, itp).

Oczywi艣cie take "go艂e" zaciski nadaj膮 si臋 raczej do niskich napi臋膰 :wink:

Jado.

G贸ra

PostNapisane: Pn, 14 sierpnia 2017, 12:19 
25...49 post贸w
25...49 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 17 maja 2011, 12:25
Najbardziej "koszerne" :wink: s膮 takie :

Obrazek
Obrazek

Mam takie mniejsze niklowane i wi臋ksze mosi臋偶ne.
Najgorszy problem to pewnie z "moletowaniem sko艣no-ob艂ym" (chyba tak to si臋 okre艣la) na nakr臋tkach.

Jestem ciekaw czy kto艣 by si臋 podj膮艂 wykonania kopi w wi臋kszej ilo艣ci?

Pozdrawiam
Wierny kibic retro :)

Ostatnio edytowano Pn, 14 sierpnia 2017, 12:27 przez leonzk, 艂膮cznie edytowano 2 razy

G贸ra

PostNapisane: Pn, 14 sierpnia 2017, 12:20 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Zaciski klasa! W艂a艣nie do takich si臋 kiedy艣 przymierza艂em, ale jako艣 zabrak艂o motywacji. Ja kupi艂em po par臋 sztuk gotowych mosi臋偶nych nakr臋tek z my艣l膮, ze kiedy艣 stan膮 si臋 kompletem ze s艂upkami.

Za艂膮czniki:
P1140224.JPG
P1140224.JPG [ 516.83 KiB | Przegl膮dane 762 razy ]
G贸ra

PostNapisane: Pn, 14 sierpnia 2017, 19:42 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

leonzk napisa艂(a):
Najgorszy problem to pewnie z "moletowaniem sko艣no-ob艂ym" (chyba tak to si臋 okre艣la) na nakr臋tkach.

Owszem - jest problem z kupieniem gotowej "wkl臋s艂ej" molety - nigdzie takiej gotowej nie widzia艂em.
Jedyny spos贸b to zrobienie takowej samodzielnie - niestety na obecnym etapie mo偶liwo艣ci/umiej臋tno艣ci (mam tokark臋 w warsztaciku dopiero od miesi膮ca) nie jest to jeszcze mo偶liwe. Ale mo偶e za jaki艣 czas ? :roll:
Na razie mog臋 za to popracowa膰 nad samym wygl膮dem zacisk贸w - wi臋cej zaokr膮gle艅, itp...a samo moletowanie wypuk艂e zostawimy sobie na koniec :-)

leonzk napisa艂(a):
Jestem ciekaw czy kto艣 by si臋 podj膮艂 wykonania kopi w wi臋kszej ilo艣ci?

Ja p贸ki co - ucz臋 si臋, wi臋c si臋 na wi臋ksze ilo艣ci nie pisz臋 - na razie mam problemy z powtarzalno艣ci膮 wymiar贸w :lol:

leonzk napisa艂(a):
Wierny kibic retro :)

Mi艂o wiedzie膰, 偶e jeszcze kto艣 si臋 retro interesuje (jak rozumiem tym przedwojennym?) :-)

staku napisa艂(a):
Zaciski klasa! W艂a艣nie do takich si臋 kiedy艣 przymierza艂em, ale jako艣 zabrak艂o motywacji. Ja kupi艂em po par臋 sztuk gotowych mosi臋偶nych nakr臋tek z my艣l膮, ze kiedy艣 stan膮 si臋 kompletem ze s艂upkami.

Te nakr臋tki to ju偶 po艂owa sukcesu - s艂upek nawet bez tokarki mo偶na z pr臋ta mosi臋偶nego zmajstrowa膰 ;-)

Niestety, ale wiele z dawnych element贸w mechanicznych jest dzi艣 nie do zdobycia (no bo niby sk膮d?), wi臋c jedynym sposobem jest samodzielna rekonstrukcja (tam gdzie to jest mo偶liwe, aczkolwiek na upartego prawie wszystko jest mo偶liwe - patrz: Alek i lampy).
Na szcz臋艣cie coraz wi臋cej maszyn trafia "pod strzechy" - chocia偶by r贸偶ne frezarki CNC czy plotery laserowe, co u艂atwia amatorom zabaw臋 w mechanik臋 (dawniej trzeba by艂o r臋cznie pilniczkiem wypi艂owywa膰).
Rekonstruktorzy staroradiowi to jedno, ale z podobnymi problemami spotykaj膮 si臋 np. modelarze (np. ci kt贸rzy rekonstruuj膮 dawne kolejki parowe) i z pewno艣ci膮 wykorzystuj膮 zdobycze wsp贸艂czesnej techniki, dla u艂atwienia sobie zadania.
Chocia偶 z drugiej strony - niekt贸rzy lubi膮 jak jest du偶o do roboty i s膮 wyzwania (patrz odbiorniki w stanie niemal偶e agonalnym restaurowane do stanu prawie fabrycznego), bo si臋 za szybko nie ko艅czy ;-)

Jado.

G贸ra

PostNapisane: Pn, 14 sierpnia 2017, 21:28 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Do艂膮czy艂(a): Cz, 2 czerwca 2011, 19:43
Jado napisa艂(a):
Niestety, ale wiele z dawnych element贸w mechanicznych jest dzi艣 nie do zdobycia (no bo niby sk膮d?)

Trzeba si臋 troch臋 rozejrze膰:
Za艂膮cznik:
DSCN1092.JPG
DSCN1092.JPG [ 542.29 KiB | Przegl膮dane 635 razy ]

G贸ra

PostNapisane: Pn, 14 sierpnia 2017, 21:38 
500...624 posty
500...624 posty

Do艂膮czy艂(a): So, 4 sierpnia 2007, 23:09
To od EKG :?:

G贸ra

PostNapisane: Pn, 14 sierpnia 2017, 22:09 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 22 lutego 2006, 06:06
Czesc
Tak jakby.
Pozdrowienia

G贸ra

PostNapisane: Pn, 14 sierpnia 2017, 23:06 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

gustaw353 napisa艂(a):
Trzeba si臋 troch臋 rozejrze膰:

Owszem, czasami mo偶e i co艣 wsp贸艂czesnego podpasowa膰, ale je艣li chce si臋 mie膰 co艣 bardziej zgodnego z orygina艂em, to jednak trzeba si臋 bardziej wysili膰 :twisted:
Przyk艂adem niech tu b臋d膮 wspominane swojego czasu odbiorniki kolekcjonerskie, czy te偶 tak ch臋tnie rekonstruowany odbiornik Manczarskiego, gdzie ka偶dy rekonstruktor chce jak najbardziej zbli偶y膰 si臋 do orygina艂u.

Jado.

G贸ra

PostNapisane: Wt, 15 sierpnia 2017, 09:52 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): 艢r, 22 lutego 2006, 06:06
Czesc
Jado, jesli Twoja tokarka ma imak nozowy z "zatrzaskaskami", to po przygotowaniu 3 nozy, jedna nakretke mozna robic w 2 minuty plus 1 minuta na wiercenie i gwintowanie.
Pozdrowienia

G贸ra

PostNapisane: Wt, 15 sierpnia 2017, 11:10 
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Witam,

Niestety imaczek ma d艂ugo艣膰 boku 50mm i praktycznie wchodz膮 na niego tylko 2 no偶e (8x8mm), przy 4 musia艂bym je wysun膮膰 mocno do przodu, co jest niezalecane.
Tak wi臋c na razie jedn膮 minut臋 to zajmuje mi wymiana no偶a :lol: W przysz艂o艣ci mo偶na b臋dzie pomy艣le膰 nad zakupem dodatkowych imak贸w, albo zainwestowa膰 w imak szybkozmienny (jak i kilka innych dodatk贸w - tu niestety lista zakup贸w "co by si臋 jeszcze przyda艂o" wydaje si臋 nie mie膰 ko艅ca, a wszystko niema艂o kosztuje).

Jado.

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 136 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Google [Bot] i 9 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: