www.trioda.com

Forum mi艂o艣nik贸w lamp i retro radiotechniki
Teraz jest Pt, 15 grudnia 2017, 20:40

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 75 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: Pt, 10 czerwca 2011, 14:38 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 18 wrze艣nia 2005, 18:47
MediaWiki :arrow: M贸wisz, masz :D Jak b臋dzie konsensus 偶e tak, oraz jaka/jakie licencje to kwestia dnia na wersj臋 beta i paru dni na ostatnie szlify. My艣la艂em nad hostingiem na TuxFamily ale inne opcje te偶 wchodz膮 w gr臋.

Joomla :arrow: utrudnione wsp贸lne edycje, brak kontroli wersji i upierdliwy eksport.

Obieg pyta艅/odpowiedzi propozycja :arrow: koordynacja tutaj - wersje pe艂ne i rozwojowe MediaWiki - najwa偶niejsze i/lub streszczone odpowiedzi/pytania l膮duj膮 w przyklejonych w膮tkach w odpowiednich dzia艂ach.

Kryptonim :arrow: Wybieramy "trioda", mo偶e jaki艣 kryptonim np TZO - TriodowyZesp贸艂Odpowiedziowy ?

Podzia艂 tematyczny :arrow: Przyjmujemy podzia艂 zaproponowany przez Jasia ?

Wed艂ug mnie na razie warto my艣le膰 kategoriami "najmniejszymi wk艂adami w艂asnymi" :wink: Jak si臋 rozkr臋ci zrewidujemy my艣lenie. Jak nie du偶o 偶alu nie b臋dzie :P

Pozdrawiam :D

G贸ra

PostNapisane: Pt, 10 czerwca 2011, 15:01 
250...374 post贸w
250...374 post贸w

Do艂膮czy艂(a): N, 14 lutego 2010, 21:58
fugasi napisa艂(a):
wyszukiwane s艂owa site:trioda.com

Nie trzeba zaraz do tego instalowa膰 czego艣 na forum, ka偶dy mo偶e sobie r臋cznie w googlach wpisa膰.

No ja cz臋sto tak robi臋 ;)

A zapomnia艂em doda膰: pomys艂 z Wiki mi si臋 podoba.

G贸ra

PostNapisane: Pt, 10 czerwca 2011, 17:49 
Jaros艂aw napisa艂(a):
Mo偶e co艣 w stylu Jogis? Prosto i z obrazkami :)
Szybko znajduje si臋 to czego si臋 szuka...

Czy chodzi o stron臋 Jogiego, czy o jakie艣 oprogramowanie?

Strona Jogiego to podstawowy HTML. Ma swoje zalety. Najprostsza z mo偶liwych. Ka偶dy mo偶e zrobi膰 "mirror" na swoim komputerze. Trzeba by jednak zdefiniowa膰 tryb pracy by nie wchodzi膰 sobie w drog臋.

Jak na razie wydaje si臋, 偶e Wiki ma najwi臋cej zwolennik贸w. Na oko wydaje si臋, 偶e ob艂o偶enie serwera zbli偶one do Joomli, ale to wra偶enie - nie znam dok艂adnie ani jednego, ani drugiego. Da艂o by si臋 postawi膰 gdzie艣 obok Triody? Chyba zajmuje du偶y obszar dyskowy, pami臋ta ca艂膮 histori臋 tekst贸w.

Pozdrawiam,
Jasiu

G贸ra

PostNapisane: Pt, 10 czerwca 2011, 18:01 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Z wiki/joomla najwi臋cej miejsca zjadaj膮 indeksy w bazie danych. Same dane i historia jest przechowywana w jakie艣 formie r贸偶nicowej (tylko zmiany i wersja aktualna).

艁adowanie wiki na triod臋 mo偶e pogorszy膰 "problem wyszukiwarki" - oba modu艂y mocno korzystaj膮 w indeks贸w bazy danych. Przypuszczam te偶 偶e 100MB baza danych starczy ca艂膮 aktualn膮 dzia艂alno艣膰 :D

Propozycja z TuxFamily wysz艂a st膮d 偶e mam tam aktualne konto, projekt zapewne b臋dzie na wolnej licencji a pozbywamy si臋 masy spraw z obs艂ug膮 techniczn膮.

Mirrorowanie MediaWiki nie nastr臋cza trudno艣ci, zreszt膮 lustrzane klony Wikipedii s膮 cz臋sto wykorzystywane do pozycjonowania.

G贸ra

PostNapisane: Pt, 10 czerwca 2011, 19:29 
...:::SQL:::... napisa艂(a):
艁adowanie wiki na triod臋 mo偶e pogorszy膰 "problem wyszukiwarki" - oba modu艂y mocno korzystaj膮 w indeks贸w bazy danych. Przypuszczam te偶 偶e 100MB baza danych starczy ca艂膮 aktualn膮 dzia艂alno艣膰 :D

Tu g艂os decyduj膮cy ma admin.

Propozycja z TuxFamily wysz艂a st膮d 偶e mam tam aktualne konto, projekt zapewne b臋dzie na wolnej licencji a pozbywamy si臋 masy spraw z obs艂ug膮 techniczn膮.

Warto rozpocz膮膰 prac臋 na serwerze docelowym - po co bawi膰 si臋 w przenosiny.

Mirrorowanie MediaWiki nie nastr臋cza trudno艣ci, zreszt膮 lustrzane klony Wikipedii s膮 cz臋sto wykorzystywane do pozycjonowania.

Przypadkiem akurat mam Apacza i MySQL nawet na laptopie, ale to nie jest przecie偶 regu艂a. Fajny by艂by "easy" mirror przez zwyk艂膮 kopi臋 katalog贸w.

BTW: Dopiero teraz skojarzy艂em Tw贸j nick z SQL-em... To nie jest przypadek?

Pozdrawiam,
Jasiu

G贸ra

PostNapisane: Pt, 10 czerwca 2011, 21:28 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Pt, 27 lutego 2004, 11:08
Witam.
Z tego co rozumiem, FAQ mia艂oby s艂u偶y膰 przede wszystkim pocz膮tkuj膮cym "lampomaniakom".
Nie s膮dz臋, aby forma pytanie-odpowied藕 by艂a najlepsza.
Pocz膮tkuj膮cy szybko si臋 zniech臋ci szukaj膮c odpowiedzi (spo艣r贸d kilkuset) na nurtuj膮ce go pytania i zada je na forum
(czego oczywi艣cie chcemy unikn膮膰).
FAQ musi by膰 przejrzyste, ciekawe i przede wszystkim "musi zach臋ci膰" do przeczytania tekstu i jego zrozumienia.
Nie uda si臋 tego osi膮gn膮膰 bez rysunk贸w i ciekawych zdj臋膰.
Mam odczucie, 偶e FAQ w formie Wikipedii mo偶e sta膰 si臋 zbyt surowe.
Co艣 w stylu strony Jogisa by艂oby chyba najodpowiedniejsze...

G贸ra

PostNapisane: Pt, 10 czerwca 2011, 22:09 
moderator

Do艂膮czy艂(a): Wt, 12 sierpnia 2003, 08:14
Jaros艂aw napisa艂(a):
FAQ musi by膰 przejrzyste, ciekawe i przede wszystkim "musi zach臋ci膰" do przeczytania tekstu i jego zrozumienia.
Nie uda si臋 tego osi膮gn膮膰 bez rysunk贸w i ciekawych zdj臋膰.
Mam odczucie, 偶e FAQ w formie Wikipedii mo偶e sta膰 si臋 zbyt surowe.
Co艣 w stylu strony Jogisa by艂oby chyba najodpowiedniejsze...

Tekst, nawet my艣l臋, 偶e do艣膰 lekko si臋 czytaj膮cy mog臋 napisa膰. Ale na zrobienie rysunk贸w, grafik itp. rzeczy mnie nie sta膰 (umys艂owo). Masz kogo艣 ch臋tnego do zrobienia strony graficznej?

G贸ra

PostNapisane: Pt, 10 czerwca 2011, 22:35 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

MediaWiki daje par臋 domy艣lnych sk贸rek, i mo偶liwo艣膰 dostosowania wygl膮du.
Darmowe/wolne szaty graficzne do statycznych html lub p贸艂-statycznych php s膮 dost臋pne w wi臋kszej gamie.

MediaWiki daje 艂atw膮 wyszukiwark臋, wsp贸ln膮 edycj臋 nawet tego samego artyku艂u, sp贸jne linki pomi臋dzy artyku艂ami, kontrol臋 wersji i przywracanie starej wersji.
Ale ta wyszukiwarka poch艂ania spore zasoby bazy danych na indeksy czyli tabele wyszukiwa艅 s艂贸w kluczowych.
admin napisa艂(a):
- Problem z wyszukiwark膮 by艂 ju偶 wyja艣niany. Rozmiar pojedynczej bazy danych forum nie mo偶e przekracza膰 500MB. Najwi臋cej miejsca w bazie zajmuje tabela ze s艂owami kluczowymi, na kt贸rej bazuje wyszukiwarka. Gdy baza si臋 rozros艂a trzeba by艂o podj膮膰 decyzj臋 - albo wyczy艣ci膰 cz臋艣膰 tabeli s艂贸w kluczowych (tych ze starszych post贸w), albo uczyni膰 Forum nieaktywnym z powodu niemo偶no艣ci dodawania nowych post贸w.

Zobaczymy co si臋 zmieni po przerwie technicznej :wink:

A co do encyklopedyczno艣ci, szaty graficznej, czy przyst臋pno艣ci materia艂贸w powiem to tak:

Obrazek

W ko艅cu chyba od nas zale偶y co umie艣cimy i w jakiej formie :D

PS SQL czy te偶 SQLek pochodzi w d艂ugiej lini z gimnazjum (czaha - skull), a ca艂o艣膰 pochodzi od nazwiska :wink:

Za艂膮czniki:
CodeCogsEqn.png [944 Bajt贸w]
Nie pobierane

PostNapisane: So, 11 czerwca 2011, 06:06 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

Do艂膮czy艂(a): Wt, 8 kwietnia 2003, 07:33
Jasiu napisa艂(a):

Tu g艂os decyduj膮cy ma admin.

Wykorzystanie serwera triody do zainstalowania dodatkowego oprogramowania (Joomla / Wik...i) nie powoduje obci膮偶enia bazy Forum. Problem z dotychczasowym wyszukiwaniem na Forum wynika z ograniczenia na rozmiar pojedynczej bazy danych, kt贸ra nie mo偶e przekroczy膰 500MB i jest niejako "wewn臋trznym" problemem naszego Forum a nie problemem serwera triody. Natomiast liczba takich 500-megabajtowych baz mo偶e by膰 du偶a. Jej ograniczeniem jest powierzchnia dysku serwera, kt贸ra dla Triody wynosi 100GB. Zaj臋tych jest obecnie oko艂o 20GB (Forum, Galeria, Za艂膮czniki itp) - pozostaje wolnych 80GB!!!

G贸ra

PostNapisane: So, 11 czerwca 2011, 06:28 
Czo艂em.

gsmok napisa艂(a):
Zaj臋tych jest obecnie oko艂o 20GB (Forum, Galeria, Za艂膮czniki itp) - pozostaje wolnych 80GB!!!

To pi臋knie. Proponuj臋 zatem:
- Zainstalowa膰 MediaWiki.
- Upodobni膰 wygl膮d do Triody.
- Zabra膰 si臋 do roboty.
- Zebra膰 ch臋tnych na technicznych/cieci贸w/administrator贸w. Obawiam si臋, 偶e wobec ostatniej zadymy mo偶e by膰 troch臋 problemu. Mo偶na jednak uzna膰, 偶e SQL si臋 zg艂osi艂 jako ch臋tny do spraw technicznych. Ja (z pomoc膮 vox populi i specjalist贸w od technikali贸w) mog臋 zapocz膮tkowa膰 wype艂nianie pocz膮tkowych stron.

Startujemy?

Pozdrawiam,
Jasiu

G贸ra

PostNapisane: So, 11 czerwca 2011, 07:21 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

Na wszelki wypadek w celu upewnienia si臋 prosz臋 o potwierdzenie linku przed instalacj膮:
http://www.mediawiki.org/wiki/Download
Jak rozumiem chodzi nam o wersj臋 stabiln膮 1.16.5. Sprawdz臋 w mi臋dzyczasie, czy nie ma konfliktu z zainstalowan膮 na serwerze wersj膮 PHP (doczyta艂em si臋, 偶e s膮 wersje "niewygodne" dla Wiki).

Dodano: Sprawdzi艂em i wygl膮da na to, 偶e serwer spe艂nia wymagania.
Bardzo wa偶na sprawa - jak mam nazwa膰 katalog, w kt贸rym zostanie umieszczone oprogramowanie i kt贸ry b臋dzie w adresie.

G贸ra

PostNapisane: So, 11 czerwca 2011, 07:40 
gsmok napisa艂(a):
Na wszelki wypadek w celu upewnienia si臋 prosz臋 o potwierdzenie linku przed instalacj膮:
http://www.mediawiki.org/wiki/Download
Jak rozumiem chodzi nam o wersj臋 stabiln膮 1.16.5. Sprawdz臋 w mi臋dzyczasie, czy nie ma konfliktu z zainstalowan膮 na serwerze wersj膮 PHP (doczyta艂em si臋, 偶e s膮 wersje "niewygodne" dla Wiki).

W艂a艣nie o to chodzi, ale nie mam do艣wiadcze艅 innych ni偶 u偶ytkownika. Mo偶e MediaWiki jest je偶 na serwerze? Je偶eli du偶y, to s膮 szanse...

Czo艂em.

G贸ra

PostNapisane: So, 11 czerwca 2011, 07:44 
3125...6249 post贸w
3125...6249 post贸w

W tym czasie, co Ty odpowiada艂e艣, ja edytowa艂em dodaj膮c wa偶ne dla mnie pytanie i rozjechalismy si臋. Chodzi o nazw臋 katalogu.

G贸ra

PostNapisane: So, 11 czerwca 2011, 07:55 
gsmok napisa艂(a):
W tym czasie, co Ty odpowiada艂e艣, ja edytowa艂em dodaj膮c wa偶ne dla mnie pytanie i rozjechalismy si臋.

Poradzimy sobie, czy偶 nie:-) ?

gsmok napisa艂(a):
Chodzi o nazw臋 katalogu.

Rozumiem, 偶e http://www.trioda.com/faq/ albo co艣 podobnego...
FAQ niekt贸rym g艂upia si臋 kojarzy, mo偶e
http://www.trioda.com/pomoc/
http://www.trioda.com/pytania/
http://www.trioda.com/odpowiedzi/
http://www.trioda.com/PiO/

Jasiu

G贸ra

PostNapisane: So, 11 czerwca 2011, 08:17 
625...1249 post贸w
625...1249 post贸w

Mog臋 pozadawa膰 troch臋 pyta艅, formatowa膰 wiki, og贸lnie s艂u偶y膰 jako drobna zamiatarka okruszk贸w :wink:
Co do reszty albo nie mam merytorycznej wiedzy, albo nie wykszta艂ci艂em "neutralnego punktu widzenia" :(
W ka偶dym razie czekam na jakie艣 prace do wykonania :D

PS Na pewno sobie poradzimy ;)
PS2 Nie mam zdania odno艣nie nazwy.

G贸ra

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 75 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 2 go艣ci

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: